Wyjaśnić świadomość. UwB zaprasza na Spotkanie z Kognitywistyką

Data wydarzenia 04-12-2019

Uniwersytet w Białymstoku zaprasza na kolejne Spotkanie z Kognitywistyką. Tym razem dr Marek Pokropski (UW) opowie o zmaganiach kognitywistów ze zjawiskiem świadomości.

Jak mówi prelegent, świadomość jest trudnym problemem kognitywistyki, gdyż obecnie brakuje zarówno dobrej teorii świadomości jak i odpowiednich metod badawczych. I zapowiada: „W pierwszej części wystąpienia przedstawię problemy związane z badaniem świadomości. Następnie omówię wybrane modele eksplanacyjne: model N-D, model dynamiczny, model mechanistyczny.

We współczesnej kognitywistyce szczególnie preferowany jest model mechanistyczny. Pokażę ograniczenia w jego zastosowaniu do wyjaśniania świadomości m.in. brak fenomenologii czyli poziomu pierwszoosobowego doświadczenia. Na koniec przedstawię propozycje przekroczenia tych ograniczeń (m.in integrated Information theory oraz neurofenomenologię).”

Dr Marek Pokropski współtworzył warszawskie studia kognitywistyczne. Jego zainteresowania naukowe dotyczą poznania ucieleśnionego, fenomenologii oraz modeli eksplanacyjnych w kognitywistyce.

Spotkanie odbędzie się 4 grudnia (środa) o godzinie 16.15 w sali 108A budynku przy Placu NZS 1. Jego organizatorami są Polskie Towarzystwo Kognitywistyczne oraz Koło Naukowe Kognitywistów UwB.

 

Wstęp wolny.


Więcej informacji: http://kognitywistyka.uwb.edu.pl/