Cztery żywioły na UwB. Rusza Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy. Uczniowie mogą się już zgłaszać

Stworzą własne ogrody oraz akwaria-terraria, przeprowadzą analizy laboratoryjne, mikroskopowe, będą uczestniczyć w zajęciach terenowych. A wszystko w towarzystwie czterech żywiołów. Taką ofertę dla uczniów szkół podstawowych, z klas od V do VIII, ma Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy, który rusza na Uniwersytecie w Białymstoku. Zajęcia rozpoczną się we wrześniu. Chętni (indywidualnie albo grupowo) mogą się już wstępnie zgłaszać.

Projekt pt. Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy będzie realizowany na Uniwersytecie w Białymstoku już po raz drugi. Uczelnia otrzymała na ten cel 320 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to projekt ponadregionalny. Na Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy mogą zgłaszać się uczniowie z województwa podlaskiego, mazowieckiego,  lubelskiego i warmińsko-mazurskiego.

- Motto Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego to Cztery Żywioły Ziemi – poznaję i mądrze korzystam. Chcemy wyzwolić i utrwalić wśród uczniów szkół podstawowych potrzebę życia zgodnie z ideami zrównoważonego rozwoju, pokazać im jedność ze środowiskiem przyrodniczym. Mamy nadzieję, że wyzwolimy w nich również pasję związaną z naukami przyrodniczymi i ścisłymi, zainspirujemy do twórczego myślenia – mówi dr hab. Ada Wróblewska prof. UwB, prodziekan Wydziału Biologii i koordynator projektu. Ten będzie realizowany przy współpracy z wydziałami Chemii i Fizyki.

Zajęcia na Młodzieżowym Uniwersytecie Przyrodniczym będą realizowane od 9 września 2020 do 15 stycznia 2022 roku w trzech edycjach. Każdy uczeń może uczestniczyć w jednej z nich.  

- W sumie zaprosimy do siebie 216 uczniów. Każda edycja to 72 miejsca – dodaje prof. Ada Wróblewska.

Zajęcia będą prowadzone na terenie kampusu UwB. Uczniowie mogą liczyć na 15 spotkań, w czasie których będą omawiane zagadnienia dotyczące wody, powietrza, Ziemi i ognia. Studenci MUP przeprowadzą liczne analizy laboratoryjne, mikroskopowe, będą uczestniczyć w zajęciach terenowych i mini-konferencji, stworzą własne ogrody oraz akwaria-terraria.

Rekrutacja na pierwszy cykl zajęć w ramach Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego rozpocznie się 20 sierpnia 2020 roku, ale już teraz szkoły podstawowe (klasy V-VIII) oraz indywidualni uczniowie mogą złożyć wstępną deklarację uczestnictwa.

Wystarczy wypełnić formularz aplikacyjny, który jest dostępny na stronie internetowej Wydziału Biologii i przesłać go na adres: mup@uwb.edu.pl do 10 lipca.

Właściwa rejestracja kandydatów zostanie przeprowadzona w terminie 20 sierpnia – 8 września.

Marta Gawina