Uniwersytet w Białymstoku wśród sygnatariuszy Magna Charta Universitatum

grafika

Największa podlaska uczelnia została przyjęta do grona sygnatariuszy Magna Charta Universitatum. To jeden z najważniejszych dokumentów międzynarodowego środowiska akademickiego, zawierający fundamentalne zasady, na których powinna opierać się misja uczelni. Są wśród nich wolność akademicka, autonomia, czy wspieranie współpracy międzynarodowej. MCU podpisało już prawie 1000 uniwersytetów z ponad 90 krajów.

- Przyjęcie do  Magna Charta Universitatum to ogromny prestiż i wyróżnienie dla Uniwersytetu w Białymstoku. W ten sposób udowadniamy, że jesteśmy uczelnią zaangażowaną w przestrzeganie zasad, wartości i obowiązków. Dodatkowo działamy autonomicznie, promujemy oraz chronimy wartości i wolność akademicką. Nade wszystko traktujemy studentów jak pełnoprawnych członków Wspólnoty Akademickiej, a dwa bardzo ważne komponenty działalności uniwersyteckiej, nauczanie i badania, są nierozłączne – podkreśla prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

Magna Charta Universitatum, jak można przeczytać na stronie internetowej MCU, została po raz pierwszy podpisana przez 388 uniwersytetów z całego świata w 1988 r., w 900. rocznicę założenia Uniwersytetu Bolońskiego. Dokument zawierał podstawowe zasady wolności akademickiej i autonomii instytucjonalnej. Od tego czasu uczelnie i środowiska, w których działają, bardzo się zmieniły. W kontekście tych zmian utworzono wielonarodową grupę mającą dokonać przeglądu Magna Charta Universitatum, która przeprowadziła konsultacje na całym świecie. Wynikiem tego wspólnego wysiłku była poprawiona wersja MCU, która została przyjęta w lipcu 2020 r. przez Radę Zarządzającą Obserwatorium Magna Charta (MCO).

Podpisując Magna Charta Universitatum, uniwersytety zobowiązują się m.in. do tego, by działać autonomicznie bez wszelkich wpływów politycznych, promować, chronić wartości i wolności akademickie, aktywnie uczestniczyć w rozwiązywaniu globalnych i społecznych wyzwań i problemów.

Magna Charta Observatory (MCO), zrzeszająca sygnatariuszy MCU, gromadzi informacje, podnosi świadomość znaczenia podstawowych wartości dla rozwoju uniwersytetów i systemów szkolnictwa wyższego, organizując i uczestnicząc w wydarzeniach, wyrażając opinie, przygotowując dokumenty, opracowując wytyczne. MCO ściśle współpracuje z Europejskim Stowarzyszeniem Uniwersytetów (EUA), do którego należy UwB.