studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne lub niestacjonarne)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia na kierunku administracja gwarantują Ci zdobycie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych z zakresu prawa, ekonomii, komunikacji, etyki. Podczas studiów zdobędziesz takie umiejętności jak:
Dzięki studiom zdobędziesz wiedzę dotyczącą samodzielnego podejmowania oraz prowadzenia działalności gospodarczej, wykazując się zarówno znajomością prawa i umiejętnością stosowania go w praktyce. Jako absolwent administracji będziesz miał opanowany język obcy na poziomie biegłości B2+ ESOKJ oraz będziesz posługiwał się językiem specjalistycznym z zakresu administracji i prawa.
Gdzie możesz pracować po kierunku administracja?
Po ukończeniu administracji będziesz przygotowany do pracy urzędniczej w:
Będziesz także przygotowany do założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne lub niestacjonarne)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Na kierunku bezpieczeństwo i prawo zdobędziesz wiedzę o charakterze wszechstronnym z zakresu nauk o bezpieczeństwie, prawie, administracji, socjologii i politologii. Poznasz mechanizmy związane z powstawaniem nowych i rozwojem obecnych zjawisk zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu, wewnętrznemu, gospodarczemu i in. Nauczysz się zarówno interpretowania, analizowania i stosowania prawa, jak też poznasz procedury bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w skali globalnej, regionalnej, krajowej oraz lokalnej. Zdobędziesz wiedzę, umiejętności i kompetencje przydatne w prowadzeniu działalności publicznej zgodnie z prawem i etyką. Będziesz uczestniczył w zajęciach prowadzonych przez wybitnych przedstawicieli nauki, posiadających bogaty dorobek naukowy z zakresu prawa związanego z zagadnieniami bezpieczeństwa. Odbędziesz praktyki zapewniające bieżące bezpieczeństwo prawne jednostki i państwa. Po ukończeniu tego kierunku studiów będziesz miał opanowany język obcy na poziomie biegłości B2 ESOKJ oraz będziesz posługiwał się językiem specjalistycznym z zakresu bezpieczeństwa i prawa.
Gdzie możesz pracować po kierunku bezpieczeństwo i prawo?
Po ukończeniu kierunku bezpieczeństwo i prawo będziesz przygotowany do pracy w strukturach administracji publicznej, instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem obywateli m.in. w policji, straży granicznej, służbie celno-skarbowej, w podmiotach gospodarczych oraz zespołach reagowania kryzysowego. Będziesz mógł podjąć pracę w:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
Czego nauczysz się podczas studiów?
Zdobędziesz wszechstronne wykształcenie przyrodnicze. Studia dadzą Ci wiedzę o aktualnych i nowoczesnych metodach badawczych. Nauczysz się ich stosowania w praktyce. Wykorzystanie zaawansowanego najnowocześniejszego sprzętu laboratoryjnego pozwoli Ci na efektywniejsze opanowanie metod analitycznych na poziomie: genów, komórek roślinnych, komórek zwierzęcych, organizmów oraz całych ekosystemów. Nabędziesz umiejętności samodzielnego pozyskiwania materiału biologicznego. Będziesz umiejętnie dobierać techniki przydatne do wykonywania badań:
Nauczysz się przeprowadzać testy diagnostyczne wykorzystywane w laboratoriach badających żywność, leki, próby środowiskowe oraz wykonywać analizy mikrobiologiczne. Zdobyte doświadczenie na kierunku biologia będziesz wykorzystywać w pracy zawodowej na przykład w:
Gdzie możesz pracować po kierunku biologia?
Absolwenci biologii pracują między innymi w:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując biotechnologię na studiach I stopnia, zdobędziesz wszechstronne wykształcenie w zakresie nauk biologicznych oraz wiedzę o najbardziej aktualnych i najważniejszych metodach badawczych stosowanych w biotechnologii wraz z umiejętnością praktycznego ich zastosowania. Poznasz wybrane treści z biotechnologii ogólnej, biotechnologii mikroorganizmów i biotechnologii środowiska. Nauczysz się posługiwać się szerokim wachlarzem technik laboratoryjnych, analitycznych oraz molekularnych na poziomie genów, komórek roślinnych i zwierzęcych, organizmów, jak również ekosystemów.
Podstawową grupę zajęć stanowią praktyczne zajęcia laboratoryjne, dzięki którym zapoznasz się z różnymi metodami pracy w laboratorium i obsługą nowoczesnej aparatury badawczej. Wiedzę i umiejętności z zakresu biotechnologii zdobędziesz uczestnicząc w takich przedmiotach kierunkowych jak:
Nabyta w toku studiów wiedza i umiejętności pozwolą na podjęcie studiów II stopnia na kierunku biotechnologia lub innym kierunku w zakresie nauk biologicznych. Kompetencje zawodowe i społeczne ułatwią Ci także podjęcie pracy zawodowej w różnych dziedzinach gospodarki, które korzystają z procesów biotechnologicznych.
Gdzie możesz pracować po kierunku biotechnologia?
Absolwenci biotechnologii pracują między innymi w:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
Czego nauczysz się podczas studiów?
Chemia to studia w dużej mierze praktyczne. Zajęcia laboratoryjne gwarantują Ci zdobycie umiejętności praktycznych, wysoko cenionych na rynku pracy. Uzyskasz ogólne wykształcenie w zakresie nauk ścisłych. Oferowane do wyboru przedmioty pozwolą Ci na poznanie niektórych zagadnień analizy chemicznej związanych z:
Gdzie możesz pracować po kierunku chemia?
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Moduły specjalizacyjne do wyboru:
Czego nauczysz się podczas studiów?
Zdobędziesz wiedzę na temat: dyplomacji w wymiarze historycznym i współczesnym w tym dyplomacji publicznej; struktur i sposobów funkcjonowania organizacji międzynarodowych; prawa dyplomatycznego i konsularnego oraz propagandy i dezinformacji. Poznasz również zasady negocjacji dyplomatycznych, kanały i narzędzia prowadzenia kontaktów dyplomatycznych w przestrzeni kultury, popkultury, nauki oraz sportu a także nauczysz się zasad protokołu dyplomatycznego, konwencjonalnych i cyfrowych aktywności w zakresie działań dyplomatycznych, pracy projektowej i zespołowej oraz przygotowania grantów i pozyskiwania środków z funduszy strukturalnych i systemu finansowania projektów Unii Europejskiej.
Gdzie możesz pracować po kierunku dyplomacja publiczna?
Dzięki uzyskaniu rozległej wiedzy z zakresu historii, kultury, religii, polityki i gospodarki, nabyciu umiejętności analitycznych, pozyskaniu kompetencji społęcznych w zakresie pracy w środowisku wielokulturowym oraz znajomości języków obcych absolwenci dyplomacji publicznej I stopnia będą specjalistami cenionymi na rynku pracy.
Wśród potencjalnych pracodawców można wymienić: placówki dyplomatyczne i konsularne, korporacje międzynarodowe, administrację krajową i samorządową, organizacje pozarządowe, biura i organizacje turystyczne, instytucje kultury, placówki badawcze, think tanki, media oraz organizacje i instytucje międzynarodowe.
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Studia współtworzone z Wydziałem Ekonomii i Finansów.
Czego nauczysz się podczas studiów?
Nabędziesz umiejętności łączenia zagadnień związanych z ekonomią, zarządzaniem oraz gospodarowaniem środowiskiem przyrodniczym. Zostaniesz przygotowany do prowadzenia własnej działalności biznesowej opartej na założeniach zielonej gospodarki. Będziesz mógł podjąć pracę w branżach związanych z gospodarowaniem i ochroną środowiska.
Gdzie możesz pracować po kierunku ekobiznes?
Absolwenci ekobiznesu mogą między innymi:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne lub niestacjonarne)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując ekonomię zdobędziesz wiedzę o zasadach funkcjonowania gospodarki. Nauczysz się analizować procesy gospodarcze z punktu widzenia gospodarki narodowej i globalnej. Przygotujesz się do podjęcia pracy w branżach związanych z finansami, podatkami, ubezpieczeniami i innymi. Poznasz zasady prowadzenia działalności gospodarczej. Nabędziesz umiejętności ich praktycznego zastosowania. Zdobędziesz umiejętności łączenia teorii z praktyką gospodarczą. Prowadzone zajęcia pomogą Ci wykształcić postawę przedsiębiorczą. Pomoże Ci to w rozwoju przyszłej kariery zawodowej. Jako absolwent ekonomii będziesz doskonale przygotowany do podjęcia wyzwań współczesnego rynku pracy. Zdobędziesz praktyczne umiejętności cenione przez pracodawców.
Gdzie możesz pracować po kierunku ekonomia?
Możesz założyć i prowadzić własną firmę już podczas studiów!
Po ukończeniu ekonomii możesz pracować w:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
studia II stopnia (2-letnie studia stacjonarne)
Czego nauczysz się podczas studiów?
W czasie studiów poznasz metody i narzędzia analizy dostępnych informacji wspierających podejmowanie racjonalnych decyzji ekonomicznych. Zdobędziesz wiedzę w zakresie mechanizmów funkcjonowania gospodarki oraz współczesnych struktur gospodarczych na świecie.
Gdzie możesz pracować po kierunku ekonomia?
Po ukończeniu studiów możesz prowadzić własną działalność gospodarczą lub pracować jako:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując na kierunku ekonomiczno-prawnym zdobędziesz umiejętność łączenia wiedzy i kompetencji z zakresu ekonomii oraz prawa, a także finansów i administracji. Wyjątkowe efekty kształcenia pozwolą Ci być specjalistą doskonale znającym istotę zjawisk z pogranicza ekonomii i prawa. Zdobędziesz umiejętność analizy i interpretacji uregulowań prawnych wpływających na sytuację przedsiębiorstwa. Zdobędziesz wszechstronne przygotowanie do projektowania oraz realizacji działań w wymiarze społecznym i gospodarczym.
Gdzie możesz pracować po kierunku ekonomiczno-prawnym?
Po ukończeniu studiów możesz pracować w:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując kierunek ekspert bioróżnorodności na studiach I stopnia zdobędziesz wszechstronne wykształcenie w zakresie nauk biologicznych oraz wiedzę o najbardziej aktualnych i najważniejszych metodach badawczych stosowanych do oceny bioróżnorodności wraz z umiejętnością praktycznego ich zastosowania w ochronie przyrody i działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska naturalnego. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów pozwolą Ci na wykonywanie ekspertyz przyrodniczych wymaganych w ramach postępowań administracyjnych związanych z realizacją różnego rodzaju inwestycji. Staniesz się specjalistą ds. ochrony i odbudowy bioróżnorodności, zgodnie z Europejską Strategią Bioróżnorodności.
Podstawową grupę zajęć stanowią zajęcia terenowe prowadzone na obszarze parków narodowych i krajobrazowych województwa podlaskiego oraz zajęcia laboratoryjne w nowoczesnym Kampusie Uniwersyteckim. Dzięki nim zapoznasz się z różnymi metodami pracy w terenie i w laboratorium oraz obsługą nowoczesnej aparatury badawczej niezbędnej w pracy biologa terenowego. Ekspercką wiedzę i umiejętności z zakresu bioróżnorodności zdobędziesz uczestnicząc w takich przedmiotach kierunkowych jak:
Nabyta w toku studiów wiedza i umiejętności pozwolą na podjęcie studiów II stopnia na kierunkach w zakresie nauk biologicznych. Kompetencje zawodowe i społeczne ułatwią Ci także podjęcie pracy zawodowej i prowadzenie działalności eksperckiej.
Gdzie możesz pracować po kierunku ekspert bioróżnorodności?
Po ukończeniu kierunku ekspert bioróżnorodności możesz podjąć pracę w:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Na studiach dowiesz się o zjawiskach i procesach politycznych, ekonomicznych i społecznych zachodzących w Europie. Poznasz m.in. zasady funkcjonowania instytucji i organów Unii Europejskiej, zasady tworzenia i stosowania prawa UE w różnych obszarach, regulacje prawne dotyczące mniejszości narodowych, międzynarodowe standardy i europejskie modele ochrony prawnej.
Gdzie możesz pracować po kierunku europeistyka?
Po ukończeniu europeistyki możesz pracować:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
Czego nauczysz się podczas studiów?
Dzięki studiom pod kierunkiem świetnych naukowców i doświadczonych dydaktyków będziesz posiadać rzetelne wykształcenie ogólnohumanistyczne i polonistyczne z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa, a także przygotowanie specjalistyczne z zakresu wybranego przez Ciebie obszaru, analizowanego podczas zajęć fakultatywnych. Rozwiniesz swoje kompetencje komunikacyjne połączone z głębszym rozumieniem zjawisk społecznych, zwłaszcza w odniesieniu do komunikacji masowej. Będziesz miał także możliwość poznać język łaciński w stopniu podstawowym oraz nauczyć się wybranego języka obcego na poziomie B2.
Gdzie możesz pracować po kierunku filologia polska?
Będziesz przygotowany do pracy wszędzie tam, gdzie potrzebne są umiejętności tworzenia i redagowania tekstu, otwartość na współpracę, wszechstronność i dar przekonywania. Po ukończeniu filologii polskiej możesz pracować w:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Będziesz mógł wybrać następujące moduły specjalizacyjne w ramach tego kierunku studiów:
Czego nauczysz się podczas studiów?
Poza opanowaniem praktycznych umiejętności językowych zgodnie z wybranym modułem specjalizacyjnym z angielskiego, rosyjskiego, francuskiego (a w przypadku modułów o profilu dwujęzycznym także drugiego języka) oraz podstawowych kompetencji tłumaczeniowych, będziesz miał możliwość poznania kultur krajów obszaru językowego danego modułu specjalizacyjnego. Dzięki świetnej i doświadczonej kadrze naukowo-dydaktycznej zdobędziesz też umiejętności prowadzenia korespondencji urzędowej i handlowej, tłumaczenia rozmów biznesowych oraz kontraktów w wybranym przez siebie języku (lub językach) modułu specjalizacyjnego. Poznasz w praktyce specyfikę języka mediów i administracji. Nauczysz się rozwiązywać problemy zawodowe, gromadzić, przetwarzać oraz przekazywać pisemnie i ustnie informacje. Będziesz uczestniczył w pracy zespołowej i uczył się jak ją koordynować.
Gdzie możesz pracować po kierunku filologia?
Będziesz przygotowany do pracy wszędzie tam, gdzie potrzebne są kompetencje językowe na wysokim poziomie, a także umiejętność tworzenia i redagowania tekstów obcojęzycznych, otwartość na współpracę, wszechstronność i dar przekonywania.
Po ukończeniu filologii możesz pracować w:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Kierunek studiów filozofia i etyka skierowany jest do absolwentów szkół średnich, w tym do studentów innych kierunków pragnących poszerzyć i pogłębić swoją wiedzę o aspekty filozoficzne i etyczne oraz do osób zainteresowanych problemami filozoficznymi i moralnymi. Studia dadzą Ci wiedzę z zakresu historii filozofii i najważniejszych subdyscyplin filozoficznych takich jak logika, ontologia, teoria poznania, filozofia społeczna. Zdobędziesz pogłębioną wiedzę z zakresu etyki ogólnej i szczegółowej. Poza wiedzą teoretyczną i erudycyjną wiele uwagi poświęca się praktycznym aspektom filozofii. Duży nacisk kładzie się na rozwijanie umiejętności komunikacyjnych i nauczanie języków obcych. Po ukończeniu tego kierunku będziesz mógł kontynuować naukę na studiach filozoficznych II stopnia lub na kierunku pokrewnym.
Gdzie możesz pracować po kierunku filozofia i etyka?
Po ukończeniu kierunku filozofia i etyka I stopnia będziesz przygotowany do podjęcia pracy zawodowej wymagającej wiedzy ogólnej i samodzielnego, twórczego myślenia. Po uzyskaniu uprawnień pedagogicznych możesz uczyć filozofii i etyki w szkołach podstawowych i średnich.
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
Czego nauczysz się podczas studiów?
Fizyka gier komputerowych i robotów
Jest to ścieżka kształcenia będąca połączeniem praktycznych zajęć komputerowych z nauką fizyki. Będziesz uczył się programowania (nie wymagamy znajomości języków programowania, uczymy tego od podstaw),grafiki, modelowania 3D i animacji.Wykorzystasz treści z fizyki do stworzenia prostego silnika fizyki, który następnie wzbogacisz o wyświetlanie grafiki tworząc własny silnik graficzny. Jednocześnie poznasz profesjonalny silnik gier w którym stworzysz własne projekty prototypów gier 2D i 3D. Wykonasz krok do zrozumienia wirtualnego świata multimediów. Moduł robtyki naszych studiów koncentruje się na programowaniu mikrokontrolerów i inteligentnych domów (Internetu Rzeczy, IoT). W połączeniu z zajęciami modelowania i drukowania 3D pozwoli Ci to na lepsze poznanie robotyki. Wszystko to umożliwi otwiera karierę na współczesnym rynku pracy.
U nas poznasz nowoczesne technologie:
Poznasz m.inn. następujące narzędzia:
Fizyka medyczna
Jest to interdyscyplinarna ścieżka kształcenia, na której połączenie fizyki z chemią, biologią i informatyką stanowi podstawę̨ zrozumienia zaawansowanych technik diagnostycznych i terapeutycznych stosowanych we współczesnej medycynie. Program kształcenia fizyki medycznej został opracowany we współpracy z Białostockim Centrum Onkologii. Na tej specjalności studenci oprócz fizyki, zdobywają wiedzę za zakresu między innymi anatomii i fizjologii człowieka, histopatologii, radioterapii oraz diagnostyki obrazowej.
Fizyka o profilu ogólnym
Na tej ścieżce kształcenia poznasz procesy zachodzące w przyrodzie i prawa rządzące funkcjonowaniem świata we wszystkich skalach od cząstek elementarnych do galaktyk. Przygotujesz się do pracy w krajowych i międzynarodowych ośrodkach badawczych i laboratoriach przemysłowych. Będzie mógł również pełnić rolę kompetentnego partnera kadry badawczej lub technicznej oraz pełnić rolę doradcy w zakresie rozwiązań wykorzystujących osiągnięcia współczesnej fizyki.
Gdzie możesz pracować po kierunku fizyka?
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Moduły specjalizacyjne do wyboru:
Czego nauczysz się podczas studiów?
W ramach studiów I stopnia czyli licencjackich, oferujemy przede wszystkim kurs historii powszechnej i Polski od starożytności po XXI wiek oraz wdrożenie do warsztatu historyka. Specyfiką Wydziału Historii są szczególnie rozwinięte badania nad historią chłopów, kobiet, demografią, wojskowością, Wschodem, społecznymi aspektami cywilizacji.
Od drugiego roku studenci realizują też dwa spośród trzech proponowanych modułów specjalizacyjnych.
W ramach modułu ŹRÓDŁOZNAWCZEGO:
W ramach modułu REGIONALISTYCZNEGO:
W ramach modułu HISTORIA WOJSKOWA:
Studia historyczne dają nie tylko konkretną wiedzę, ale też pozwalają rozwinąć istotne na współczesnym rynku pracy kompetencje miękkie. Uczą zdobywać informacje, myśleć krytycznie, logicznie, kreatywnie, a także występować publicznie. Rozwijają kompetencje językowe z języka obcego nowożytnego, a także z języka łacińskiego.
Gdzie możesz pracować po kierunku historia?
Absolwent historii jest przygotowany do pracy w muzeach, instytucjach kultury i nauki, archiwach, ale również w służbach mundurowych. Wśród absolwentów kierunku znajduje się także wielu polityków, samorządowców czy dziennikarzy. Ukończenie studiów historycznych I stopnia umożliwia dalsze kształcenie się w celu zdobycia uprawnień zawodu nauczyciela historii.
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Podczas studiów poznasz metody i narzędzia informatyczne zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. U nas nauczysz się praktycznej znajomości różnych metod programowania, środowisk programistycznych (graficznych, okienkowych i internetowych), systemów operacyjnych, sieci komputerowych, baz danych oraz projektowania systemów informatycznych. Zapoznasz się z architekturą systemów komputerowych, bazami danych, programowaniem w Internecie, tworzeniem aplikacji mobilnych, systemami operacyjnymi, technologiami sieciowymi, grafiką, programowaniem gier komputerowych, inżynierią oprogramowania, usługami w chmurze obliczeniowej, sztuczną inteligencją, technikami uczenia maszynowego oraz zarzadzaniem projektami i usługami informatycznymi.
Gdzie możesz pracować po kierunku informatyka?
Po ukończeniu studiów będziesz mógł podjąć pracę w instytucjach państwowych, samorządowych i prywatnych zatrudniających
oraz prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie informatyki.
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia skierowane są do kandydatów zainteresowanych poznaniem narzędzi informatycznych zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Duży nacisk kładziony jest na naukę języków programowania od podstaw, jak też poznanie programów graficznych oraz naukę gromadzenia i przetwarzania informacji. Nauczysz się praktycznej znajomości:
Wśród zajęć na studiach pierwszego stopnia są między innymi:
Gdzie możesz pracować po kierunku informatyka?
Absolwentów informatyki spotkasz w: instytucjach zatrudniających projektantów, programistów lub serwisantów systemów informatycznych, administratorów systemów i sieci komputerowych, specjalistów od ochrony danych oraz wśród osób prowadzących własną działalność gospodarczą w zakresie informatyki.
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studiując kierunek jakość i bezpieczeństwo środowiska, będziesz miał możliwość zdobycia wszechstronnej wiedzy dotyczącej procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych zachodzących w środowisku przyrodniczym. Poznasz nowoczesne metody monitoringu środowiska, zwracając szczególną uwagę na czynniki chemiczne. Uzyskasz wiedzę o niekonwencjonalnych źródłach energii przyjaznych środowisku. Zajęcia odbywają się w znakomicie wyposażonych laboratoriach kampusu uniwersyteckiego oraz w terenie. Przygotują Cię do praktycznego wykorzystania zdobytych umiejętności
Gdzie możesz pracować po kierunku jakość i bezpieczeństwo środowiska?
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Kognitywistyka jest wszechstronną nauką o umyśle, procesach poznawczych i komunikacji. Dostarcza wiedzy o pozyskiwaniu, przechowywaniu, przetwarzaniu oraz przekazywaniu informacji. Kognitywistykę interesują naturalne systemy poznawcze i komunikacyjne, takie jak ludzie, zwierzęta. Kognitywistyka zajmuje się systemami informacyjnymi wytworzonymi przez człowieka, takimi jak sztuczna inteligencja i roboty kognitywne. Najnowsza kognitywistyka i komunikacja bada rolę:
Program kształcenia kognitywistykii komunikacji jest kompleksowy.
Obejmuje przedmioty z zakresu:
W programie studiów podkreślono ważną rolę analizy filozoficznych aspektów komunikacji, języka, poznania, sztucznej inteligencji i badań nad mózgiem.
Gdzie możesz pracować po kierunku kognitywistyka i komunikacja?
Kończąc ten kierunek będziesz mógł pracować w firmach informatycznych. Będziesz uczestniczył w rozwiązywaniu problemów dostosowania technologii elektronicznej do potrzeb, umiejętności i możliwości użytkowników tych technologii, w firmach reklamowych, doradczych i marketingowych.
Będziesz mógł pracować:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne lub niestacjonarne)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Na kierunku kryminologia zdobędziesz wszechstronną wiedzę o:
Nauczysz się wyjaśniania przebiegu połączonych procesów społecznych, gospodarczych, politycznych oraz ich wpływu na przestępczość i patologie społeczne. Podczas studiów zdobędziesz wiedzę niezbędną do analizowania i rozstrzygania konkretnych problemów praktycznych. Posiądziesz umiejętność diagnozowania oraz interpretowania zjawisk społecznych pod względem prawnym, etycznym, socjologicznym. W trakcie studiów opanujesz język obcy na poziomie biegłości B2+ ESOKJ. Zdobędziesz też umiejętność posługiwania się specjalistyczną terminologią z zakresu prawa karnego i kryminologii.
Gdzie możesz pracować po kierunku kryminologia?
Po ukończeniu kryminologii będziesz mógł pracować w:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
Czego nauczysz się podczas studiów?
Wybierając ścieżkę kształcenia media i komunikowanie zdobędziesz praktyczne umiejętności w trakcie zajęć warsztatowych. Będą one
dotyczyły zachowań komunikacyjnych w moderowaniu relacji instytucji z mediami, wykorzystywanych np. w pracy rzecznika prasowego, a także nowych technologii informacyjnych, stosowanych w agencjach reklamowych, agencjach PR i instytucjach zajmujących się upowszechnianiem kultury audiowizualnej. Wybierając ścieżkę kształcenia reklama i PR zapoznasz się z zagadnieniami marketingu, narzędziami i technikami badań marketingowych, strategiami perswazyjnymi stosowanymi w reklamie i PR, funkcjonowaniem systemu mediów w Polsce, a także regulacjami prawnymi dotyczącymi dziennikarstwa i własności intelektualnej.
Gdzie możesz pracować po kierunku kulturoznawstwo?
Wybór ścieżki kształcenia media i komunikowanie umożliwi Ci pracę w charakterze rzecznika prasowego instytucji. Będziesz także przygotowany do pracy w zakresie upowszechniania i promocji kultury audiowizualnej w wydawnictwach, redakcjach pism, radiu, telewizji, kinach, ośrodkach kultury, instytucjach samorządowych i pozarządowych, agencjach reklamy i public relations.
Wybór ścieżki kształcenia reklama i PR da Ci kompetencje umożliwiające pracę w charakterze specjalisty od komunikacji marketingowej, zwłaszcza w sferze reklamy i PR, we wszelkiego rodzaju organizacjach, instytucjach i przedsiębiorstwach.
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Będziesz mógł wybrać następujące moduły specjalizacyjne w ramach tego kierunku studiów:
Czego nauczysz się podczas studiów?
Osiągniesz biegłość w praktycznym posługiwaniu się językami niemieckim (poziom C1 ESOKJ) i rosyjskim (poziom B2), a także zgodnie z wybranym modułem języka angielskiego (poziom B2) lub japońskiego (poziom A1). Opanujesz praktyczne umiejętności językowe, które pozwolą ci biegle komunikować się trzema językami obcymi w sferze życia codziennego i zawodowego.
Dzięki dużej ilości godzin praktycznej nauki języków obcych zdobędziesz kompetencje w zakresie tłumaczenia (ustnego i pisemnego) użytkowych oraz specjalistycznych tekstów obcojęzycznych. Poznasz specyfikę kultur krajów obszaru językowego danego modułu specjalizacyjnego. Nauczysz się rozwiązywać problemy zawodowe, gromadzić, przetwarzać oraz przekazywać (pisemnie i ustnie) informacje, a także uczestniczyć w pracy zespołowej.
Gdzie możesz pracować po kierunku lingwistyka stosowana?
Będziesz mógł podjąć pracę wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dobra znajomość kilku języków obcych, a także wysokie kompetencje językowe w zakresie ustnego i pisemnego tłumaczenia tekstów obcojęzycznych, umiejętność biegłego komunikowania się w językach obcych, interdyscyplinarność i otwartość na współpracę.
Po ukończeniu lingwistyki stosowanej możesz pracować w:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
Czego nauczysz się podczas studiów?
Matematyka teoretyczna
Jest to ścieżka kształcenia skierowana do kandydatów zainteresowanych pracą naukową w obszarze matematyki. Podczas studiów nauczysz się:
Wykłady są prowadzone z zakresu między innymi: analizy matematycznej, algebry, równań różniczkowych, rachunku prawdopodobieństwa.
Matematyka finansowa
Jest to ścieżka kształcenia skierowana do kandydatów zainteresowanych metodami matematycznymi w finansach i bankowości. Podczas studiów nauczysz się matematycznych metod analizy i prognozowania procesów finansowych. Wykłady są prowadzone z zakresu między innymi: badań operacyjnych, statystyki, teorii portfela.
Bezpieczeństwo informacji
Jest to ścieżka kształcenia skierowana do kandydatów zainteresowanych bezpieczeństwem systemów informatycznych. Podczas studiów nauczysz się kodowania, szyfrowania, zarządzania informacją. Wśród przedmiotów znajdują się między innymi: kryptografia i teoria kodowania, projektowanie szyfrów, ryzyko procesów informacyjnych.
Gdzie możesz pracować po kierunku matematyka?
Po matematyce teoretycznej możesz kontynuować naukę na studiach II stopnia i rozwijać się naukowo.
Po matematyce finansowej możesz zajmować się analizami procesów finansowych w bankach, firmach ubezpieczeniowych, przedsiębiorstwach.
Po bezpieczeństwie informacji możesz zajmować się analizą, przesyłaniem i zabezpieczaniem informacji w urzędach, firmach np. ubezpieczeniowych, czy bankach.
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne lub niestacjonarne)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza wyposażą Cię w wiedzę i praktyczne umiejętności w obszarze opieki, wychowania, wsparcia i pomocy w środowisku rodzinnym oraz pozarodzinnym. Zdobędziesz pedagogiczną, psychologiczną i socjologiczną wiedzę, niezbędną do zrozumienia społeczno-kulturowego kontekstu kształcenia, wychowania, pracy opiekuńczo-wychowawczej oraz konstruowania własnego rozwoju zawodowego. Zdobędziesz praktyczne umiejętności w zakresie diagnozowania potrzeb dziecka i rodziny, komunikacji interpersonalnej, planowania i realizacji działań opiekuńczo-wychowawczych (w tym o charakterze profilaktycznym oraz terapeutycznym). Studia umożliwią wykorzystanie zdobytej wiedzy podczas praktyk realizowanych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (np. szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych) i placówkach pomocowych.
Gdzie możesz pracować po kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza?
Studia wyposażą Cię w uprawnienia merytoryczne i metodyczne do pracy w zawodzie pedagoga i wychowawcy. Po ukończeniu studiów pedagogika opiekuńczo-wychowawcza możesz pracować jako pedagog-wychowawca w:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna przygotują Cię do pracy z osobami nieprzystosowanymi społecznie i zagrożonymi nieprzystosowaniem społecznym zarówno w instytucjach zamkniętych, jak i środowisku otwartym. W trakcie studiowania uzyskasz wiedzę z zakresu prawnych, organizacyjnych i społeczno-kulturowych podstaw pracy resocjalizacyjnej. Zdobędziesz także umiejętności niezbędne do podejmowania działań profilaktycznych i naprawczych w odniesieniu do dzieci, młodzieży i dorosłych wykazujących trudności w prawidłowym funkcjonowaniu w różnych środowiskach wychowawczych lub instytucjach resocjalizacyjnych. Rozwiniesz umiejętności diagnozowania różnorodnych form nieprzystosowania społecznego oraz projektowania i realizacji wielu oddziaływań resocjalizacyjnych i profilaktycznych.
Gdzie możesz pracować po kierunku pedagogika resocjalizacyjna?
Kończąc studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna uzyskasz kwalifikacje zawodowe do pracy w instytucjach państwowych, samorządowych i pozarządowych realizujących zadania z obszaru resocjalizacji i prewencji.
Będziesz mógł pracować jako wychowawca w:
Możesz zostać także zatrudniony:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne lub niestacjonarne)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Studia na kierunku praca socjalna wyposażą Cię w szeroki zakres wiedzy przydatnej do zrozumienia rzeczywistości społecznej oraz zjawisk i procesów w obszarze pracy socjalnej. Zdobędziesz wiedzę z obszaru pedagogiki, socjologii, psychologii, ekonomii oraz prawa. Wyposażony zostaniesz w wiedzę dotyczącą pracy socjalnej i opieki społecznej w wybranych krajach europejskich. Zdobędziesz wiedzę dotycząca udzielania pomocy jednostkom oraz grupom społecznym znajdującym się w trudnym położeniu, między innymi z powodu ubóstwa, sieroctwa, przemocy w rodzinie, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności, uzależnień, starości, przestępczości, migracji lub uchodźstwa. Nabędziesz umiejętności diagnozowania zjawisk społecznych i sytuacji wychowawczych. Rozwiniesz zdolności komunikacyjne niezbędne w pracy z podopiecznymi i współdziałaniu z instytucjami środowiska lokalnego. Nauczysz się opracowywać i realizować projekty socjalne.
Gdzie możesz pracować po kierunku praca socjalna?
Zdobyte w trakcie studiów kwalifikacje pracownika socjalnego umożliwią Ci podjęcie pracy w:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Doświadczenie pokazuje, że ważnym atutem studiów na kierunku socjologia jest szeroki zakres przedmiotów. Umożliwia to rozwijanie wielu różnych zainteresowań.
Program studiów nakierowany jest na:
Część nabytych umiejętności praktycznych zależy od wyboru zajęć przez studentów. W ramach różnych modułów praktycznych możesz doskonalić się w zakresie:
Gdzie możesz pracować po kierunku socjologia?
Nasi absolwenci podkreślają, że elastyczność i kompetencje miękkie pozwalają odnaleźć się w różnych miejscach pracy. Można skutecznie łączyć wiedzę zdobytą na studiach z własnymi pasjami, takimi jak gry komputerowe, oglądanie filmów czy gotowanie.
Po skończeniu socjologii możesz pracować w:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
Czego nauczysz się podczas studiów?
Stosunki międzynarodowe to nowoczesny, interdyscyplinarny kierunek studiów ukazujących dynamikę współczesnego świata. To oferta adresowana do osób interesujących się bieżącymi wydarzeniami na arenie międzynarodowej, pragnących poznawać stosunki międzynarodowe przez pryzmat przemian politycznych, cywilizacyjnych, religijnych, społecznych i ekonomicznych.
Podczas studiów nauczysz się:
Dzięki bogatej ofercie lektoratów poszerzysz swoje kompetencje językowe w zakresie dwóch języków obcych (z możliwością przygotowania się do egzaminu TELC z języka angielskiego).
Gdzie możesz pracować po kierunku stosunki międzynarodowe?
Program studiów skonstruowano tak, aby wchodzący na rynek pracy absolwent był wyposażony w specjalistyczną wiedzę, szerokie kompetencje społeczne oraz innowacyjne umiejętności umożliwiające budowanie ścieżki kariery w instytucjach publicznych, służbach mundurowych, dyplomacji, biznesie, ośrodkach eksperckich i think tankach, mediach, organizacjach międzynarodowych i pozarządowych.
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
Czego nauczysz się podczas studiów?
Kierunek studia wschodnie to jedyna tego typu oferta dydaktyczna w Białymstoku. Program kształcenia jest interdyscyplinarny i obejmuje przedmioty historyczne, politologiczne, kulturoznawcze, językowe oraz podejmujące problematykę bezpieczeństwa.
Podczas studiów:
Gdzie możesz pracować po kierunku studia wschodnie?
Dzięki uzyskaniu rozległej wiedzy z zakresu historii, kultury, religii, polityki i gospodarki, nabyciu umiejętności analitycznych, pozyskaniu kompetencji społęcznych w zakresie pracy w środowisku wielokulturowym oraz znajomości języków obcych (angielski, rosyjski, chiński/japoński) absolwenci Studiów Wschodnich I będą specjalistami cenionymi na rynku pracy .
Wśród potencjalnych pracodawców można wymienić: administrację krajową i samorządową, w tym ministerstwa zajmujące się stosunkami z krajami regionu (resort spraw zagranicznych w tym służbę zagraniczną); formacje mundurowe (Straż Graniczna, Policja, Wojsko Polskie, Wojska Obrony Terytorialnej); urzędy zajmujące się migrantami i uchodźcami; organizacje pozarządowe, biura handlu zagranicznego, biura i organizacje turystyczne, firmy utrzymujące kontakty handlowe z krajami Wschodu; instytucje kultury, placówki badawcze, think tanki; media oraz organizacje i instytucje międzynarodowe.
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne)
Czego nauczysz się podczas studiów?
Twórcze pisanie to innowacyjny kierunek przeznaczony dla osób, które plany zawodowe wiążą z szeroko pojmowanym sektorem usług medialnych, jak i tych, które myślą o samodzielnej karierze pisarskiej.
Podczas studiów zdobędziesz wiedzę na temat literatury, językoznawstwa, kultury najnowszej, współczesnych mediów, rynku wydawniczego i dziennikarstwa w dobie Internetu. Wszystko po to, żeby nauczyć się tworzenia tekstów oraz wypowiedzi ustnych w różnych stylach, o przeznaczeniu zarówno artystycznym, jak też użytkowym, na potrzeby konkretnych mediów i grup odbiorców. Studiując twórcze pisanie dowiesz się również, jak interpretować, oceniać i redagować cudze teksty. Będziesz miał także możliwość nauczenia się wybranego języka obcego na poziomie B2. Efektywność kształcenia zapewnią zajęcia warsztatowe prowadzone nie tylko przez wykwalifikowanych literaturoznawców i językoznawców, ale doświadczonych praktyków – pisarzy, dziennikarzy, pracowników marketingu.
Gdzie możesz pracować po kierunku twórcze pisanie?
Będziesz przygotowany do pracy wszędzie tam, gdzie przydatne są umiejętności tworzenia i redagowania różnego rodzaju tekstów i treści przeznaczonych dla mediów, kreatywność, umiejętność współpracy i wszechstronność. Po ukończeniu tego kierunku możesz być twórcą niezależnym lub pracować w:
studia I stopnia (3-letnie studia stacjonarne lub niestacjonarne)
Ścieżki kształcenia do wyboru:
Czego nauczysz się podczas studiów?
Ponadto na swoich zajęciach spotkasz:
Gdzie możesz pracować po kierunku zarządzanie?
Jeśli chcesz mieć wpływ na funkcjonowanie organizacji wybierz specjalność Zarządzanie Przedsiębiorstwem, jeśli natomiast bardziej interesuje Cię wpływ na wyniki organizacji wybierz specjalność Zarządzanie Sprzedażą!
W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności Uniwersytetu w Białymstoku. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.