Tu pogłębisz swoją wiedzę, zyskasz nowe możliwości, a do wyboru masz ponad 20 kierunków. Studia II stopnia trwają cztery semestry i kończą się tytułem magistra. W rekrutacji mogą wziąć udział osoby, które posiadają już dyplom studiów wyższych (co najmniej licencjackich).
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując biologię na II stopniu, nabywasz w stosunku do studiów I stopnia, wiedzę biologiczną w zależności od wybranego do realizacji bloku. Dajemy również możliwość studiowania biologii na II stopniu i biologii z przygotowaniem pedagogicznym jednocześnie, ponieważ niektóre przedmioty są wspólne dla obu kierunków.
Blok: Biologia molekularna
Pozwala na poszerzenie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie biologii molekularnej np. genetyki i biofizyki molekularnej, enzymologii, filogenezy molekularnej, bioinformatyki, a także paleobiologii. Podstawową grupę zajęć stanowią praktyczne zajęcia laboratoryjne w ramach przedmiotów obowiązkowych i fakultatywnych z wykorzystaniem technik molekularnych z elementami nanotechnologii, przygotowujące absolwenta do podjęcia pracy w laboratoriach badawczych i przemysłowych.
Blok: Biologia sądowa
Realizacja bloku Biologia sądowa umożliwia zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami w zakresie nauk biologicznych, które mogą być wykorzystywane w sądownictwie i kryminalistyce. Absolwent otrzyma obszerną wiedzę z zakresu genetyki człowieka, genetycznych podłoży zachowań patologicznych człowieka, osmologii, genetyki sądowej, metod analizy genomów, kryminalistyki czy daktyloskopii. Zdobędzie umiejętności samodzielnego pozyskiwania materiału biologicznego w miejscu zdarzenia i odpowiedniej jego interpretacji, oznaczania materiału biologicznego, rozpoznawania gatunków prawnie chronionych, gatunków roślin trujących oraz narkotycznych, przeprowadzania analiz genetycznych i biochemicznych (typowanie i zabezpieczanie dowodów i śladów biologicznych).
Blok: Biologia środowiskowa
Ten blok pozwala na poszerzenie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie zagadnień dotyczących związków środowiska abiotycznego z przyrodą ożywioną. Jest on realizowany w ramach takich przedmiotów, jak gleboznawstwo, ekologia roślin, fitosocjologia, toksykologia środowiska, mikrobiologia środowiska. Studenci uczestniczą w licznych zajęciach terenowych, co przygotowuje ich do podejmowania pracy zarówno w terenie, jak i w laboratorium.
Blok: Mikrobiologia z biotechnologią
Program Mikrobiologii z biotechnologią uzupełnia wiedzę oraz umożliwia poznanie, rozumienie i interpretowanie procesów biologicznych i biotechnologicznych zachodzących przy współudziale mikroorganizmów. Absolwent jest przygotowany do posługiwania się aparaturą diagnostyczną i badawczą oraz nabywa umiejętności pracy z materiałem biologicznym w laboratoriach diagnostycznych służby zdrowia (na stanowiskach, na których nie są wymagane uprawnienia diagnosty laboratoryjnego w rozumieniu Ustawy o diagnostyce laboratoryjnej), w placówkach weterynaryjnych, ochrony przyrody i środowiska, a także w laboratoriach badawczych przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i kosmetycznego.Absolwenci BIOLOGII pracują m.in. w:
- branży biotechnologicznej, badawczo-rozwojowej oraz w placówkach naukowych, laboratoriach diagnostycznych, medycznych i kryminalistycznych,
- instytucjach ochrony środowiska np. w parkach narodowych i krajobrazowych oraz urzędach administracji państwowej,
- organizacjach pozarządowych zajmujących się szeroko rozumianą ochroną przyrody,
- szkołach, jako nauczyciele biologii i przyrody.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Z jednej strony poszerzysz wiedzę biologiczną o specjalistyczne zagadnienia z ekologii roślin i fitosocjologii, biologii ewolucyjnej, genetyki molekularnej i sądowej, mikrobiologii środowiska i klinicznej, immunopatologii, poznasz techniki molekularne, kultury in vitro oraz metody filogenetyki molekularnej, będziesz planował badania naukowe oparte na metodologii nauk przyrodniczych i bioinformatyki.
Z drugiej strony nabędziesz kompetencje zawodowe do pracy jako nauczyciel biologii w szkole podstawowej i średniej. Kompetencje zawodowe osiągniesz, uczestnicząc w zajęciach z pedagogiki, psychologii ogólnej, rozwojowej i społecznej, w warsztatach komunikacji interpersonalnej i diagnozy psychopedagogicznej, w treningu kreatywności. Opanujesz umiejętności projektowania i realizowania pracy dydaktycznej w szkole podstawowej i średniej, monitorowania i oceniania osiągnięć uczniów z biologii. Zajęcia te są ściśle powiązane z praktyką zawodową w szkole, podczas której będziesz wykorzystywał nabytą wiedzę i umiejętności. Podczas studiów na tym kierunku nabędziesz umiejętności udostępniania wiedzy biologicznej do możliwości uczniów i jej popularyzowania, przygotowujesz się do pracy w placówkach edukacji formalnej i nieformalnej. Nabyte w toku studiów kompetencje zawodowe i społeczne zwiększą twoją konkurencyjność na rynku pracy i ułatwią odnalezienie się w różnych sytuacjach pracy zawodowej.
Absolwenci BIOLOGII Z PRZYGOTOWANIEM PEDAGOGICZNYM pracują m.in.:
- w placówkach badawczych, laboratoriach, instytucjach ochrony przyrody i środowiska,
- w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (liceach ogólnokształcących, technikach, szkołach branżowych) jako nauczyciele biologii,
- w ośrodkach szkoleniowych dla osób dorosłych i młodzieży, animator zajęć biologicznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
- w placówkach popularyzujących naukę, tj. centrach nauki, eksperymentatoriach, ośrodkach edukacji ekologicznej, leśnej, przyrodniczej, muzeach przyrodniczych, izbach muzealnych i w wydawnictwach.
-
studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- analityka chemiczna,
- synteza i analiza związków organicznych,
- chemia bio- i makromolekularna.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia II stopnia na kierunku chemia umożliwią Ci zdobycie szerokiej wiedzy chemicznej ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych metod oceny jakości produktów, analizy właściwości fizykochemicznych z uwzględnieniem parametrów technicznych i ekologicznych zalecanych przez instytucje międzynarodowe. Poznasz zasady pracy w laboratorium, zdobędziesz ugruntowaną wiedzę ze wszystkich dziedzin chemii, a specjalistyczną z wybranego przez siebie obszaru chemii. Zdobędziesz umiejętności rozwiazywania problemów naukowych.
Proponujemy nowy, zmodyfikowany program studiów drugiego stopnia w ramach projektu POWER 3.5 „Nowoczesny Uniwersytet szansą na rozwój przyszłych kadr regionu”.
Dodatkowo studenci będą mogli wybrać Moduł Dydaktyczny, w ramach którego zdobędą przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela.
Gdzie możesz pracować po CHEMII?
- w przedsiębiorstwach produkcyjnych (laboratoria, działy rozwoju, produkcji, kontroli jakości itp.),
- w państwowych organach kontrolnych takich jak Sanepid, zakłady weterynaryjne,
- w służbach celnych bądź w policyjnych laboratoriach kryminalistycznych,
- w firmach farmaceutycznych, medycznych lub kosmetycznych,
- w laboratoriach naukowych,
- jako nauczyciel chemii.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Program studiów łączy laboratoryjną analizę materiałów dowodowych z wiedzą z zakresu toksykologii, kryminologii, prawa karnego procesowego i dowodowego. Nauczysz się m.in. jak analizować materiały dowodowe na obecność substancji narkotycznych i leków. Będziesz badać materiał biologiczny zebrany na miejscu przestępstwa, współpracować ze specjalistami kryminalistyki i medycyny sądowej oraz wykonywać analizy kryminalistyczne. Zajęcia z praktykami pozwolą Ci uzyskać wszechstronną wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu nowoczesnej fizykochemii kryminalistycznej, toksykologii oraz aspektów polskiego prawa dowodowego.
Gdzie możesz pracować po CHEMII KRYMINALISTYCZNEJ I SĄDOWEJ?
- w najlepszych laboratoriach kryminalistycznych policji, w laboratoriach celnych, badawczych, kontrolnych i diagnostycznych,
- jako biegły o specjalności kryminalistyczne badanie śladów zabezpieczonych na miejscu zdarzenia (np. daktyloskopia, mechanoskopia, ekspertyza dokumentów, badania chemiczne, fizykochemiczne i komputerowe), po ukończeniu dodatkowych szkoleń specjalistycznych,
- w firmach zajmujących się produkcją, handlem materiałami i urządzeniami analitycznymi, wykorzystywanymi w badaniach kryminalistycznych, chemicznych i pokrewnych.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- logistyka międzynarodowa,
- przedsiębiorczość i innowacje,
- przedsiębiorstwo na rynku,
- rachunkowość i podatki.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując ekonomię, zdobędziesz wiedzę o zasadach funkcjonowania gospodarki, będziesz analizować procesy gospodarcze z punktu widzenia gospodarki narodowej i globalnej. Studia te przygotują Cię do podjęcia pracy w branżach związanych z finansami, podatkami, ubezpieczeniami itp. Poznasz zasady prowadzenia działalności gospodarczej oraz nabędziesz umiejętności ich praktycznego zastosowania. Zdobędziesz umiejętności łączenia teorii z praktyką gospodarczą. Prowadzone zajęcia pomogą wykształcić w Tobie postawę przedsiębiorczą, która procentować będzie w rozwoju przyszłej kariery zawodowej.
Jako absolwent ekonomii będziesz również doskonale przygotowany do podjęcia wyzwań, jakie stawia współczesny rynek pracy i zdobędziesz praktyczne umiejętności cenione przez pracodawców.
Czym możesz się zajmować po EKONOMII?
Możesz założyć i prowadzić własną firmę. Nawet już podczas studiów! Możliwości znalezienia zatrudnienia po kierunku ekonomia jest wiele, są to przykładowo: instytucje otoczenia biznesu, np. parki naukowo-technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości, banki i inne instytucje finansowe, biura rachunkowe i doradztwa podatkowego, instytucje rządowe i samorządowe, np. urząd miasta, urząd wojewódzki, urząd marszałkowski, urząd pracy.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- obsługa celna i spedycja międzynarodowa,
- współpraca międzynarodowa.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując MSG, zdobędziesz wiedzę z zakresu funkcjonowania współczesnej gospodarki światowej oraz różnych relacji między jej poszczególnymi podmiotami. Zrozumiesz rolę i zależności w obszarze handlu zagranicznego, rozliczeń międzynarodowych, kursów walutowych, międzynarodowych przepływów kapitału, technologii, migracji międzynarodowych, integracji gospodarczej.
Zajęcia będą prowadzone zarówno przez pracowników naukowych, będących specjalistami w konkretnych zagadnieniach, jak również praktyków gospodarczych, zatrudnionych w największych podlaskich przedsiębiorstwach i instytucjach.
Gdzie możesz pracować po MSG?
Absolwenci MSG pracują w rożnego typu przedsiębiorstwach uczestniczących w obrocie międzynarodowym, jednostkach administracji państwowej, związanych z handlem zagranicznym, instytucjach krajowych i międzynarodowych, są specjalistami z zakresu handlu zagranicznego, spedycji międzynarodowej, obsługi celnej, dysponują wiedzą, która pozwala na podjęcie pracy w ośrodkach badawczych i eksperckich, zajmujących się relacjami na forum międzynarodowym, w dyplomacji lub środkach masowego przekazu.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Możesz uczęszczać na zajęcia proponowane w następujących blokach zajęć fakultatywnych:
- edytorstwo cyfrowe,
- informacyjno-księgoznawczy,
- literatura na pograniczach,
- publicystyczno-dziennikarski.Czego nauczysz się podczas studiów?
Po ukończeniu filologii polskiej będziesz posiadać pogłębione wykształcenie ogólnohumanistyczne i polonistyczne z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa, a także przygotowanie specjalistyczne z zakresu wybranego przez siebie obszaru, analizowanego podczas zajęć fakultatywnych. Rozwiniesz swoje kompetencje komunikacyjne połączone z umiejętnością analizy zjawisk społecznych, zwłaszcza w odniesieniu do komunikacji masowej. Ma także możliwość doskonalić znajomość wybranego języka obcego.
Czym możesz się zajmować po FILOLOGII POLSKIEJ?
Będziesz przygotowany do pracy wszędzie tam, gdzie potrzebne są umiejętności przetwarzania tekstu, otwartość na współpracę, wszechstronność i dar przekonywania. Absolwentów filologii polskiej możesz spotkać w:
- redakcjach wydawnictw tradycyjnych i cyfrowych,
- agencjach reklamowych i public relations,
- agencjach informacyjnych,
- branży biznesowej,
- instytucjach kulturalno-oświatowych i edukacyjnych,
- bibliotekach.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Będziesz mógł/mogła wybrać studia na następujących modułach specjalizacyjnych w ramach tego kierunku studiów:
- filologia angielska,
- filologia angielska z elementami translatoryki,
- filologia rosyjska – przekładoznawstwo.Czego nauczysz się podczas studiów?
Poza pogłębieniem praktycznych umiejętności językowych zgodnie z wybranym modułem specjalizacyjnym oraz poszerzeniem kompetencji tłumaczeniowych zapewnimy Ci rzetelną wiedzę z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa. Studia pozwolą Ci zdobyć kompetencje do prowadzenia badań w wybranej dyscyplinie. Będziesz również mógł”mogla doskonalić umiejętności w sferze rozwiązywania problemów zawodowych, przetwarzania oraz przekazywania informacji i koordynowania pracy zespołowej.
Czym możesz się zajmować po FILOLOGII?
Zdobędziesz umiejętności i kompetencje pożądane na rynku pracy. Będziesz przygotowany/-a do pracy wszędzie tam, gdzie potrzebne są kompetencje językowe na wysokim poziomie, a także umiejętność tworzenia i przetwarzania tekstów obcojęzycznych, otwartość na współpracę, wszechstronność i dar przekonywania.
Absolwentów filologii możesz spotkać w:
- instytucjach kultury,
- administracji państwowej,
- branży biznesowej,
- instytucjach prawnych i związanych z usługami prawnymi,
- w wydawnictwach i redakcjach czasopism,
- środkach masowego przekazu,
- turystyce i sektorze usług,
- agencjach reklamowych i public relations,
- instytucjach państwowych i firmach zajmujących się kształceniem dzieci i dorosłych.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- fizyka doświadczalna,
- fizyka teoretyczna,
- fizyka medyczna.
FIZYKA DOŚWIADCZALNA, FIZYKA TEORETYCZNA
Na tych ścieżkach kształcenia poznaje się procesy zachodzące w przyrodzie i prawa rządzące funkcjonowaniem świata we wszystkich skalach: od cząstek elementarnych do galaktyk. Absolwent przygotowany jest do pracy w krajowych i międzynarodowych ośrodkach badawczych i laboratoriach przemysłowych, będzie mógł również spełniać rolę kompetentnego partnera kadry badawczej lub technicznej oraz pełnić rolę doradcy w zakresie rozwiązań wykorzystujących osiągnięcia współczesnej fizyki.FIZYKA MEDYCZNA
Interdyscyplinarna ścieżka kształcenia, na której połączenie fizyki z chemią, biologią i informatyką stanowi podstawę zrozumienia zaawansowanych technik diagnostycznych i terapeutycznych stosowanych we współczesnej medycynie. Program kształcenia fizyki medycznej został opracowany we współpracy z Białostockim Centrum Onkologii.Gdzie możesz pracować po FIZYCE?
- w nowoczesnym przemyśle,
- w placówkach medycznych i ochrony środowiska,
- w firmach komputerowych,
- w bankach i innych instytucjach finansowych,
- na uczelniach i w instytucjach naukowych,
- w szkołach (po uzyskaniu uprawnień pedagogicznych).
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- historia w ujęciu naukowym,
- historia nauczycielska.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia drugiego stopnia na kierunku historia (ścieżka naukowa) adresowane są do absolwentów studiów historycznych pierwszego stopnia oraz absolwentów kierunków z dyscyplin pokrewnych obszaru nauk humanistycznych i społecznych, którzy są zainteresowani zdobyciem poszerzonego wykształcenia humanistycznego oraz studiami z wybranych epok historycznych, a także innych pokrewnych dziedzin. Zakres podstawowego kanonu wykształcenia absolwenta, który wybrał do realizacji naukową ścieżkę studiów, jest poszerzony przez uczestnictwo studentów od drugiego roku w zajęciach z bloków tematycznych. W ofercie programowej znajdują się następujące bloki tematyczne:
– Historia wojskowa,
- Dziedzictwo kulturowe Europy Środkowo-Wschodniej: ochrona i promocja,
- Kultura i społeczeństwo.Drugą oferowaną ścieżką kształcenia jest historia nauczycielska. Te studia adresowane są wyłącznie do absolwentów studiów historycznych pierwszego stopnia, którzy – oprócz zdobycia poszerzonego wykształcenia humanistycznego oraz wiedzy na temat wybranej epoki historycznej (z uwzględnieniem także innych pokrewnych dziedzin) - mają także możliwość realizacji kształcenia nauczycielskiego i w efekcie uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela. Poza podstawowym kanonem planu studiów, student realizuje bloki przedmiotowe kształcenia psychologiczno-pedagogicznego oraz poznaje specyfikę szkolnej edukacji historycznej.
Gdzie możesz pracować po HISTORII?
- absolwent, który ukończył blok tematyczny z Historii wojskowej jest przygotowany do podjęcia służby w Wojsku Polskim, a także pracy w mediach, instytucjach samorządowych lub administracyjnych, w placówkach badawczych i muzealnych zajmujących się tematyką historyczno-wojskową.
- po ukończeniu bloku tematycznego z Kultury i społeczeństwa absolwent jest przygotowany do podejmowania pracy w placówkach kultury, urzędach, mediach, muzeach, wydawnictwach oraz do samodzielnej pracy naukowej.
- po ukończeniu bloku tematycznego Dziedzictwo kulturowe Europy Środkowo-Wschodniej: ochrona i promocja absolwent posiada przygotowanie do pracy w administracji samorządowej i rządowej, przedsiębiorstwach polskich działających na rynkach wschodnich (np. w branży turystycznej), w muzeach i służbach konserwatorskich oraz mediach.
- absolwent po ukończeniu historii drugiego stopnia z realizacją ścieżki nauczycielskiej uzyskuje uprawnienia i jest przygotowany do wykonywania zawodu nauczyciela historii we wszystkich typach szkół.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- ewolucja konfliktów międzynarodowych w XIX-XXI wieku
- cywilizacja obszaru postradzieckiego
- Bliski Wschód i Afryka Północna (MENA).Czego nauczysz się podczas studiów?
Stosunki międzynarodowe to nowoczesny kierunek, uwzględniający przemiany i wymagania współczesnego świata. Studia adresowane są do osób o interdyscyplinarnych zainteresowaniach, zafascynowanych bieżącymi wydarzeniami politycznymi postrzeganymi w szerokim kontekście przemian cywilizacyjnych, kulturowych, ekonomicznych, religijnych etc.
Gdzie możesz pracować po STOSUNKACH MIĘDZYNARODOWYCH?
Absolwent jest przygotowany do pracy w administracji państwowej i samorządowej. Może szukać zatrudnienia w placówkach współpracujących z zagranicą oraz organizacjach i instytucjach międzynarodowych. Absolwenci wybierający ścieżkę kształcenia bezpieczeństwo międzynarodowe są przygotowani do pracy w instytucjach bezpieczeństwa. Po ścieżce kształcenia amerykanistycznej absolwent może podjąć pracę w firmach i instytucjach, współpracujących z partnerami z USA. Po ścieżce kształcenia wschodoznawczej absolwent może podjąć pracę w firmach i instytucjach współpracujących z podmiotami z obszaru Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- matematyka teoretyczna,
- matematyka finansowa.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia na kierunku matematyka dostarczają ogólną wiedzę matematyczną i kształtują umiejętności umożliwiające absolwentowi samodzielne doskonalenie się w zakresie matematyki i jej zastosowań. Umożliwiają także osiąganie kwalifikacji do zajmowania stanowisk, na których zdobyta wiedza, umiejętności i gotowość do samokształcenia się są istotnym walorem na rynku pracy. Wykształcenie u absolwentów matematyki umiejętności analitycznego i syntetycznego myślenia, pozwala na niestandardowe podejście do rozwiązywania różnych praktycznych i teoretycznych problemów.
Czym możesz się zajmować po MATEMATYCE?
Absolwent studiów matematycznych 2-go stopnia o specjalizacji matematyka teoretyczna ma odpowiednio ugruntowaną wiedzę i umiejętności predysponujące go do podjęcia kariery naukowej w zakresie dowolnego z działów matematyki teoretycznej oraz najszerzej rozumianych zastosowań matematyki, z ekonomią, ekonometrią i informatyką teoretyczną, włącznie.
Absolwent studiów 2-go stopnia o specjalizacji matematyka finansowa, oprócz pogłębionych umiejętności i wiedzy ściśle matematycznej, potrafi zastosować te umiejętności do zagadnień związanych z problemami finansowymi (od bankowości, poprzez ubezpieczenia, aż do zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach).Potrafi poprawnie postawić odpowiedni problem, gdy trzeba - uogólnić go, a następnie rozwiązać, wykazać poprawność tego rozwiązania i w przystępny sposób uzasadnić to współpracownikom, którzy nie są matematykami.
Student studiów 2-go stopnia ma również możliwość zdobycia kwalifikacji pedagogiczno-psychologicznych oraz uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela matematyki. Absolwenci obu specjalizacji mogą uzyskać uprawnienia państwowe w zakresie takich zawodów jak: aktuariusz, broker ubezpieczeniowy i doradca podatkowy.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- animacja kultury z arteterapią,
- menadżer oświaty,
- opiekuńczo-wychowawcza,
- pedagogika resocjalizacyjna penitencjarystyka lub kuratela sądowa,
- pedagogika wczesnoszkolna.Absolwent kierunku pedagogika dysponuje pogłębioną i rozszerzoną wiedzą pedagogiczną, historyczno-filozoficzną, biologiczną i psychologiczną, stanowiącą teoretyczne podstawy działalności praktycznej w obszarze kształcenia, wychowania, rozwoju i autokreacji człowieka w ciągu całego życia. Absolwent dysponuje pogłębioną i rozszerzoną wiedzą dotyczącą istoty i tożsamości pedagogiki, jej specyfiki przedmiotowej i metodologicznej.
Absolwent kierunku pedagogika potrafi dokonać pogłębionej samooceny poziomu swojej wiedzy, umiejętności i kompetencji, potrafi twórczo wyznaczać kierunki własnego, całożyciowego, wielowymiarowego rozwoju w obszarze zawodowym i osobistym. Dostrzega dylematy moralne w praktyce pedagogicznej, potrafi działać zgodnie z zasadami etyki. Potrafi refleksyjnie odnieść się do znaczenia nauk pedagogicznych i wartości podejmowania profesjonalnych działań w tworzeniu optymalnego kontekstu rozwoju człowieka.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
W trakcie studiów na kierunku praca socjalna wyposażony zostaniesz w szeroki zakres wiedzy przydatny do rozumienia i interpretowania rzeczywistości społecznej oraz zjawisk i procesów w obszarze pracy socjalnej. Zdobędziesz wiedzę z obszaru pedagogiki, socjologii, psychologii, ekonomii oraz prawa. Wyposażony zostaniesz w wiedzę dotyczącą pracy socjalnej i opieki społecznej w wybranych krajach europejskich. Zdobędziesz wiedzę dotycząca udzielania pomocy jednostkom oraz grupom społecznym znajdującym się w trudnym położeniu (m.in. z powodu ubóstwa, sieroctwa, przemocy w rodzinie, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, uzależnień, starości, przestępczości, migracji lub uchodźstwa). Nabędziesz umiejętności diagnozowania zjawisk społecznych i sytuacji wychowawczych oraz zdolności komunikacyjne niezbędne w pracy z podopiecznymi oraz współdziałaniu z instytucjami środowiska lokalnego. Nauczysz się opracowywać i realizować projekty socjalne.
Gdzie możesz pracować po PRACY SOCJALNEJ?
Zdobyte w trakcie studiów kwalifikacje pracownika socjalnego, umożliwiają podjęcie pracy w regionalnych ośrodkach polityki społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo- wychowawczych, jednostkach organizacyjnych do spraw zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, ośrodkach wsparcia, domach pomocy społecznej, placówkach dla bezdomnych, osób uzależnionych, w zakładach karnych, ośrodkach dla uchodźców, w organizacjach pozarządowych zajmujących się diagnozowaniem i przeciwdziałaniem zagrożeniom społecznym.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia na kierunku administracja to gwarancja pogłębienia wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych z zakresu prawa, ekonomii, komunikacji, etyki, zdobytych podczas studiów I stopnia. Jako absolwent tego kierunku posiądziesz umiejętności krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści, uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych oraz zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu. Nauczysz się inicjowania działań na rzecz interesu publicznego oraz myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.
Dzięki kontynuacji zajęć językowych nie tylko opanujesz język obcy na poziomie B2+ według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, ale poznasz też specjalistyczną terminologię.
Gdzie możesz pracować po ADMINISTRACJI?
- w instytucjach rządowej oraz samorządowej administracji publicznej,
- w sektorze niepublicznym, tj. fundacje, stowarzyszenia, placówki kulturalne, firmy prywatne, czy inne organizacje pozarządowe,
- w instytucjach krajowych i międzynarodowych,
- w ramach własnej działalności gospodarczej,
- w organach partii politycznych.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Na kierunku bezpieczeństwo i prawo pogłębisz wiedzę zdobytą na studiach I stopnia, w szczególności z zakresu nauk o bezpieczeństwie, prawie, administracji, socjologii i politologii. Poznasz mechanizmy związane z powstawaniem nowych i rozwojem obecnych zjawisk zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu, narodowemu, wewnętrznemu, gospodarczemu czy też cybernetycznemu. Nauczysz się zarówno interpretowania, analizowania i stosowania prawa oraz uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa, związanego z obszarem bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego w skali globalnej, regionalnej, narodowej oraz lokalnej. Zdobędziesz wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne przydatne w prowadzeniu działalności publicznej zgodnie z prawem i etyką.
Dzięki kontynuacji zajęć językowych nie tylko opanujesz język obcy na poziomie B2+ według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, ale poznasz też specjalistyczną terminologię.
Gdzie możesz pracować po BEZPIECZEŃSTWIE I PRAWIE?
- w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem państwa i obywateli, m.in. w Policji, Straży Granicznej, Służbie Celno-Skarbowej, Służbie Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i innych,
- w strukturach administracji publicznej,
- w podmiotach branżowych, tj. agencjach ochrony osób i mienia,
- w zespołach reagowania kryzysowego
- w strukturach administracji publicznej,
- w organizacjach działających na rzecz bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego,
- w instytutach naukowo-badawczych, oświatowych oraz akademickich zajmujących się problematyką bezpieczeństwa.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia na interdyscyplinarnym kierunku jakim jest kryminologia pozwolą Ci poszerzyć wiedzę zdobytą podczas studiów I stopnia, m.in. z zakresu patologii społecznych, przestępstwa oraz przestępczości jako zjawiska społecznego, sprawcy i ofiary przestępstwa, czy też mechanizmów kontroli społecznej. Pogłębisz umiejętności analizowania i rozstrzygania złożonych, nietypowych problemów oraz dokonywania oceny, krytycznej analizy, syntezy, interpretacji oraz prezentacji danych ilościowych i jakościowych. Nauczysz się przystosować istniejące lub opracować nowe metody i narzędzia związane z prognozowaniem rozwoju przestępczości.
Dzięki kontynuacji zajęć językowych nie tylko opanujesz język obcy na poziomie B2+ według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, ale poznasz też specjalistyczną terminologię.
Gdzie możesz pracować po KRYMINOLOGII?
- w organach ścigania i wymiaru sprawiedliwości
- w służbach mundurowych np. Policji, Straży Granicznej, Służbie Celno-Skarbowej, Służbie Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Krajowej Administracji Sądowej i innych,
- w instytucjach rządowych i samorządowych,
- w prywatnym sektorze bezpieczeństwa,
- w organizacjach społecznych.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Absolwenci studiów filozoficznych są poszukiwani wszędzie tam, gdzie liczą się kwalifikacje intelektualne i komunikacyjne, a nie tylko wąska wiedza specjalistyczna.
Absolwenci filozofii posiadają pogłębioną wiedzę w zakresie współczesnej problematyki moralnej i filozoficzno-społecznej, co pozwala im identyfikować kluczowe problemy społeczne, a także dokonywać ich nieszablonowej i krytycznej analizy, wykorzystując do tego celu wiedzę naukową pozyskaną dzięki wykorzystaniu współczesnych technologii. Tym, co wyróżnia absolwentów filozofii, jest sprawność retoryczna i argumentacyjna, a także umiejętność redagowania tekstów naukowych i tłumaczenia tekstów z języka obcego.
Absolwenci FILOZOFII mogą pracować między innymi jako:
- pracownicy wydawnictw, dziennikarze i publicyści,
- pracownicy placówek kultury i/lub twórcy kultury,
- pracownicy samorządów regionalnych i administracji rządowej,
- analitycy rynku i badacze nowych trendów,
- szkoleniowcy,
- doradcy w sferze marketingu oraz CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu),
- copywriterzy i pracownicy HR i PR,
- założyciele własnych kreatywnych firm,
- politycy,
- nauczyciele filozofii lub etyki w szkołach wyższych i szkołach niższego szczebla,
- badacze filozofii lub członkowie interdyscyplinarnych zespołów badawczych,
- ...a poza tym filozof zawsze może zdecydować, że stanie się kimś niezwykłym.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- technologie internetowe i mobilne,
- grafika komputerowa i multimedia.
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia skierowane są do kandydatów zainteresowanych rozwojem umiejętności
samodzielnego rozwiązywania problemów informatycznych i praktycznego stosowania informatyki w wybranych dziedzinach technologicznych i społecznych. Studiując na tym kierunku pogłębisz teoretyczną i praktyczną wiedzę w zakresie m.in. nowoczesnych technologii mobilnych,
projektowania i programowania aplikacji internetowych i mobilnych, programowania w środowisku sieciowym, analizy danych internetowych, przetwarzania multimediów, zaawansowanych baz danych, czy obliczeń równoległych.
Absolwent INFORMATYKI może znaleźć zatrudnienie jako:
kierownik zespołu programistycznego, projektant i twórca oprogramowania, administrator systemów informatycznych, projektant sieci komputerowych, specjalista ds. ochrony danych i bezpieczeństwa informacji. Jest przygotowany do pracy w instytucjach o różnym profilu działalności wykorzystujących nowoczesne rozwiązania informatyczne, w szczególności w firmach tworzących oprogramowanie, w firmach doradztwa informatycznego, w sektorze nowoczesnych technologii, instytucjach sektora finansowego, a także do pracy naukowej w wyższych uczelniach. Może także podjąć studia trzeciego stopnia (doktoranckie).
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- coaching z elementami psychologii społecznej,
- badanie opinii i zachowań rynkowych,
- nowe praktyki kulturowe,
- komunikacja i socjologia kognitywna.Czego nauczysz się podczas studiów?
Opinie i losy naszych absolwentów pokazują, że ważnym atutem studiów na kierunku socjologia jest szeroki zakres przedmiotów, który umożliwia rozwijanie wielu różnych zainteresowań. Jednocześnie, nasz program nakierowany jest nie tylko na zgłębianie wiedzy specjalistycznej oraz umiejętności realizacji badań opinii i badań marketingowych, ale również ćwiczenie tzw. umiejętności miękkich, m. in. na pogłębianie samodzielności i refleksyjności, komunikatywności, autoprezentacji, umiejętności zarządzania zespołem, czy wyczulenia na kwestie społeczne.
Poza tym, nacisk położony na rozwinięcie wiedzy interdyscyplinarnej w zakresie nauk społecznych daje zainteresowanym studentom solidną podstawę w przygotowywaniu się do studiów III stopnia (doktoranckich).
Studenci socjologii II stopnia mają możliwość wyboru jednej z czterech ścieżek specjalnościowych, które pogłębiają praktyczne przygotowanie do podjęcia przyszłej pracy zawodowej.
Coaching z elementami psychologii społecznej – w ramach programu zgodnego z wytycznymi International Coach Federation (IFC), poprzez warsztaty prowadzone przez coachów i nauczycieli akademickich, kształcimy przyszłych coachów do samodzielnej pracy w obszarach usług nastawionych na rozwój i wspieranie kariery. Po studiach absolwenci mają otwartą ścieżkę do międzynarodowej akredytacji International Coach Federation na poziomie ACC.
Badanie opinii i zachowań rynkowych – pod okiem kadry akademickiej, która posiada nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również współpracuje z największymi polskimi instytutami badawczymi, kształcimy przyszłych badaczy i analityków społecznych, dając pełne przygotowanie do samodzielnego projektowania badań i analizy danych.
Nowe praktyki kulturowe – studenci nabywają wiedzę, praktyczne umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne do pracy w szeroko rozumianym sektorze kultury: instytucjach i organizacjach kulturalnych, redakcjach kulturalnych w mediach, w ośrodkach badań kultury. Zdobędą również kompetencje przydatne w działalności animacyjnej, projektowej, edukacyjnej i innej – wszędzie tam, gdzie wymaga się stosowania kreatywnych rozwiązań w celach diagnostycznych i rozwojowych.
Komunikacja i socjologia kognitywna – studenci nabywają wiedzę i praktyczne umiejętności związane z różnymi sferami komunikacji (medialnej, marketingowej, społecznej), co pozwala przygotować się do pracy w mediach (w tym również w środowisku mediów społecznościowych) oraz sektorze public relations. Zajęcia pozwolą również zrozumieć powiązanie nauk społecznych i nauk o poznaniu oraz wykorzystywać je w pracy zawodowej (np. neuromarketing).
Gdzie możesz pracować po SOCJOLOGII:
Nasi absolwenci chętnie podkreślają, że elastyczność i kompetencje miękkie pozwalają odnaleźć się w różnych miejscach pracy i skutecznie łączyć wiedzę zdobytą na studiach z własnymi pasjami (czy są to gry komputerowe, oglądanie filmów, czy gotowanie).
Absolwentów naszego kierunku wyjątkowo często spotkać można w:
- ośrodkach badań społecznych i marketingowych,
- mediach społecznościowych i tradycyjnych,
- instytucjach kultury,
- samorządach i innych instytucjach administracji publicznej,
- działach public relations oraz human resources korporacji,
- firmach szkoleniowych i doradczych,
- organizacjach pozarządowych.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- komunikowanie w mediach cyfrowych,
- kultura Podlasia,
- filmoznawstwo–medioznawstwo.Czego nauczysz się podczas studiów?
Komunikowanie w mediach cyfrowych
Specjalizacja – mając charakter uniwersytecki – daje studentkom i studentom wiedzę, kompetencje i umiejętności, dzięki którym będą oni w stanie znaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Absolwenci są przygotowywani do pracy przede wszystkim w instytucjach reprezentujących przemysł kreatywny – w redakcjach portali internetowych, agencjach marketingowych, agencjach reklamowych i PR, w działach promocji instytucji kultury, a także w działach promocji rożnego rodzaju podmiotów biznesowych.
Filmoznawstwo-medioznawstwo
Absolwentka/absolwent specjalizacji powinien znać i rozumieć specyfikę współczesnej kultury audiowizualnej, w zakres której wchodzi film oraz nowoczesne media i technologie cyfrowe. Celem kształcenia na specjalizacji filmoznawstwo–medioznawstwo jest wyedukowanie przyszłych krytyków filmowych, dziennikarzy filmowych i telewizyjnych zajmujących się problematyką filmową, a także nauczycieli specjalizujących się w problematyce filmowej i medioznawczej. Absolwent/absolwentka po ukończeniu studiów będzie świadomy znaczenia nowych mediów w kulturze i ich wpływu na rzeczywistość społeczną, będzie również potrafił tę wiedzę wykorzystać w rozważaniach analitycznych i działaniu praktycznym.
Kultura Podlasia
Ukończenie specjalizacji oferuje absolwentkom i absolwentom podstawową historyczną i teoretyczną wiedzę o kulturze regionu, umiejętności analizy tradycyjnej kultury materialnej i duchowej, znajomość swoistości etnicznej, językowej i religijnej regionu z uwzględnieniem jego pogranicznego charakteru, sprawność w popularyzowaniu i racjonalnym pielęgnowaniu wartości kultury regionalnej i narodowej, europejskiej i światowej, kompetencje umożliwiające promowanie dziedzictwa kulturowego w zakresie instytucjonalnym i pozainstytucjonalnym.
Gdzie możesz pracować po KULTUROZNAWSTWIE?
Absolwent specjalizacji Komunikowanie w mediach cyfrowych dzięki wiedzy uzyskanej w trakcie studiów, będzie predestynowany do pracy w instytucjach związanych ze sferą biznesu, a także z instytucjach zarządzających dorobkiem kultury – w placówkach kulturalnych czy w odpowiednich działach zajmujących się kulturą organów administracji rządowej i samorządowej.
Absolwent specjalizacji Kultura Podlasia może podjąć pracę zawodową w instytucjach i organizacjach, mających za zadanie prowadzenie wszelkiej działalności na rzecz szeroko rozumianej kultury regionu, np.: w ośrodkach kultury regionalnej i odpowiednich działach administracji; w placówkach kulturalno-oświatowych i instytucjach komercyjnych zajmujących się kulturą typu ludowego (folklor czy sztuka nieprofesjonalna); w muzealnictwie regionalnym i w skansenach; w redakcjach i instytucjach informacyjnych; w centrach badań opinii publicznej; w reklamie, marketingu i public relations.
Po ukończeniu kształcenia na specjalizacji Filmoznawstwo–medioznawstwo student będzie posiadał pogłębioną wiedzę z zakresu historii filmu polskiego i powszechnego, jego teorii i analizy. Wyposażony zostanie również w podstawy warsztatu krytyka filmowego, a także przyswoi rozległe i uporządkowane wiadomości na temat związków filmu z innymi mediami oraz innymi dziedzinami sztuki. Oprócz wiedzy teoretycznej, student zdobędzie umiejętności praktyczne, dzięki uczestnictwu w warsztatach i projekcjach filmowych.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- psychologia w zarządzaniu,
- zarządzanie przedsiębiorstwem.Czego nauczysz się podczas studiów?
- zasad funkcjonowania w firmach i innych organizacjach, pełniąc w nich w szczególności role kierownicze w ramach zespołów,
- samodzielnej pracy i stałego dokształcania się w celu świadomego kształtowania ścieżki kariery,
- przyjmować na siebie rolę lidera, tak aby inspirować innych do dalszego rozwoju,
- zarządzać zespołami w różnych obszarach funkcjonalnych,
- przygotowywać i wdrażać strategie i plany rozwoju,
- poznasz istotę i narzędzia skutecznego oddziaływania na rynek.Ponadto na swoich zajęciach spotkasz:
- praktyków z zakresu zarządzania (właścicieli i prezesów firm, menedżerów instytucji otoczenia biznesu oraz JST),
- wykładowców realizujących regionalne, krajowe i międzynarodowe projekty badawczo-wdrożeniowe.Czym możesz się zajmować po kierunku ZARZĄDZANIE II stopnia?
- pracować jako menadżer średniego i wyższego szczebla,
- być doradcą i konsultantem w organizacjach o charakterze gospodarczym lub publicznym,
- pracować w dziale: HR, sprzedażowym, marketingowym, finansowym,
- zarządzać zespołami,
- zajmować się działalnością analityczną w przedsiębiorstwach,
- pracować przy projektowaniu i wdrażaniu strategii rozwoju przedsiębiorstw oraz organizacji i instytucji non-profit,
- prowadzić własną działalność.Jeśli jesteś nastawiony na cele i wyniki wybierz specjalność Zarządzanie Przedsiębiorstwem, a jeśli bliższe są Ci relacje z ludźmi wybierz specjalność Psychologia w Zarządzaniu.
Tu pogłębisz swoją wiedzę, zyskasz nowe możliwości, a do wyboru masz ponad 20 kierunków. Studia II stopnia trwają cztery semestry i kończą się tytułem magistra. W rekrutacji mogą wziąć udział osoby, które posiadają już dyplom studiów wyższych (co najmniej licencjackich).
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując biologię na II stopniu, nabywasz w stosunku do studiów I stopnia, wiedzę biologiczną w zależności od wybranego do realizacji bloku. Dajemy również możliwość studiowania biologii na II stopniu i biologii z przygotowaniem pedagogicznym jednocześnie, ponieważ niektóre przedmioty są wspólne dla obu kierunków.
Blok: Biologia molekularna
Pozwala na poszerzenie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie biologii molekularnej np. genetyki i biofizyki molekularnej, enzymologii, filogenezy molekularnej, bioinformatyki, a także paleobiologii. Podstawową grupę zajęć stanowią praktyczne zajęcia laboratoryjne w ramach przedmiotów obowiązkowych i fakultatywnych z wykorzystaniem technik molekularnych z elementami nanotechnologii, przygotowujące absolwenta do podjęcia pracy w laboratoriach badawczych i przemysłowych.
Blok: Biologia sądowa
Realizacja bloku Biologia sądowa umożliwia zapoznanie się z najnowszymi osiągnięciami w zakresie nauk biologicznych, które mogą być wykorzystywane w sądownictwie i kryminalistyce. Absolwent otrzyma obszerną wiedzę z zakresu genetyki człowieka, genetycznych podłoży zachowań patologicznych człowieka, osmologii, genetyki sądowej, metod analizy genomów, kryminalistyki czy daktyloskopii. Zdobędzie umiejętności samodzielnego pozyskiwania materiału biologicznego w miejscu zdarzenia i odpowiedniej jego interpretacji, oznaczania materiału biologicznego, rozpoznawania gatunków prawnie chronionych, gatunków roślin trujących oraz narkotycznych, przeprowadzania analiz genetycznych i biochemicznych (typowanie i zabezpieczanie dowodów i śladów biologicznych).
Blok: Biologia środowiskowa
Ten blok pozwala na poszerzenie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w zakresie zagadnień dotyczących związków środowiska abiotycznego z przyrodą ożywioną. Jest on realizowany w ramach takich przedmiotów, jak gleboznawstwo, ekologia roślin, fitosocjologia, toksykologia środowiska, mikrobiologia środowiska. Studenci uczestniczą w licznych zajęciach terenowych, co przygotowuje ich do podejmowania pracy zarówno w terenie, jak i w laboratorium.
Blok: Mikrobiologia z biotechnologią
Program Mikrobiologii z biotechnologią uzupełnia wiedzę oraz umożliwia poznanie, rozumienie i interpretowanie procesów biologicznych i biotechnologicznych zachodzących przy współudziale mikroorganizmów. Absolwent jest przygotowany do posługiwania się aparaturą diagnostyczną i badawczą oraz nabywa umiejętności pracy z materiałem biologicznym w laboratoriach diagnostycznych służby zdrowia (na stanowiskach, na których nie są wymagane uprawnienia diagnosty laboratoryjnego w rozumieniu Ustawy o diagnostyce laboratoryjnej), w placówkach weterynaryjnych, ochrony przyrody i środowiska, a także w laboratoriach badawczych przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i kosmetycznego.Absolwenci BIOLOGII pracują m.in. w:
- branży biotechnologicznej, badawczo-rozwojowej oraz w placówkach naukowych, laboratoriach diagnostycznych, medycznych i kryminalistycznych,
- instytucjach ochrony środowiska np. w parkach narodowych i krajobrazowych oraz urzędach administracji państwowej,
- organizacjach pozarządowych zajmujących się szeroko rozumianą ochroną przyrody,
- szkołach, jako nauczyciele biologii i przyrody.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Z jednej strony poszerzysz wiedzę biologiczną o specjalistyczne zagadnienia z ekologii roślin i fitosocjologii, biologii ewolucyjnej, genetyki molekularnej i sądowej, mikrobiologii środowiska i klinicznej, immunopatologii, poznasz techniki molekularne, kultury in vitro oraz metody filogenetyki molekularnej, będziesz planował badania naukowe oparte na metodologii nauk przyrodniczych i bioinformatyki.
Z drugiej strony nabędziesz kompetencje zawodowe do pracy jako nauczyciel biologii w szkole podstawowej i średniej. Kompetencje zawodowe osiągniesz, uczestnicząc w zajęciach z pedagogiki, psychologii ogólnej, rozwojowej i społecznej, w warsztatach komunikacji interpersonalnej i diagnozy psychopedagogicznej, w treningu kreatywności. Opanujesz umiejętności projektowania i realizowania pracy dydaktycznej w szkole podstawowej i średniej, monitorowania i oceniania osiągnięć uczniów z biologii. Zajęcia te są ściśle powiązane z praktyką zawodową w szkole, podczas której będziesz wykorzystywał nabytą wiedzę i umiejętności. Podczas studiów na tym kierunku nabędziesz umiejętności udostępniania wiedzy biologicznej do możliwości uczniów i jej popularyzowania, przygotowujesz się do pracy w placówkach edukacji formalnej i nieformalnej. Nabyte w toku studiów kompetencje zawodowe i społeczne zwiększą twoją konkurencyjność na rynku pracy i ułatwią odnalezienie się w różnych sytuacjach pracy zawodowej.
Absolwenci BIOLOGII Z PRZYGOTOWANIEM PEDAGOGICZNYM pracują m.in.:
- w placówkach badawczych, laboratoriach, instytucjach ochrony przyrody i środowiska,
- w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (liceach ogólnokształcących, technikach, szkołach branżowych) jako nauczyciele biologii,
- w ośrodkach szkoleniowych dla osób dorosłych i młodzieży, animator zajęć biologicznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
- w placówkach popularyzujących naukę, tj. centrach nauki, eksperymentatoriach, ośrodkach edukacji ekologicznej, leśnej, przyrodniczej, muzeach przyrodniczych, izbach muzealnych i w wydawnictwach.
-
studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- analityka chemiczna,
- synteza i analiza związków organicznych,
- chemia bio- i makromolekularna.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia II stopnia na kierunku chemia umożliwią Ci zdobycie szerokiej wiedzy chemicznej ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych metod oceny jakości produktów, analizy właściwości fizykochemicznych z uwzględnieniem parametrów technicznych i ekologicznych zalecanych przez instytucje międzynarodowe. Poznasz zasady pracy w laboratorium, zdobędziesz ugruntowaną wiedzę ze wszystkich dziedzin chemii, a specjalistyczną z wybranego przez siebie obszaru chemii. Zdobędziesz umiejętności rozwiazywania problemów naukowych.
Proponujemy nowy, zmodyfikowany program studiów drugiego stopnia w ramach projektu POWER 3.5 „Nowoczesny Uniwersytet szansą na rozwój przyszłych kadr regionu”.
Dodatkowo studenci będą mogli wybrać Moduł Dydaktyczny, w ramach którego zdobędą przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela.
Gdzie możesz pracować po CHEMII?
- w przedsiębiorstwach produkcyjnych (laboratoria, działy rozwoju, produkcji, kontroli jakości itp.),
- w państwowych organach kontrolnych takich jak Sanepid, zakłady weterynaryjne,
- w służbach celnych bądź w policyjnych laboratoriach kryminalistycznych,
- w firmach farmaceutycznych, medycznych lub kosmetycznych,
- w laboratoriach naukowych,
- jako nauczyciel chemii.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Program studiów łączy laboratoryjną analizę materiałów dowodowych z wiedzą z zakresu toksykologii, kryminologii, prawa karnego procesowego i dowodowego. Nauczysz się m.in. jak analizować materiały dowodowe na obecność substancji narkotycznych i leków. Będziesz badać materiał biologiczny zebrany na miejscu przestępstwa, współpracować ze specjalistami kryminalistyki i medycyny sądowej oraz wykonywać analizy kryminalistyczne. Zajęcia z praktykami pozwolą Ci uzyskać wszechstronną wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu nowoczesnej fizykochemii kryminalistycznej, toksykologii oraz aspektów polskiego prawa dowodowego.
Gdzie możesz pracować po CHEMII KRYMINALISTYCZNEJ I SĄDOWEJ?
- w najlepszych laboratoriach kryminalistycznych policji, w laboratoriach celnych, badawczych, kontrolnych i diagnostycznych,
- jako biegły o specjalności kryminalistyczne badanie śladów zabezpieczonych na miejscu zdarzenia (np. daktyloskopia, mechanoskopia, ekspertyza dokumentów, badania chemiczne, fizykochemiczne i komputerowe), po ukończeniu dodatkowych szkoleń specjalistycznych,
- w firmach zajmujących się produkcją, handlem materiałami i urządzeniami analitycznymi, wykorzystywanymi w badaniach kryminalistycznych, chemicznych i pokrewnych.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- logistyka międzynarodowa,
- przedsiębiorczość i innowacje,
- przedsiębiorstwo na rynku,
- rachunkowość i podatki.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując ekonomię, zdobędziesz wiedzę o zasadach funkcjonowania gospodarki, będziesz analizować procesy gospodarcze z punktu widzenia gospodarki narodowej i globalnej. Studia te przygotują Cię do podjęcia pracy w branżach związanych z finansami, podatkami, ubezpieczeniami itp. Poznasz zasady prowadzenia działalności gospodarczej oraz nabędziesz umiejętności ich praktycznego zastosowania. Zdobędziesz umiejętności łączenia teorii z praktyką gospodarczą. Prowadzone zajęcia pomogą wykształcić w Tobie postawę przedsiębiorczą, która procentować będzie w rozwoju przyszłej kariery zawodowej.
Jako absolwent ekonomii będziesz również doskonale przygotowany do podjęcia wyzwań, jakie stawia współczesny rynek pracy i zdobędziesz praktyczne umiejętności cenione przez pracodawców.
Czym możesz się zajmować po EKONOMII?
Możesz założyć i prowadzić własną firmę. Nawet już podczas studiów! Możliwości znalezienia zatrudnienia po kierunku ekonomia jest wiele, są to przykładowo: instytucje otoczenia biznesu, np. parki naukowo-technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości, banki i inne instytucje finansowe, biura rachunkowe i doradztwa podatkowego, instytucje rządowe i samorządowe, np. urząd miasta, urząd wojewódzki, urząd marszałkowski, urząd pracy.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- obsługa celna i spedycja międzynarodowa,
- współpraca międzynarodowa.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując MSG, zdobędziesz wiedzę z zakresu funkcjonowania współczesnej gospodarki światowej oraz różnych relacji między jej poszczególnymi podmiotami. Zrozumiesz rolę i zależności w obszarze handlu zagranicznego, rozliczeń międzynarodowych, kursów walutowych, międzynarodowych przepływów kapitału, technologii, migracji międzynarodowych, integracji gospodarczej.
Zajęcia będą prowadzone zarówno przez pracowników naukowych, będących specjalistami w konkretnych zagadnieniach, jak również praktyków gospodarczych, zatrudnionych w największych podlaskich przedsiębiorstwach i instytucjach.
Gdzie możesz pracować po MSG?
Absolwenci MSG pracują w rożnego typu przedsiębiorstwach uczestniczących w obrocie międzynarodowym, jednostkach administracji państwowej, związanych z handlem zagranicznym, instytucjach krajowych i międzynarodowych, są specjalistami z zakresu handlu zagranicznego, spedycji międzynarodowej, obsługi celnej, dysponują wiedzą, która pozwala na podjęcie pracy w ośrodkach badawczych i eksperckich, zajmujących się relacjami na forum międzynarodowym, w dyplomacji lub środkach masowego przekazu.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Możesz uczęszczać na zajęcia proponowane w następujących blokach zajęć fakultatywnych:
- edytorstwo cyfrowe,
- informacyjno-księgoznawczy,
- literatura na pograniczach,
- publicystyczno-dziennikarski.Czego nauczysz się podczas studiów?
Po ukończeniu filologii polskiej będziesz posiadać pogłębione wykształcenie ogólnohumanistyczne i polonistyczne z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa, a także przygotowanie specjalistyczne z zakresu wybranego przez siebie obszaru, analizowanego podczas zajęć fakultatywnych. Rozwiniesz swoje kompetencje komunikacyjne połączone z umiejętnością analizy zjawisk społecznych, zwłaszcza w odniesieniu do komunikacji masowej. Ma także możliwość doskonalić znajomość wybranego języka obcego.
Czym możesz się zajmować po FILOLOGII POLSKIEJ?
Będziesz przygotowany do pracy wszędzie tam, gdzie potrzebne są umiejętności przetwarzania tekstu, otwartość na współpracę, wszechstronność i dar przekonywania. Absolwentów filologii polskiej możesz spotkać w:
- redakcjach wydawnictw tradycyjnych i cyfrowych,
- agencjach reklamowych i public relations,
- agencjach informacyjnych,
- branży biznesowej,
- instytucjach kulturalno-oświatowych i edukacyjnych,
- bibliotekach.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Będziesz mógł/mogła wybrać studia na następujących modułach specjalizacyjnych w ramach tego kierunku studiów:
- filologia angielska,
- filologia angielska z elementami translatoryki,
- filologia rosyjska – przekładoznawstwo.Czego nauczysz się podczas studiów?
Poza pogłębieniem praktycznych umiejętności językowych zgodnie z wybranym modułem specjalizacyjnym oraz poszerzeniem kompetencji tłumaczeniowych zapewnimy Ci rzetelną wiedzę z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa. Studia pozwolą Ci zdobyć kompetencje do prowadzenia badań w wybranej dyscyplinie. Będziesz również mógł”mogla doskonalić umiejętności w sferze rozwiązywania problemów zawodowych, przetwarzania oraz przekazywania informacji i koordynowania pracy zespołowej.
Czym możesz się zajmować po FILOLOGII?
Zdobędziesz umiejętności i kompetencje pożądane na rynku pracy. Będziesz przygotowany/-a do pracy wszędzie tam, gdzie potrzebne są kompetencje językowe na wysokim poziomie, a także umiejętność tworzenia i przetwarzania tekstów obcojęzycznych, otwartość na współpracę, wszechstronność i dar przekonywania.
Absolwentów filologii możesz spotkać w:
- instytucjach kultury,
- administracji państwowej,
- branży biznesowej,
- instytucjach prawnych i związanych z usługami prawnymi,
- w wydawnictwach i redakcjach czasopism,
- środkach masowego przekazu,
- turystyce i sektorze usług,
- agencjach reklamowych i public relations,
- instytucjach państwowych i firmach zajmujących się kształceniem dzieci i dorosłych.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- fizyka doświadczalna,
- fizyka teoretyczna,
- fizyka medyczna.
FIZYKA DOŚWIADCZALNA, FIZYKA TEORETYCZNA
Na tych ścieżkach kształcenia poznaje się procesy zachodzące w przyrodzie i prawa rządzące funkcjonowaniem świata we wszystkich skalach: od cząstek elementarnych do galaktyk. Absolwent przygotowany jest do pracy w krajowych i międzynarodowych ośrodkach badawczych i laboratoriach przemysłowych, będzie mógł również spełniać rolę kompetentnego partnera kadry badawczej lub technicznej oraz pełnić rolę doradcy w zakresie rozwiązań wykorzystujących osiągnięcia współczesnej fizyki.FIZYKA MEDYCZNA
Interdyscyplinarna ścieżka kształcenia, na której połączenie fizyki z chemią, biologią i informatyką stanowi podstawę zrozumienia zaawansowanych technik diagnostycznych i terapeutycznych stosowanych we współczesnej medycynie. Program kształcenia fizyki medycznej został opracowany we współpracy z Białostockim Centrum Onkologii.Gdzie możesz pracować po FIZYCE?
- w nowoczesnym przemyśle,
- w placówkach medycznych i ochrony środowiska,
- w firmach komputerowych,
- w bankach i innych instytucjach finansowych,
- na uczelniach i w instytucjach naukowych,
- w szkołach (po uzyskaniu uprawnień pedagogicznych).
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- historia w ujęciu naukowym,
- historia nauczycielska.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia drugiego stopnia na kierunku historia (ścieżka naukowa) adresowane są do absolwentów studiów historycznych pierwszego stopnia oraz absolwentów kierunków z dyscyplin pokrewnych obszaru nauk humanistycznych i społecznych, którzy są zainteresowani zdobyciem poszerzonego wykształcenia humanistycznego oraz studiami z wybranych epok historycznych, a także innych pokrewnych dziedzin. Zakres podstawowego kanonu wykształcenia absolwenta, który wybrał do realizacji naukową ścieżkę studiów, jest poszerzony przez uczestnictwo studentów od drugiego roku w zajęciach z bloków tematycznych. W ofercie programowej znajdują się następujące bloki tematyczne:
– Historia wojskowa,
- Dziedzictwo kulturowe Europy Środkowo-Wschodniej: ochrona i promocja,
- Kultura i społeczeństwo.Drugą oferowaną ścieżką kształcenia jest historia nauczycielska. Te studia adresowane są wyłącznie do absolwentów studiów historycznych pierwszego stopnia, którzy – oprócz zdobycia poszerzonego wykształcenia humanistycznego oraz wiedzy na temat wybranej epoki historycznej (z uwzględnieniem także innych pokrewnych dziedzin) - mają także możliwość realizacji kształcenia nauczycielskiego i w efekcie uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela. Poza podstawowym kanonem planu studiów, student realizuje bloki przedmiotowe kształcenia psychologiczno-pedagogicznego oraz poznaje specyfikę szkolnej edukacji historycznej.
Gdzie możesz pracować po HISTORII?
- absolwent, który ukończył blok tematyczny z Historii wojskowej jest przygotowany do podjęcia służby w Wojsku Polskim, a także pracy w mediach, instytucjach samorządowych lub administracyjnych, w placówkach badawczych i muzealnych zajmujących się tematyką historyczno-wojskową.
- po ukończeniu bloku tematycznego z Kultury i społeczeństwa absolwent jest przygotowany do podejmowania pracy w placówkach kultury, urzędach, mediach, muzeach, wydawnictwach oraz do samodzielnej pracy naukowej.
- po ukończeniu bloku tematycznego Dziedzictwo kulturowe Europy Środkowo-Wschodniej: ochrona i promocja absolwent posiada przygotowanie do pracy w administracji samorządowej i rządowej, przedsiębiorstwach polskich działających na rynkach wschodnich (np. w branży turystycznej), w muzeach i służbach konserwatorskich oraz mediach.
- absolwent po ukończeniu historii drugiego stopnia z realizacją ścieżki nauczycielskiej uzyskuje uprawnienia i jest przygotowany do wykonywania zawodu nauczyciela historii we wszystkich typach szkół.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- ewolucja konfliktów międzynarodowych w XIX-XXI wieku
- cywilizacja obszaru postradzieckiego
- Bliski Wschód i Afryka Północna (MENA).Czego nauczysz się podczas studiów?
Stosunki międzynarodowe to nowoczesny kierunek, uwzględniający przemiany i wymagania współczesnego świata. Studia adresowane są do osób o interdyscyplinarnych zainteresowaniach, zafascynowanych bieżącymi wydarzeniami politycznymi postrzeganymi w szerokim kontekście przemian cywilizacyjnych, kulturowych, ekonomicznych, religijnych etc.
Gdzie możesz pracować po STOSUNKACH MIĘDZYNARODOWYCH?
Absolwent jest przygotowany do pracy w administracji państwowej i samorządowej. Może szukać zatrudnienia w placówkach współpracujących z zagranicą oraz organizacjach i instytucjach międzynarodowych. Absolwenci wybierający ścieżkę kształcenia bezpieczeństwo międzynarodowe są przygotowani do pracy w instytucjach bezpieczeństwa. Po ścieżce kształcenia amerykanistycznej absolwent może podjąć pracę w firmach i instytucjach, współpracujących z partnerami z USA. Po ścieżce kształcenia wschodoznawczej absolwent może podjąć pracę w firmach i instytucjach współpracujących z podmiotami z obszaru Białorusi, Litwy, Rosji, Ukrainy.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- matematyka teoretyczna,
- matematyka finansowa.Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia na kierunku matematyka dostarczają ogólną wiedzę matematyczną i kształtują umiejętności umożliwiające absolwentowi samodzielne doskonalenie się w zakresie matematyki i jej zastosowań. Umożliwiają także osiąganie kwalifikacji do zajmowania stanowisk, na których zdobyta wiedza, umiejętności i gotowość do samokształcenia się są istotnym walorem na rynku pracy. Wykształcenie u absolwentów matematyki umiejętności analitycznego i syntetycznego myślenia, pozwala na niestandardowe podejście do rozwiązywania różnych praktycznych i teoretycznych problemów.
Czym możesz się zajmować po MATEMATYCE?
Absolwent studiów matematycznych 2-go stopnia o specjalizacji matematyka teoretyczna ma odpowiednio ugruntowaną wiedzę i umiejętności predysponujące go do podjęcia kariery naukowej w zakresie dowolnego z działów matematyki teoretycznej oraz najszerzej rozumianych zastosowań matematyki, z ekonomią, ekonometrią i informatyką teoretyczną, włącznie.
Absolwent studiów 2-go stopnia o specjalizacji matematyka finansowa, oprócz pogłębionych umiejętności i wiedzy ściśle matematycznej, potrafi zastosować te umiejętności do zagadnień związanych z problemami finansowymi (od bankowości, poprzez ubezpieczenia, aż do zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwach).Potrafi poprawnie postawić odpowiedni problem, gdy trzeba - uogólnić go, a następnie rozwiązać, wykazać poprawność tego rozwiązania i w przystępny sposób uzasadnić to współpracownikom, którzy nie są matematykami.
Student studiów 2-go stopnia ma również możliwość zdobycia kwalifikacji pedagogiczno-psychologicznych oraz uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela matematyki. Absolwenci obu specjalizacji mogą uzyskać uprawnienia państwowe w zakresie takich zawodów jak: aktuariusz, broker ubezpieczeniowy i doradca podatkowy.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- animacja kultury z arteterapią,
- menadżer oświaty,
- opiekuńczo-wychowawcza,
- pedagogika resocjalizacyjna penitencjarystyka lub kuratela sądowa,
- pedagogika wczesnoszkolna.Absolwent kierunku pedagogika dysponuje pogłębioną i rozszerzoną wiedzą pedagogiczną, historyczno-filozoficzną, biologiczną i psychologiczną, stanowiącą teoretyczne podstawy działalności praktycznej w obszarze kształcenia, wychowania, rozwoju i autokreacji człowieka w ciągu całego życia. Absolwent dysponuje pogłębioną i rozszerzoną wiedzą dotyczącą istoty i tożsamości pedagogiki, jej specyfiki przedmiotowej i metodologicznej.
Absolwent kierunku pedagogika potrafi dokonać pogłębionej samooceny poziomu swojej wiedzy, umiejętności i kompetencji, potrafi twórczo wyznaczać kierunki własnego, całożyciowego, wielowymiarowego rozwoju w obszarze zawodowym i osobistym. Dostrzega dylematy moralne w praktyce pedagogicznej, potrafi działać zgodnie z zasadami etyki. Potrafi refleksyjnie odnieść się do znaczenia nauk pedagogicznych i wartości podejmowania profesjonalnych działań w tworzeniu optymalnego kontekstu rozwoju człowieka.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
W trakcie studiów na kierunku praca socjalna wyposażony zostaniesz w szeroki zakres wiedzy przydatny do rozumienia i interpretowania rzeczywistości społecznej oraz zjawisk i procesów w obszarze pracy socjalnej. Zdobędziesz wiedzę z obszaru pedagogiki, socjologii, psychologii, ekonomii oraz prawa. Wyposażony zostaniesz w wiedzę dotyczącą pracy socjalnej i opieki społecznej w wybranych krajach europejskich. Zdobędziesz wiedzę dotycząca udzielania pomocy jednostkom oraz grupom społecznym znajdującym się w trudnym położeniu (m.in. z powodu ubóstwa, sieroctwa, przemocy w rodzinie, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, uzależnień, starości, przestępczości, migracji lub uchodźstwa). Nabędziesz umiejętności diagnozowania zjawisk społecznych i sytuacji wychowawczych oraz zdolności komunikacyjne niezbędne w pracy z podopiecznymi oraz współdziałaniu z instytucjami środowiska lokalnego. Nauczysz się opracowywać i realizować projekty socjalne.
Gdzie możesz pracować po PRACY SOCJALNEJ?
Zdobyte w trakcie studiów kwalifikacje pracownika socjalnego, umożliwiają podjęcie pracy w regionalnych ośrodkach polityki społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, ośrodkach pomocy społecznej, placówkach opiekuńczo- wychowawczych, jednostkach organizacyjnych do spraw zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu, ośrodkach wsparcia, domach pomocy społecznej, placówkach dla bezdomnych, osób uzależnionych, w zakładach karnych, ośrodkach dla uchodźców, w organizacjach pozarządowych zajmujących się diagnozowaniem i przeciwdziałaniem zagrożeniom społecznym.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia na kierunku administracja to gwarancja pogłębienia wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych z zakresu prawa, ekonomii, komunikacji, etyki, zdobytych podczas studiów I stopnia. Jako absolwent tego kierunku posiądziesz umiejętności krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści, uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych oraz zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu. Nauczysz się inicjowania działań na rzecz interesu publicznego oraz myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.
Dzięki kontynuacji zajęć językowych nie tylko opanujesz język obcy na poziomie B2+ według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, ale poznasz też specjalistyczną terminologię.
Gdzie możesz pracować po ADMINISTRACJI?
- w instytucjach rządowej oraz samorządowej administracji publicznej,
- w sektorze niepublicznym, tj. fundacje, stowarzyszenia, placówki kulturalne, firmy prywatne, czy inne organizacje pozarządowe,
- w instytucjach krajowych i międzynarodowych,
- w ramach własnej działalności gospodarczej,
- w organach partii politycznych.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Na kierunku bezpieczeństwo i prawo pogłębisz wiedzę zdobytą na studiach I stopnia, w szczególności z zakresu nauk o bezpieczeństwie, prawie, administracji, socjologii i politologii. Poznasz mechanizmy związane z powstawaniem nowych i rozwojem obecnych zjawisk zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu, narodowemu, wewnętrznemu, gospodarczemu czy też cybernetycznemu. Nauczysz się zarówno interpretowania, analizowania i stosowania prawa oraz uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa, związanego z obszarem bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego w skali globalnej, regionalnej, narodowej oraz lokalnej. Zdobędziesz wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne przydatne w prowadzeniu działalności publicznej zgodnie z prawem i etyką.
Dzięki kontynuacji zajęć językowych nie tylko opanujesz język obcy na poziomie B2+ według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, ale poznasz też specjalistyczną terminologię.
Gdzie możesz pracować po BEZPIECZEŃSTWIE I PRAWIE?
- w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem państwa i obywateli, m.in. w Policji, Straży Granicznej, Służbie Celno-Skarbowej, Służbie Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i innych,
- w strukturach administracji publicznej,
- w podmiotach branżowych, tj. agencjach ochrony osób i mienia,
- w zespołach reagowania kryzysowego
- w strukturach administracji publicznej,
- w organizacjach działających na rzecz bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego,
- w instytutach naukowo-badawczych, oświatowych oraz akademickich zajmujących się problematyką bezpieczeństwa.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia na interdyscyplinarnym kierunku jakim jest kryminologia pozwolą Ci poszerzyć wiedzę zdobytą podczas studiów I stopnia, m.in. z zakresu patologii społecznych, przestępstwa oraz przestępczości jako zjawiska społecznego, sprawcy i ofiary przestępstwa, czy też mechanizmów kontroli społecznej. Pogłębisz umiejętności analizowania i rozstrzygania złożonych, nietypowych problemów oraz dokonywania oceny, krytycznej analizy, syntezy, interpretacji oraz prezentacji danych ilościowych i jakościowych. Nauczysz się przystosować istniejące lub opracować nowe metody i narzędzia związane z prognozowaniem rozwoju przestępczości.
Dzięki kontynuacji zajęć językowych nie tylko opanujesz język obcy na poziomie B2+ według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, ale poznasz też specjalistyczną terminologię.
Gdzie możesz pracować po KRYMINOLOGII?
- w organach ścigania i wymiaru sprawiedliwości
- w służbach mundurowych np. Policji, Straży Granicznej, Służbie Celno-Skarbowej, Służbie Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Krajowej Administracji Sądowej i innych,
- w instytucjach rządowych i samorządowych,
- w prywatnym sektorze bezpieczeństwa,
- w organizacjach społecznych.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Absolwenci studiów filozoficznych są poszukiwani wszędzie tam, gdzie liczą się kwalifikacje intelektualne i komunikacyjne, a nie tylko wąska wiedza specjalistyczna.
Absolwenci filozofii posiadają pogłębioną wiedzę w zakresie współczesnej problematyki moralnej i filozoficzno-społecznej, co pozwala im identyfikować kluczowe problemy społeczne, a także dokonywać ich nieszablonowej i krytycznej analizy, wykorzystując do tego celu wiedzę naukową pozyskaną dzięki wykorzystaniu współczesnych technologii. Tym, co wyróżnia absolwentów filozofii, jest sprawność retoryczna i argumentacyjna, a także umiejętność redagowania tekstów naukowych i tłumaczenia tekstów z języka obcego.
Absolwenci FILOZOFII mogą pracować między innymi jako:
- pracownicy wydawnictw, dziennikarze i publicyści,
- pracownicy placówek kultury i/lub twórcy kultury,
- pracownicy samorządów regionalnych i administracji rządowej,
- analitycy rynku i badacze nowych trendów,
- szkoleniowcy,
- doradcy w sferze marketingu oraz CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu),
- copywriterzy i pracownicy HR i PR,
- założyciele własnych kreatywnych firm,
- politycy,
- nauczyciele filozofii lub etyki w szkołach wyższych i szkołach niższego szczebla,
- badacze filozofii lub członkowie interdyscyplinarnych zespołów badawczych,
- ...a poza tym filozof zawsze może zdecydować, że stanie się kimś niezwykłym.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- technologie internetowe i mobilne,
- grafika komputerowa i multimedia.
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia skierowane są do kandydatów zainteresowanych rozwojem umiejętności
samodzielnego rozwiązywania problemów informatycznych i praktycznego stosowania informatyki w wybranych dziedzinach technologicznych i społecznych. Studiując na tym kierunku pogłębisz teoretyczną i praktyczną wiedzę w zakresie m.in. nowoczesnych technologii mobilnych,
projektowania i programowania aplikacji internetowych i mobilnych, programowania w środowisku sieciowym, analizy danych internetowych, przetwarzania multimediów, zaawansowanych baz danych, czy obliczeń równoległych.
Absolwent INFORMATYKI może znaleźć zatrudnienie jako:
kierownik zespołu programistycznego, projektant i twórca oprogramowania, administrator systemów informatycznych, projektant sieci komputerowych, specjalista ds. ochrony danych i bezpieczeństwa informacji. Jest przygotowany do pracy w instytucjach o różnym profilu działalności wykorzystujących nowoczesne rozwiązania informatyczne, w szczególności w firmach tworzących oprogramowanie, w firmach doradztwa informatycznego, w sektorze nowoczesnych technologii, instytucjach sektora finansowego, a także do pracy naukowej w wyższych uczelniach. Może także podjąć studia trzeciego stopnia (doktoranckie).
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- coaching z elementami psychologii społecznej,
- badanie opinii i zachowań rynkowych,
- nowe praktyki kulturowe,
- komunikacja i socjologia kognitywna.Czego nauczysz się podczas studiów?
Opinie i losy naszych absolwentów pokazują, że ważnym atutem studiów na kierunku socjologia jest szeroki zakres przedmiotów, który umożliwia rozwijanie wielu różnych zainteresowań. Jednocześnie, nasz program nakierowany jest nie tylko na zgłębianie wiedzy specjalistycznej oraz umiejętności realizacji badań opinii i badań marketingowych, ale również ćwiczenie tzw. umiejętności miękkich, m. in. na pogłębianie samodzielności i refleksyjności, komunikatywności, autoprezentacji, umiejętności zarządzania zespołem, czy wyczulenia na kwestie społeczne.
Poza tym, nacisk położony na rozwinięcie wiedzy interdyscyplinarnej w zakresie nauk społecznych daje zainteresowanym studentom solidną podstawę w przygotowywaniu się do studiów III stopnia (doktoranckich).
Studenci socjologii II stopnia mają możliwość wyboru jednej z czterech ścieżek specjalnościowych, które pogłębiają praktyczne przygotowanie do podjęcia przyszłej pracy zawodowej.
Coaching z elementami psychologii społecznej – w ramach programu zgodnego z wytycznymi International Coach Federation (IFC), poprzez warsztaty prowadzone przez coachów i nauczycieli akademickich, kształcimy przyszłych coachów do samodzielnej pracy w obszarach usług nastawionych na rozwój i wspieranie kariery. Po studiach absolwenci mają otwartą ścieżkę do międzynarodowej akredytacji International Coach Federation na poziomie ACC.
Badanie opinii i zachowań rynkowych – pod okiem kadry akademickiej, która posiada nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również współpracuje z największymi polskimi instytutami badawczymi, kształcimy przyszłych badaczy i analityków społecznych, dając pełne przygotowanie do samodzielnego projektowania badań i analizy danych.
Nowe praktyki kulturowe – studenci nabywają wiedzę, praktyczne umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne do pracy w szeroko rozumianym sektorze kultury: instytucjach i organizacjach kulturalnych, redakcjach kulturalnych w mediach, w ośrodkach badań kultury. Zdobędą również kompetencje przydatne w działalności animacyjnej, projektowej, edukacyjnej i innej – wszędzie tam, gdzie wymaga się stosowania kreatywnych rozwiązań w celach diagnostycznych i rozwojowych.
Komunikacja i socjologia kognitywna – studenci nabywają wiedzę i praktyczne umiejętności związane z różnymi sferami komunikacji (medialnej, marketingowej, społecznej), co pozwala przygotować się do pracy w mediach (w tym również w środowisku mediów społecznościowych) oraz sektorze public relations. Zajęcia pozwolą również zrozumieć powiązanie nauk społecznych i nauk o poznaniu oraz wykorzystywać je w pracy zawodowej (np. neuromarketing).
Gdzie możesz pracować po SOCJOLOGII:
Nasi absolwenci chętnie podkreślają, że elastyczność i kompetencje miękkie pozwalają odnaleźć się w różnych miejscach pracy i skutecznie łączyć wiedzę zdobytą na studiach z własnymi pasjami (czy są to gry komputerowe, oglądanie filmów, czy gotowanie).
Absolwentów naszego kierunku wyjątkowo często spotkać można w:
- ośrodkach badań społecznych i marketingowych,
- mediach społecznościowych i tradycyjnych,
- instytucjach kultury,
- samorządach i innych instytucjach administracji publicznej,
- działach public relations oraz human resources korporacji,
- firmach szkoleniowych i doradczych,
- organizacjach pozarządowych.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- komunikowanie w mediach cyfrowych,
- kultura Podlasia,
- filmoznawstwo–medioznawstwo.Czego nauczysz się podczas studiów?
Komunikowanie w mediach cyfrowych
Specjalizacja – mając charakter uniwersytecki – daje studentkom i studentom wiedzę, kompetencje i umiejętności, dzięki którym będą oni w stanie znaleźć swoje miejsce na rynku pracy. Absolwenci są przygotowywani do pracy przede wszystkim w instytucjach reprezentujących przemysł kreatywny – w redakcjach portali internetowych, agencjach marketingowych, agencjach reklamowych i PR, w działach promocji instytucji kultury, a także w działach promocji rożnego rodzaju podmiotów biznesowych.
Filmoznawstwo-medioznawstwo
Absolwentka/absolwent specjalizacji powinien znać i rozumieć specyfikę współczesnej kultury audiowizualnej, w zakres której wchodzi film oraz nowoczesne media i technologie cyfrowe. Celem kształcenia na specjalizacji filmoznawstwo–medioznawstwo jest wyedukowanie przyszłych krytyków filmowych, dziennikarzy filmowych i telewizyjnych zajmujących się problematyką filmową, a także nauczycieli specjalizujących się w problematyce filmowej i medioznawczej. Absolwent/absolwentka po ukończeniu studiów będzie świadomy znaczenia nowych mediów w kulturze i ich wpływu na rzeczywistość społeczną, będzie również potrafił tę wiedzę wykorzystać w rozważaniach analitycznych i działaniu praktycznym.
Kultura Podlasia
Ukończenie specjalizacji oferuje absolwentkom i absolwentom podstawową historyczną i teoretyczną wiedzę o kulturze regionu, umiejętności analizy tradycyjnej kultury materialnej i duchowej, znajomość swoistości etnicznej, językowej i religijnej regionu z uwzględnieniem jego pogranicznego charakteru, sprawność w popularyzowaniu i racjonalnym pielęgnowaniu wartości kultury regionalnej i narodowej, europejskiej i światowej, kompetencje umożliwiające promowanie dziedzictwa kulturowego w zakresie instytucjonalnym i pozainstytucjonalnym.
Gdzie możesz pracować po KULTUROZNAWSTWIE?
Absolwent specjalizacji Komunikowanie w mediach cyfrowych dzięki wiedzy uzyskanej w trakcie studiów, będzie predestynowany do pracy w instytucjach związanych ze sferą biznesu, a także z instytucjach zarządzających dorobkiem kultury – w placówkach kulturalnych czy w odpowiednich działach zajmujących się kulturą organów administracji rządowej i samorządowej.
Absolwent specjalizacji Kultura Podlasia może podjąć pracę zawodową w instytucjach i organizacjach, mających za zadanie prowadzenie wszelkiej działalności na rzecz szeroko rozumianej kultury regionu, np.: w ośrodkach kultury regionalnej i odpowiednich działach administracji; w placówkach kulturalno-oświatowych i instytucjach komercyjnych zajmujących się kulturą typu ludowego (folklor czy sztuka nieprofesjonalna); w muzealnictwie regionalnym i w skansenach; w redakcjach i instytucjach informacyjnych; w centrach badań opinii publicznej; w reklamie, marketingu i public relations.
Po ukończeniu kształcenia na specjalizacji Filmoznawstwo–medioznawstwo student będzie posiadał pogłębioną wiedzę z zakresu historii filmu polskiego i powszechnego, jego teorii i analizy. Wyposażony zostanie również w podstawy warsztatu krytyka filmowego, a także przyswoi rozległe i uporządkowane wiadomości na temat związków filmu z innymi mediami oraz innymi dziedzinami sztuki. Oprócz wiedzy teoretycznej, student zdobędzie umiejętności praktyczne, dzięki uczestnictwu w warsztatach i projekcjach filmowych.
-
Studia II stopnia (2-letnie)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
- psychologia w zarządzaniu,
- zarządzanie przedsiębiorstwem.Czego nauczysz się podczas studiów?
- zasad funkcjonowania w firmach i innych organizacjach, pełniąc w nich w szczególności role kierownicze w ramach zespołów,
- samodzielnej pracy i stałego dokształcania się w celu świadomego kształtowania ścieżki kariery,
- przyjmować na siebie rolę lidera, tak aby inspirować innych do dalszego rozwoju,
- zarządzać zespołami w różnych obszarach funkcjonalnych,
- przygotowywać i wdrażać strategie i plany rozwoju,
- poznasz istotę i narzędzia skutecznego oddziaływania na rynek.Ponadto na swoich zajęciach spotkasz:
- praktyków z zakresu zarządzania (właścicieli i prezesów firm, menedżerów instytucji otoczenia biznesu oraz JST),
- wykładowców realizujących regionalne, krajowe i międzynarodowe projekty badawczo-wdrożeniowe.Czym możesz się zajmować po kierunku ZARZĄDZANIE II stopnia?
- pracować jako menadżer średniego i wyższego szczebla,
- być doradcą i konsultantem w organizacjach o charakterze gospodarczym lub publicznym,
- pracować w dziale: HR, sprzedażowym, marketingowym, finansowym,
- zarządzać zespołami,
- zajmować się działalnością analityczną w przedsiębiorstwach,
- pracować przy projektowaniu i wdrażaniu strategii rozwoju przedsiębiorstw oraz organizacji i instytucji non-profit,
- prowadzić własną działalność.Jeśli jesteś nastawiony na cele i wyniki wybierz specjalność Zarządzanie Przedsiębiorstwem, a jeśli bliższe są Ci relacje z ludźmi wybierz specjalność Psychologia w Zarządzaniu.
|Studia I stopnia | Studia II stopnia | Studia jednolite magisterskie | Studia niestacjonarne I stopnia | Studia niestacjonarne II stopnia | Studia niestacjonarne jednolite magisterskie | Dlaczego UwB | Dlaczego Białystok | Rekrutacja krok po kroku |