19-20.09.2024: XXI POWSZECHNY ZJAZD HISTORYKÓW POLSKICH

06.09.2024
Data: 17 - 20.09.2024
Miejsce wydarzenia: Kampus Uniwersytetu w Białymstoku
Organizator: Polskie Towarzystwo Historyczne we współpracy z Komitetem Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk
Kontakt: https://zjazdhistorykow.pl
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Kolejny Powszechny Zjazd Historyków Polskich odbędzie się w stulecie przekształcenia Towarzystwa Historycznego z siedzibą we Lwowie w Polskie Towarzystwo Historyczne. Jednocześnie będzie to 85. rocznica napaści Niemiec i Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Nawiązując do tradycji zapoczątkowanej w 1925 roku, Zjazd będzie obradował pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Hasło programowe białostockiego Zjazdu Człowiek twórcą historii podkreśla ogromną rolę człowieka w budowaniu rzeczywistości w każdym okresie dziejów aż po naszą współczesność. Jest to zarazem wskazanie na człowieka poznającego przeszłość i dążącego do jej zrozumienia.

W pierwszej ćwierci XXI wieku chcemy zaprezentować środowisku polskich i zagranicznych badaczy przeszłości nowe problemy badawcze podejmowane w ostatnich latach w krajowych ośrodkach naukowych. Pozwalają one dużo lepiej zrozumieć mechanizmy najważniejszych przeobrażeń społeczno-gospodarczych, kulturalnych i politycznych dotyczące dziejów Polski i Polaków oraz narodów sąsiednich. Wyraźniej widzimy stojące przed nami wyzwania zarówno co do wymagań metodologicznych uprawiania nauki historycznej, jak i dokonującej się w humanistyce rewolucji technologicznej. Jednocześnie mocno akcentujemy potrzebę prowadzenia badań w szerokiej współpracy z naukowcami z Europy i ze świata. Chcemy również, aby obrady Zjazdu uzmysłowiły wszystkim nierozerwalny związek historii ze współczesnością. Dlatego też w naszych obradach nie może zabraknąć dyskusji o jednej z najważniejszych funkcji nauki historycznej, jaką jest kształtowanie świadomości i tożsamości młodych Polaków opartej na rzetelnych badaniach i na prawdzie – ważnych elementach edukacji szkolnej.

Tematyka, która zostanie poruszona na Zjeździe, obejmuje sześć głównych zagadnień od średniowiecza po współczesność oraz dwadzieścia siedem szczegółowych sympozjów problemowych, w tym siedem organizowanych przez naszych Partnerów Instytucjonalnych: Instytut Pamięci Narodowej, Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, Muzeum Historii Polski i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.