Struktura obowiązująca od 1 października 2023 r.
|
Wydział Biologii, choć formalnie istnieje od 2019 roku, jest kontynuatorem ponad 45-letniej tradycji Instytutu Biologii. Składa się z sześciu Katedr: Biologii i Ekologii Roślin, Ekologii Ewolucyjnej i Fizjologicznej, Ekologii Wód, Mikrobiologii i Biotechnologii, Paleobiologii oraz Zoologii i Genetyki. Pracownicy Wydziału prowadzą zaawansowane badania molekularne, biochemiczne, ekologiczne, mikrobiologiczne, paleontologiczne oraz środowiskowe, publikując swoje wyniki w prestiżowych czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym. Współpracują naukowo z jednostkami badawczymi zarówno z Polski, jak i z całego świata.
Wydział posiada prawo do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego w dyscyplinie nauki biologiczne. Ogromnym atutem Wydziału Biologii jest jego lokalizacja w nowoczesnym kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego 1J, otoczonym Parkiem Zwierzynieckim. Wydział Biologii kształci studentów I stopnia na kierunkach biologia, ekobiznes oraz mikrobiologia. Na studiach II stopnia oferuje kierunek biologia. Biolodzy chętnie goszczą u siebie pasjonatów przyrody, w tym przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i średnich. Specjalnie dla nich organizują zajęcia popularno-naukowe, warsztaty i wykłady w ramach cyklicznie odbywających się akcji, np: Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy, Noc Biologów, Spotkania z Nauką, Oko w Oko z Egzaminatorem Maturalnym.
Wydział dysponuje również stacją terenową w miejscowości Gugny, w samym sercu Biebrzańskiego Parku Narodowego. Posiadanie stacji ułatwia nawiązywanie krajowej i międzynarodowej współpracy naukowej. To także miejsce spotkań naukowych, warsztatów oraz realizacji licznych zajęć terenowych. Z inicjatywy biologów na dachu Wydziału Biologii została postawiona pasieka uniwersytecka. Dzięki niej UwB może pochwalić się własnym, zdrowym i bardzo smacznym miodem.
|
Wydział Chemii jest prężnie rozwijającą się jednostką Uniwersytetu w Białymstoku. Składa się z trzech Katedr: Chemii Analitycznej i Nieorganicznej, Chemii Organicznej, Chemii Fizycznej. Jego siedziba mieści się w nowoczesnym kampusie przy ul. Ciołkowskiego 1K. Jednostka posiada doskonale wykwalifikowaną kadrę naukową, która publikuje w prestiżowych czasopismach naukowych. Nazwiska pracowników Wydziału można znaleźć m.in. wśród najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności ich prac naukowych (ranking Elsevier). Atutem Wydziału Chemii jest też nowoczesna infrastruktura z wygodnymi salami wykładowymi, dostosowanymi do potrzeb dydaktycznych. Laboratoria wyposażone są w nowoczesną aparaturę, która umożliwia opanowanie podstawowych metod badawczych z zakresu chemii polimerów, chemii bio- i makromolekularnej, analityki chemicznej, chemii związków organicznych, chemii kryminalistycznej i sądowej.
Na Wydziale działa m.in. Centrum Syntezy i Analizy BioNanoTechno składające się z trzech specjalistycznych pracowni. Jego zadaniem jest unowocześnienie i wzbogacenie potencjału badawczego, a także zacieśnienie współpracy z innymi jednostkami Uniwersytetu. Wydział Chemii ma w ofercie takie kierunki, jak: chemia (studia I i II stopnia), chemia kryminalistyczna i sądowa (studia II stopnia) oraz jakość i bezpieczeństwo środowiska (studia I stopnia). Posiada prawo do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki chemiczne. Współpracuje naukowo z Instytutem Chemii Organicznej PAN w Warszawie, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Okręgowym Urzędem Miar w Białymstoku, Polska Unią Metrologiczną, Instytutem Ochrony Roślin – Państwowym Instytutem Badawczym Terenową Stacją Doświadczalną w Białymstoku oraz wspomaga swoim potencjałem lokalnych przedsiębiorców.
W zdobywaniu wiedzy pracownikom i studentom pomaga również bogato wyposażona biblioteka i czytelnia. Naukowcy z Wydziału Chemii z powodzeniem promują nauki ścisłe i przyrodnicze wśród dzieci i młodzieży. Odwiedzają szkoły albo zapraszają uczniów do siebie w ramach akcji, np.: Spotkania z Nauką, Akademia Młodego Badacza, Spotkania u Chemików lub Festiwal Nauki i Sztuki.
|
Wydział Ekonomii i Finansów mieści się w pięknym, zabytkowym budynku przy ul. Warszawskiej 63. To okazały XIX-wieczny pałac dostosowany do potrzeb nowoczesnego kształcenia, wizytówka Uczelni i miasta. To jeden z największych wydziałów na UwB. Tworzą go cztery Katedry: Ekonomii Politycznej, Finansów, Nauk o Przedsiębiorstwie oraz Rozwoju Społeczno-Gospodarczego. Wydział stawia na jakość kształcenia, przyjazne warunki studiowania, kontakty z otoczeniem zewnętrznym, praktykę gospodarczą i umiędzynarodowienie. Kształci prawie półtora tysiąca studentów na trzech kierunkach: ekonomia, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz ekonomiczno-prawnym. Posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse.
W 2021 roku Wydział przyjęty został do prestiżowego grona członków PRME – inicjatywy ONZ na rzecz odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju. Ta międzynarodowa sieć zajmuje się promocją zrównoważonego rozwoju na uczelniach, między innymi w drodze włączenia idei odpowiedzialnego biznesu do treści kształcenia. Umiędzynarodowienie Wydziału to m.in. udział w międzynarodowych projektach, np. BACK IN TOWN – The role of industrial relations and social dialogue in supporting young people’s employment and social inclusion at an urban level. Wydział współpracuje z wieloma organizacjami, w tym z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym, Narodowym Bankiem Polskim – Oddział w Białymstoku, Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce – Oddział w Białymstoku, Podlaskim Oddziałem Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Izbą Przemysłowo-Handlową w Białymstoku czy Urzędami Skarbowymi w Białymstoku.
Partnerami WEiF są także renomowane szkoły, szczególnie o profilu ekonomicznym, jak Zespół Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku, z którym w 2021 roku została podpisana umowa o współpracy. Odwiedzając siedzibę Wydziału Ekonomii i Finansów, warto zajrzeć do tzw. Kreatorni. To przestrzeń studentów do relaksu i współdziałania.
|
Wydział Filozofii i Kognitywistyki (do 1 października 2023 roku Instytut Filozofii) powstał w wyniku podziału Wydziału Historyczno-Socjologicznego. Łączy kilkudziesięcioletnie tradycje filozoficzne Uczelni z nowymi kierunkami w badaniach nad umysłem i poznaniem. Składa się z dwóch Katedr: Filozofii i Etyki oraz Logiki, Kognitywistyki i Filozofii Nauki.
Wydział oferuje studia: filozofia i etyka (na poziomie licencjackim), filozofia (studia II stopnia), a także kognitywistyka i komunikacja (interdyscyplinarne studia zawierające oprócz kursów filozoficznych elementy psychologii, socjologii i neuronauki). Posiada również uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii.
Pracownicy tej jednostki zajmują się klasycznymi pytaniami filozofii i etyki, współczesnymi problemami państwa i społeczeństwa, a także działaniem umysłu. Filozofia jest żywą nauką, która pozwala wykorzystywać najstarsze i najnowsze narzędzia do rozumienia świata i siebie.
Siłą białostockiej filozofii jest jej kadra. Zajęcia prowadzą specjaliści w swoich dziedzinach, a wielu pracowników bierze aktywny udział w debatach publicznych – jako autorzy programów telewizyjnych, eksperci, autorzy esejów i tekstów publicystycznych, jak również wykładów i artykułów popularyzatorskich. Wydział Filozofii angażuje się również w akcje promujące naukę i ważne społecznie problemy.
Na uwagę zasługuje m.in. cykl „Spotkania z Filozofią i Kognitywistyką”, którego celem jest popularyzacja społecznie doniosłych problemów filozofii i kognitywistyki, takich jak rozwój nowoczesnych technologii, równość, sprawiedliwość, zagrożenie klimatyczne, przyszłość demokracji i kapitalizmu. Wielką popularnością cieszy się także „Tydzień Mózgu w Białymstoku” – czyli cykl wykładów popularyzujący wiedzę o mózgu i jego działaniu, a także związku neuronauką z naukami społecznymi i humanistycznymi.
|
Wydział Filologiczny jest jedną z prężniej działających jednostek Uniwersytetu w Białymstoku. W jego skład wchodzi dziewięć Katedr: Leksykologii i Pragmalingwistyki, Językoznawstwa Porównawczego i Stosowanego, Językoznawstwa Slawistycznego, Stylistyki i Lingwistyki Antropologicznej, Badań Filologicznych „Wschód – Zachód”, Modernizmu Europejskiego i Badań Kulturowych, Współczesności i Tradycji Literackiej, Literatur Anglojęzycznych, Badań Porównawczych i Edytorstwa oraz Filologicznych Badań Interdyscyplinarnych.
Wydział dba o wysoki poziom kształcenia i odpowiednie warunki studiowania. Jego pracownicy mają bogate doświadczenie badawcze i dydaktyczne, współpracują z wieloma ośrodkami akademickimi w kraju i za granicą, realizują liczne projekty naukowe i popularyzatorskie i wciąż podnoszą swoje kwalifikacje. Wydział jest m.in. członkiem instytucjonalnym organizacji ASEEES (The Association for Slavic, East European & Eurasian Studies).
Wydział oferuje kierunki: filologia polska, lingwistyka stosowana, filologia – moduły specjalizacyjne: filologia angielska, filologia angielska z językiem niemieckim, filologia angielska z językiem hiszpańskim, filologia angielska z językiem rosyjskim, filologia francuska (dla kandydatów rozpoczynających naukę języka francuskiego), język francuski stosowany, z hiszpańskim (dla kandydatów rozpoczynających naukę języka francuskiego i hiszpańskiego od podstaw), edukacja dwujęzyczna, język francuski (od podstaw) z angielskim – profil tłumaczeniowy, filologia rosyjska – komunikacja językowa w mediach, filologia rosyjska – komunikacja językowa w administracji, filologia angielska z elementami translatoryki, filologia rosyjska – przekładoznawstwo oraz filologia polska nauczycielska, filologia obca nauczycielska.
Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa oraz literaturoznawstwa. Filolodzy UwB to znani i cenieni popularyzatorzy nauki, kultury, literatury. Są zapraszani do mediów, do szkół, goszczą także uczniów u siebie, np. w ramach akcji „Tydzień z Filologią UwB”. Środowisko filologiczne zainicjowało kilka lat temu prestiżowy cykl wykładów „Prelekcje Mistrzów” oraz konkurs literacki im. Anny Markowej. Przy Wydziale działa ponadto Szkoła Języka i Kultury Polskiej POLLANDO.
|
Wydział Fizyki, który został utworzony w 2007 roku, ma już ponad 50 lat tradycji (w 1969 roku powstał Zakład Fizyki w ramach Filii Uniwersytetu Warszawskiego). Składa się z czterech Katedr: Astrofizyki i Fizyki Teoretycznej, Fizyki Magnetyków, Fizyki Materii Skondensowanej oraz Metod Matematycznych Fizyki. Pracownicy Wydziału z powodzeniem podejmują współpracę z ważnymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą. Wyniki swoich badań publikują w renomowanych czasopismach o zasięgu międzynarodowym. Ich nazwiska można znaleźć m.in. wśród najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności ich prac naukowych (ranking Elsevier). Istotne cechy Wydziału to duże umiędzynarodowienie oraz dość duży odsetek pracowników pochodzących z odległych stron kraju.
Wielu pracowników Wydziału spędziło miesiące, a nawet lata, na zagranicznych stażach, także w egzotycznych krajach takich, jak Japonia czy Singapur. W 2021 roku Uniwersytet w Białymstoku znalazł się w prestiżowym Global Ranking of Academic Subjects właśnie za sprawą Wydziału Fizyki. To w tej dyscyplinie (Physics) UwB uplasował się w pierwszej pięćsetce najwyżej sklasyfikowanych uczelni z całego świata.
Wydział Fizyki oferuje kierunek fizyka o profilu ogólnoakademickim, a także dwie interdyscyplinarne specjalności: fizyka medyczna (połączenie fizyki z chemią i biologią) oraz fizyka gier komputerowych i robotów (fizyka połączona z dużą dawką informatyki). Swoim studentom gwarantuje nie tylko wysoki poziom nauczania, rozbudowaną bazę badawczą, ale również doskonałe warunki dydaktyczne. Jego siedziba mieści się w nowoczesnym kampusie. Wydział posiada również uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk fizycznych w zakresie fizyki oraz stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk fizycznych w dyscyplinie fizyka. Naukowcy z Wydziału Fizyki chętnie angażują się w popularyzację nauki. Odwiedzają szkoły, organizują wykłady otwarte, są ekspertami chętnie zapraszanymi przez media. Sprawują merytoryczną opiekę nad Planetarium i Obserwatorium, które już funkcjonuje w kampusie UwB.
|
Wydział Historii powstał na bazie Instytutu Historii i Nauk Politycznych. Powstanie Instytutu wiąże się z datą 15 lipca 1968 roku i powołaniem Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Wydział składa się z dwóch Katedr: Historii Kultury oraz Historii Struktur Demograficznych, Gospodarczych i Religijnych, działa tu także Centrum Badań Struktur Społecznych i Gospodarczych Przednowoczesnej Europy Środkowo-Wschodniej.
Badania naukowe prowadzone na Wydziale obejmują wszystkie epoki historyczne, począwszy od starożytności, z szerokim uwzględnieniem: dziejów regionu, Wielkiego Księstwa Litewskiego i wschodniego pogranicza Rzeczypospolitej, historii Białorusi, Ukrainy, związków historii ze środowiskiem naturalnym oraz sytuacji kobiet w XX wieku. Obecnie na Wydziale w realizacji jest 15 projektów grantowych NCN i NPRH. Nasi historycy publikują w najlepszych wydawnictwach (Routledge, Harrasowitz, Brill, Brepols) i czasopismach na świecie (np. Nature, Classical Quarterly, Annales, Journal of Slavic Military Studies, Continuity and Change, International Journal of the History of Sport i in.).
Propozycja dydaktyczna obejmuje studia na kierunkach: historia oraz studia wschodnie.
Wydział posiada również uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w zakresie historii oraz doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dyscyplinie historia.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności Uniwersytetu w Białymstoku. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.