PJM - tłumacz języka migowego

 2025

drewniane_ptaszki_i_lipskie_pisanki_tlo.jpg

"Lipskie pisanki i drewniane ptaszki – kunszt ręki i serca". Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze zaprasza na świąteczną ekspozycję.

Od 11 kwietnia, w holu głównym Wydziału Biologii (kampus UwB, ul. K. Ciołkowskiego 1 J) można oglądać ekspozycję świąteczną "Lipskie pisanki i drewniane ptaszki – kunszt ręki i serca". Jest to ekspozycja pisanek lipskich oraz drewnianych ptaków twórców ludowych, m.in. J. Czabana, W. Migacza i innych z darowizny Anny Pyżewskiej.

Na ekspozycji prezentujemy drewniane ptaszki polichromowane olejnymi farbami, m.in. ludowego twórcy Jana Czabana z Krynek, które zyskały uznanie wiele artystów plastyków i klientów Cepelii. Ludowe, drewniane ptaki (m.in. batalion, bączek, jarzębatka, kowalik, kraska, szpak, wróbel, zimorodek,) prezentują interesujące rozwiązania kolorystyczne, zwartą formę rzeźbiarską, precyzję wykonania i wierne naśladowanie natury.

Wśród drewnianych ptaszków można podziwiać lipskie pisanki. Wykonywane od blisko 200 lat metodą batiku szpilkowego wielobarwne jajka zachwycają tradycyjnymi wzorami, charakterystycznymi dla okolic Lipska i okolic Puszczy Augustowskiej. Ornamenty składają się z elementów roślinnych i form geometrycznych: kropek, przecinków, zagięć, rozciągniętej łezki tworzącej słońca, pół słońca, gwiazd i rozet.

Celem świątecznej ekspozycji UCP jest przedstawienie bogatej tradycji województwa podlaskiego związanej z pisanką i rzeźbiarską twórczością ludową. Rękodzieła to nie tylko technika, lecz także sposób wyrażania kulturowej tożsamości i dziedzictwa.

Serdecznie zapraszamy!

Fot. K. Cydzik

drewniane_ptaszki_i_lipskie_pisanki_1.jpg drewniane_ptaszki_i_lipskie_pisanki_2.jpg

Dzień Otwarty Uniwersytetu w Białymstoku.

15 kwietnia spotkajmy się w kampusie UwB!

dzien_otwarty_-_grafika.jpg

To będzie doskonała okazja, by bliżej poznać największą podlaską uczelnię, porozmawiać z jej studentami i pracownikami oraz wziąć udział w licznych atrakcjach, np. w grze terenowej z nagrodami. 15 kwietnia br. Uniwersytet w Białymstoku zaprasza uczniów, nauczycieli i rodziców na Dzień Otwarty, który odbędzie się w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego. Wszystkie wydziały i uniwersyteckie jednostki zaprezentują się w jednym miejscu!

-  Dzień Otwarty to ważne wydarzenie dla nas i naszych Gości. Będzie to wyjątkowa okazja dla osób, które chcą rozpocząć studia, ale też dla nauczycieli i rodziców, którzy będą towarzyszyć młodym ludziom, by poznać uczelnię, poczuć uniwersytecką energię i atmosferę otwartości, bo Uniwersytet w Białymstoku jest uczelnią otwartą dla wszystkich. Uczestnicy kwietniowego spotkania poznają nasze możliwości i potencjał, jaki tkwi nie tylko w infrastrukturze, ale przede wszystkim w ludziach. Serdecznie zapraszamy - mówi prorektor uczelni ds. studentów i doktorantów dr hab. Anna Gardocka-Jałowiec, prof. UwB.

Dzień Otwarty odbędzie się 15 kwietnia. W jednym miejscu – kampus UwB przy ul. Ciołkowskiego 1, plac Syntezy Nauk, godz. 10.00-14.00 – zaprezentują się wszystkie wydziały i uniwersyteckie jednostki. Na zainteresowanych będzie czekać mnóstwo atrakcji, a wśród nich pokazy, warsztaty, eksperymenty, łamigłówki, quizy, czy escape boxy.

Naszych gości zaprosimy m.in. do udziału w grze terenowej. W punktach mieszczących się przy wydziałach i jednostkach czekać będą zadania lub zagadki, które trzeba rozwiązać, aby przejść dalej. - To będzie świetna okazja, by w aktywny i nietypowy sposób poznać naszą uczelnię, jej ofertę, możliwości rozwoju. Dla zwycięzców przewidujemy atrakcyjne nagrody: seanse w uniwersyteckim Planetarium – mówi Agnieszka Jabłońska-Perkowska, kierownik Działu Promocji UwB.

Ciekawych aktywności będzie znacznie więcej!

Wydział Biologii zaprezentuje m.in. ciekawostki ze świata biotechnologii i mikrobiologii, uczniowie będą też mieli możliwość przeprowadzenia szybkich doświadczeń laboratoryjnych.

Wydział Chemii zaprosi uczniów do poszukiwania Polonu i  Radu, z kolei Wydział Ekonomii i Finansów zaproponuje m.in. quiz tematyczny z nagrodami o międzynarodowych stosunkach gospodarczych, a także grę „Ciekawostki ekonomiczne”.

Wydział Filologiczny wspólnie ze Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych będzie miał w swojej ofercie zagadki literackie, a także warsztaty dotyczące tworzenia tekstów poetyckich ze słów wycinanych z gazet i książek.

Wśród propozycji Wydziału Filozofii i Kognitywistyki znajdą się m.in. iluzje optyczne oraz testy psychologiczne, a Wydział Fizyki zaprosi chętnych na pokazy eksperymentów fizycznych oraz komputerową zabawę w testowanie słuchu, by się przekonać, czy poprawnie słyszymy muzykę.

Wydział Historii zaprosi uczniów do escape boxów z zagadkami tematycznymi (np. historia, Daleki Wschód, dyplomacja), a także do Koła fortuny z upominkami, Wydział Informatyki zaprezentuje m.in. pokaz gier komputerowych oraz zastosowania mikrokomputerów z rodziny Raspberry Pi, z kolei przy stoisku Wydziału Matematyki pojawią się stoliki eksperymentalne i interaktywne oraz z łamigłówkami matematycznymi, a także krótkie pokazy, np. eksperymenty z bryłami obrotowymi, geometria w przyrodzie,  zadania typu sangaku.

Wydział Nauk o Edukacji zaprosi do aktywności kreatywnych: krzyżówki, wykreślanki, quizy tematyczne, zagadki, z kolei Chór Akademicki UwB zorganizuje wyjątkowy muzyczny flash mob.

Wydział Prawa zaprezentuje techniki daktyloskopijne, a także przedstawi specyfikę pracy w różnych zawodach prawniczych, natomiast w ofercie Wydziału Socjologii znajdzie się np. quiz sprawdzający wiedzę uczestników na temat polskiego społeczeństwa.

Wydział Stosunków Międzynarodowych zaprezentuje m.in. tradycyjne metody parzenia herbaty, Wydział Studiów Kulturowych zaprosi do udziału w quizie kulturoznawczym dotyczącym różnych aspektów kultury, z kolei Wydział Zarządzania zaproponuje testowanie jakości czekolady, a także udział w konkursie na hasło reklamowe WZ.

W kampusie zaprezentuje się Filia UwB w Wilnie, która zabierze zainteresowanych w symboliczną podróż do Wilna i Litwy.

W ramach Dnia Otwartego będzie można także zwiedzić z przewodnikiem budynek Biblioteki Uniwersyteckiej, a także wziąć udział w warsztatach book foldingu, z kolei Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze zaprosi chętnych na przyrodnicze podróże pt. Neandertalczyk – nasz, czy nie nasz przodek? oraz Zadziwiający ptasi świat.

Zainteresowani będą mogli zajrzeć do Uniwersyteckiego Centrum Obliczeniowego, a także sprawdzić swoją sprawność fizyczną podczas ćwiczeń ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.

Nie zabraknie też wrażeń kulturalnych i kosmicznych. Uniwersyteckie Centrum Kultury i Nauki zaprosi chętnych do sali teatralnej „Sara”, z kolei w Planetarium i Obserwatorium będzie można prowadzić obserwacje z wieży widokowej, a także spotkać się w Obserwatorium z przedstawicielem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Białymstoku.

Dzień Otwarty UwB to także:

  • strefa Chillu, w której będzie można spotkać się m.in. z przedstawicielami Parlamentu Studentów, Biura Karier, Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacyjnego, Działu Współpracy Międzynarodowej i absolwentami,
  • strefa Gastro, z której nikt nie wyjdzie głodny,
  • a także możliwość zwiedzenia wydziałów mieszczących się w kampusie.

- Dzień Otwarty to wyjątkowy przykład siły, jaka tkwi we współpracy wszystkich wydziałów i jednostek ogólnouczelnianych. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu możemy kompleksowo przedstawić ofertę edukacyjną, ale także pokazać, jak współdziałanie różnych obszarów uczelni przyczynia się do tworzenia nowoczesnego i inspirującego środowiska akademickiego. To właśnie ta integracja sprawia, że nasza uczelnia jest miejscem, w którym nauka, rozwój i pasja łączą się w jedną spójną całość – mówi Magda Zaręba, pełnomocnik rektora ds. koordynacji promocji wydziałów i innych jednostek uczelni.

Serdecznie zapraszamy!


dzien_pajaka_2025_tlo.jpg

Dzień Pająka Save a Spider Day 2025

W zeszły piątek, 14 marca, odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i osobom wyróżnionym w konkursach zorganizowanych w ramach Dnia Pająka 2025. W ramach Dnia Pająka zorganizowano wiele wykładów poświęconych tym niezywkłym zwierzętom, można było podejść do różnorodnych stoisk, na których prezentowane były żywe pajaki, książki popularnonaukowe i pamiątki. Nagrodzone osoby zwiedziały także nasze Centrum.

Szczególną popularnością cieszył się konkurs plastyczny „Pająk? Cudowny!”, który mieliśmy przyjemność wraz z Koło Naukowe Biologów organizować. Łącznie w ramach konkursu wpłynęło 465 prac plastycznych w formie plakatów o charakterze informacyjnym o intrygujących bohaterach i sprzymierzeńcach człowieka – pająkach.

Prace, wykonane różnymi technikami, są niezwykle pomysłowe i piękne. Komisję konkursową (dr Anna Matwiejuk – dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy, dr Alina Stankiewicz – z Wydziału Biologii UwB oraz rzeźbiarz mgr Andrzej Bakumenko-Chętnicki) urzekły szczególnie prace przedszkolaków i uczniów ze szkół podstawowych.

Z tej okazji przygotowaliśmy wystawę 28 najlepszych prac plastycznych (w tym praca nagrodzona przez Internautów). Można ją oglądać w holu głównym Wydziału Biologii UwB do końca kwietnia br.

Na wystawie można obejrzeć również wyjątkowe płaskorzeźby pająków wykonane przez panią Jadwigę Korecką pod okiem doświadczonego rzeźbiarza Andrzeja Bakumenko-Chętnickiego, zdjęcia pająków dr. Janusza Kupryjanowicza (Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze) oraz wyjątkowy model tygrzyka paskowanego - pierwszą nagrodę w kategorii przedszkolnej (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach) z ubiegłorocznego Konkursu na Dzień Pająka. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałe prace i serdecznie zapraszamy!

Fot. Łukasz Nowicki/UwB

spotkania_z_nauka_15.jpg spotkania_z_nauka_16.jpg
dzien_pajaka_2025_stoiska_1.jpg dzien_pajaka_2025_stoiska_2.jpg
dzien_pajaka_2025_stoiska_3.jpg dzien_pajaka_2025_stoiska_4.jpg
dzien_pajaka_2025_stoiska_6.jpg dzien_pajaka_2025_stoiska_5.jpg
dzien_pajaka_2025_stoiska_9.jpg dzien_pajaka_2025_stoiska_10.jpg

Marcowe Spotkania z Nauką

Za nami Marcowe Spotkania z Nauką 2025. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną Przyrodniczą Podróż po Wystawach Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

Uczestnicy Spotkań z Nauką przez trzy dni mogli zwiedzać Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy i posłuchać opowieści o przyrodzie różnych zakątków świata. Jednym z najistotniejszych punktów naszej Podróży była wystawa „Potwory z głębin” autorstwa Ewy Stawiarskiej i Piotra Menduckiego, która niezmienne zaskakuje zwiedzających.

Serdecznie dziękujemy!

Fot. Łukasz Nowicki/UwB

spotkania_z_nauka_64.jpg spotkania_z_nauka_66.jpg
spotkania_z_nauka_65.jpg spotkania_z_nauka_59.jpg

Wystawa fotograficzna „Grzyby i Śluzowce” na Wydziale Matematyki
Fotografie autorstwa dr. Janusza Kupryjanowicza opisane przez dr Annę Matwiejuk przedstawiają kilkanaście gatunków grzybów i śluzowców.

Zachwycające wyjątkowymi kształtami i kolorami grzyby i śluzowce, należą do odrębnych królestw (odpowiednio Fungi i Protista). Są to organizmy cudzożywne – ich wyjątkowe barwy nie są związane z fotosyntezą. Na wystawie można zobaczyć zarówno gatunki pospolite, jak i te mniej znane.

Serdecznie zapraszamy na Wydział Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. K. Ciołkowskiego 1M! Wystawa jest bezpłatna.

grzyby_i_sluzowce_matematyka_1.jpg grzyby_i_sluzowce_matematyka_4.jpg

Dzień Pająka 2025 - zapraszamy do udziału w konkursach!

Koło Naukowe Biologów im. Dr. W. Chętnickiego, Studenckie Koło Naukowe Klub Humanistów działające na Wydziale Filologicznym UwB oraz Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy serdecznie zapraszają do udziału w konkursach organizowanym w ramach obchodów II edycji Dnia Pająka – Save a Spider Day 2025.

Pierwszym konkursem jest KONKURS PLASTYCZNY – „PAJĄK? CUDOWNY!”

  • Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie i nadesłanie w terminie do 28.02.2025 r. plakatu przybliżającego odbiorcom pająki, np. ich różnorodność, morfologię, biologię czy ekologię.
  • Do udziału w konkursie zapraszamy zarówno uczestników indywidualnych (dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, młodzież oraz dorosłych), jak i grupy przedszkolne pod opieką nauczyciela - szczegóły i regulamin konkursu plastycznego.

Drugim konkursem jest KONKURS LITERACKI - "PAJĘCZE STROFY".

  • Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest napisanie i nadesłanie w terminie do 28.02.2025 r. wiersza obrazkowego w kształcie pająka.
  • Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych i dorosłych - szczegóły i regulamin konkursu literackiego.

Serdecznie zapraszamy!

dzien_pajaka_2025_konkurs_plastyczny.jpg dzien_pajaka_2025_konkurs_literacki.jpg

tytulowa_plansza.jpg

Natura w bieli – nowa wystawa fotograficzna Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej zdjęć dr. Janusza Kupryjanowicza i prof. dr. hab. Marka Konarzewskiego - pracowników Uniwersytetu w Białymstoku - pt.  „Natura w bieli”, która prezentowana jest w holu Wydziału Biologii przy ul. K. Ciołkowskiego 1J (na parterze). Wystawa będzie eksponowana do 10 marca 2025 roku.

- Prezentowane zdjęcia zostały wykonane przez dr. Janusza Kupryjanowicza (14 fotografii) i prof. Marka Konarzewskiego (3 fotografie), wielkich pasjonatów pięknej, dzikiej przyrody tego regionu naszego kraju, podczas ich wędrówek nadrzecznymi ścieżkami Podlasia – mówi dr Anna Matwiejuk, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy.

Przypomina, że województwo podlaskie jest wyjątkowym regionem Polski, niezwykle cennym pod względem przyrodniczym. Dlatego też jest rajem dla fotografów, przyrodników, pasjonatów dzikiej przyrody o każdej porze roku.

- Jednak to w zimie przyroda Podlasia ukazuje najbardziej surowe i niepowtarzalne, swoje piękno. Zima tworzy magiczną scenerię, przykrywając rozległe tereny śniegiem i lodem. Potrafi oczarować swoim klimatem, zwłaszcza kiedy śnieg otula wszystko dookoła, tworząc bajkowy krajobraz. Dzięki temu dzikie zwierzęta wyróżniają się na tle białych lasów, łąk, pól, zamarzniętych zbiorników wodnych, a drzewa pokryte szadzią oczarowują zupełnie innym urokiem. Zimowe pejzaże, migające refleksy światła na pokrytych śniegiem drzewach sprawiają, że prezentowane fotografie dają możliwość na relaks i kontemplację. Oglądając prezentowane zdjęcia można odnieść wrażenie, ze znalazło się w innym świecie, w którym czas zwalnia, a każda fotografia przynosi chwilę refleksji i zachwytu nad naturą – dodaje dr Anna Matwiejuk.

Galeria zdjęć:

natura_w_bieli_fot_3.jpg natura_w_bieli_fot_1.jpg
natura_w_bieli_fot_2.jpg natura_w_bieli_fot_6.jpg

potwory_tlo_ucp.jpg

"Potwory z głębin" – wyjątkowa wystawa w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym

Wampirzyca piekielna, diabeł czarny, meduza parasolowata, linofryna drzewkowąsa, ryba z przezroczystą głową, śmiertelnie groźna osa morska, komin hydrotermalny, najbrzydsza ryba świata – to tylko niektóre z eksponatów, które od dziś do 31 grudnia 2025 r. można zobaczyć w Sali Wystaw Czasowych Centrum Przyrodniczego.

Dzięki wystawie autorstwa Ewy Stawiarskiej i Piotra Menduckiego z firmy kamyk.pl nie trzeba już rezerwować wyprawy batyskafem, łodzią podwodną, żeby zobaczyć wyjątkowe zwierzęta z morskich głębin…

Wczoraj, 23 stycznia, odbyło się uroczyste otwarcie Wystawy. Wszystkim gościom jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

- To wystawa wyjątkowa, bo można zobaczyć wyjątkowe eksponaty – modele zwierząt, które mieszkają w oceanach, również te, które mieszkają najgłębiej, poniżej jednego kilometra, tam, gdzie nie dociera światło, tam, gdzie jest mało tlenu, gdzie na zwierzęta działa olbrzymie ciśnienie. Niektóre z nich wyglądają niesamowicie, mogłyby być bohaterami filmów science-fiction, są bohaterami wielu mitów i legend. Zobaczenie eksponatów, które mamy na wystawie, jest bardziej inspirujące niż oglądanie ich na rysunkach – mówiła podczas uroczystego otwarcia wystawy dr Anna Matwiejuk.

Wystawa została objęta patronatem medialnym przez TVP3 Białystok. Dziękujemy.

Serdecznie zapraszamy!

Fot. P. Duniewski/UwB

Galeria zdjęć:

s2_08742.jpg s2_08715.jpg
s1_08761-hdr.jpg s1_08764-hdr.jpg
s1_08767-hdr.jpg s1_08921.jpg
s2_08601.jpg s2_08598.jpg
©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności Uniwersytetu w Białymstoku. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.