Bezpłatne warsztaty "Twórcze myślenie w pracy naukowej"

Data wydarzenia 22-09-2017

Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE w Białymstoku w ramach kontynuacji cyklu szkoleń pt. "Rozwój kariery naukowej" organizuje warsztaty "Twórcze myślenie w pracy naukowej".

Dla kogo: Naukowcy od początkującego (tj. doktoranci), do doświadczonego (tj. ze stopniem doktora do 4 lat stażu naukowego po uzyskaniu tytułu)

Planowany termin realizacji: 24 i 25 października

Czas trwania: 10 godzin lekcyjnych

Grupa szkoleniowa: max. 20 osób

Cel zajęć uzyskanie przez naukowców umiejętności generowania pomysłów i kreatywnego myślenia zarówno w pracy indywidualnej, jak i w zespole.

Korzyści dla uczestników: naukowcy poznają i przetestują szereg narzędzi sprzyjających innowacyjnemu podejściu do pracy badawczej. Podczas ćwiczeń będą mogli odnieść się do potrzeb indywidualnych i wygenerować pomysły dotyczące swojej pracy lub planów na przyszłość. Ponadto, grupa stworzy potencjał własny, zespołowy i interdyscyplinarny, który zostanie wykorzystany do projektu finałowego. Na życzenie organizatora, projekt może dotyczyć realnych potrzeb badawczych Politechniki Białostockiej, a zaprezentowane na finale wyniki mogą zostać nagłośnione (np. w formie wystawy) oraz wykorzystane w dalszych działaniach Uczelni.

Wstępny harmonogram zajęć:

1.       Wyzwanie wstępne : « Kury w labie ».

2.       Linearne techniki kreatywnego myślenia (seria ćwiczeń).

3.       Intuicyjne techniki kreatywnego myślenia (seria ćwiczeń).

4.       Wyzwanie finałowe: konkurs na projekty związane z rozwojem naukowym regionu.

Prowadząca: dr Justyna Małkuch-Świtalska - trener nauki i ekspert z zakresu strategicznego zarządzania karierą naukową.

Działalność na rzecz nauki rozwija od 10 lat, na bazie doświadczenia zdobytego w Polsce i za granicą, w kilku sektorach rynku. Jest doktorem nauk historycznych, członkiem ekipy badawczej Université de Lorraine i wykładowcą Université de Reims Champagne-Ardenne we Francji. Rozprawę doktorską obroniła przed komisją złożoną z profesorów Uniwersytetu Harvarda i Sorbony. Teraz jako aktywny ekspert Komisji Europejskiej analizuje sytuację zawodową młodych naukowców w Polsce i na świecie. Jest pierwszym trenerem nauki zarejestrowanym na terenie RP, a od 2017 roku prowadzi pierwszy kurs trenerski skierowany do naukowców. Podjęła się też promowania w kraju społeczności pracowników nauki posługujących się dydaktyką aktywną.

Jako trener spotyka rocznie około 400 naukowców. Od 5-ciu lat pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Karier Doktorantów i Doktorów PolDoc, którego jest założycielem. Jest także pomysłodawcą Forum Karier Naukowych, którego pierwsza edycja odbyła się w kwietniu 2016 r. w Warszawie, oraz Business & Science Network organizowanego cyklicznie, od 2016 r., w Krakowie. Ukończyła szkoły oraz kursy trenerskie w Polsce i we Francji, ma za sobą ponad 500 godzin zrealizowanych szkoleń.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do dnia 05.10.2017 na maila: a.weglarz@uwb.edu.pl. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!