Znamy laureatów Podlaskiego Konkursu Chemicznego

Aleksander Pizon, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. W. Wróblewskiego w Gliwicach, zwycięzcą VIII Podlaskiego Konkursu Chemicznego. Na podium znaleźli się też uczniowie podlaskich szkół: II miejsce przypadło Piotrowi Arskiemu z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, a III – Katarzynie Sawko z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łomży.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się dziś (28.03.2022) na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku. Komisja oceniająca wyłoniła w sumie 8 laureatów, przyznała też jedno wyróżnienie.

Wręczenie nagród poprzedził wykład prof. Ryszarda Łaźnego pt. „Chiralność – definicje i błędy”.

Podlaski Konkurs Chemiczny odbywa się na Wydziale Chemii UwB od roku akademickiego 20213/2014. Jak mówią organizatorzy, głównym celem przedsięwzięcia jest zainteresowanie jak największej liczby uczniów szkół ponadpodstawowych zagadnieniami związanymi z chemią oraz poszukiwanie i wspieranie uzdolnionej młodzieży. Wymagany w konkursie zakres wiedzy to obowiązujący aktualnie program nauczania chemii na poziomie rozszerzonym: uczestnicy powinni umieć pisać równania chemiczne, zapisywać wzory i struktury oraz opisywać podstawowe zjawiska chemiczne.

Laureaci konkursu, którzy zechcą podjąć studia na kierunkach takich jak chemia czy jakość i bezpieczeństwo środowiska na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, będą przyjęci na I rok studiów bez postępowania kwalifikacyjnego podczas rekrutacji.

fot. Wydział Chemii UwB