Wybitne postacie kobiece XX-wiecznego wychodźstwa. Konferencja naukowa w Białymstoku

Data wydarzenia 20-10-2017

"Paryż – Londyn – Monachium – Nowy Jork. Powrześniowa emigracja niepodległościowa na mapie kultury nie tylko polskiej” – to tytuł cyklicznej, międzynarodowej konferencji naukowej, jaka w dniach 23-24 października odbędzie się w Białymstoku. Tym razem tematem wystąpień i dyskusji będą wybitne postacie kobiece XX-wiecznego wychodźstwa.

Krystyna Skarbek – agentka wywiadu, Włada Majewska – aktorka czy Barbara Toporska, pisarka, poetka. To tylko kilka przykładów przedstawicielek licznej emigracji niepodległościowej po 1939. W tym gronie było bardzo wiele zdolnych, inteligentnych, twórczych kobiet. Podczas dwudniowej konferencji mowa będzie w sumie o kilkudziesięciu paniach – nie tylko tych znanych, ale także takich, którym do tej pory w badaniach naukowych nie poświęcono jeszcze wiele miejsca.

 

W konferencji wezmą udział goście z Polski, ale też z Wielkiej Brytanii, Kanady, Szwajcarii czy Izraela. To nie tylko badacze, lecz również pracownicy instytucji emigracyjnych - emigranci oraz potomkowie emigrantów. Obradom mogą przysłuchiwać się wszyscy zainteresowani. Rozpoczną się one w najbliższy poniedziałek (23.10.2017) o godz. 9.00 w Książnicy Podlaskiej. Następnego dnia przeniosą się do siedziby białostockiego IPN.

 

Organizatorzy naukowego spotkania to Uniwersytet w Białymstoku (Katedra Badań Filologicznych „Wschód–Zachód”, Zakład Filologicznych Badań Interdyscyplinarnych), Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.