Witamy na stronie
Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy

dzien_pajaka_tlo_ucp.jpg

21 marca - Dzień Pająka

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy jest ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną Uniwersytetu w Białymstoku, której celem jest prowadzenie działalności ekspozycyjnej i edukacyjnej o tematyce przyrodniczej. Centrum Przyrodnicze działa od 1999 roku. Jego patron, prof. dr hab. Myrcha gromadzenie zbiorów rozpoczął w 1978 roku. Z wyprawy na Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego przywiózł do ówczesnego Zakładu Biologii w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku pierwsze eksponaty - bezkręgowce morskie i ptaki antarktyczne. Dzisiaj Centrum szczyci się unikatową w światowej skali kolekcją Kości eoceńskich pingwinów z Wyspy Seymour z holotypami 5 gatunków, kolekcją paleogeńskich stawonogów z bursztynów bałtyckiego, domikańskiego i meksykańskiego z 11 holotypami oraz kolekcją pająków Polski.

Zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw

Przyroda rejonów
polarnych
Przyroda Polski
północno-wschodniej
Minerały, skały
i meteoryty
UCP - Wystawa Przyroda rejonów polarnych UCP - Wystawa Przyroda Polski północno-wschodniej UCP - Wystawa Minerały, skały i meteoryty
Ulubieńcy dzieci – pingwiny Galeria ssaków i ptaków
Polski północno-wschodniej
Coś dla miłośników pięknych kamieni
Na wystawie poświęconej przyrodzie rejonów polarnych zobaczysz pingwiny, eleganckie, nieporadnie i śmiesznie kołyszące się na boki nielotne ptaki, oraz rybitwę antarktyczną – ptaka, który w ciągu życia mógłby pokonać odległość trzy razy na Księżyc i z powrotem. Tu zobaczysz też kości największego zwierzęcia, jakie kiedykolwiek żyło na Ziemi – płetwala błękitnego. Na wystawie Przyroda Polski północno-wschodniej możesz stanąć oko w oko z królem bagien – łosiem, spośród leśnych zwierząt obok króla puszczy – żubra, możesz obejrzeć jelenia, sarnę, dzika, oraz zagrożone wyginięciem cietrzewie i głuszce. Na szklanym jeziorze i rzece możesz podziwiać liczne ptaki wodne oraz polującego tu bielika. Wystawa minerały, skały i meteoryty to idealne miejsce dla każdego, kto chce poznać niesamowite dary natury. Na wystawie zobaczysz kolekcję minerałów z Polski i całego świata, w tym piękne geody ametystowe i cytrynowe, róże pustynne, opale szlachetne, diamenty i samorodki złota, złoto głupców – piryt, czy też przybyszy z kosmosu – meteoryty.
Fauna mórz
podzwrotnikowych
Filogeneza zwierząt
tkankowych
Egzotyczne zwierzęta żywe
- terraria
UCP - Wystawa: Fauna mórz podzwrotnikowych UCP - Wystawa: Filogeneza zwierząt tkankowych UCP - Wystawa: Egzotyczne zwierzęta żywe - terraria
Podróż w głąb oceanu Wyprawa nie tylko
do parku jurajskiego
Egzotyczne zwierzęta żywe - terraria
Na wystawie poświęconej rafom koralowym można obejrzeć, obok koralowców, przedziwne kraby i jeżowce, kolorowe ryby i muszle ślimaków, a wśród małży muszlę największej przydaczni. Można tu obejrzeć przedziwne w kształtach gąbki. Na wystawie możesz obejrzeć nie tylko jaja dinozaurów, ale też zęby najpotężniejszego rekina – megalodona, amonity zamieszkujące planetę przez ponad 300 milionów lat, trylobity, które pojawiły się na Ziemi 540 mln lat temu i wyginęły, nim pojawiły się dinozaury. Można tu też zobaczyć śmiertelnie groźnego żeglarza.

Żywe gady (żółwie, jaszczurki, węże), owady (straszyki i karaczany) i mięczaki (ślmaki) można obserwować w pomieszczeniu z terrariami. Opiekę nad zwierzętami sprawują pracownicy Zwierzętarni Wydziału Biologii.

Śladami naszych przodków

Wystawa czasowa:
Grzyby - Piąte Królestwo

Wystawa czasowa:
Kleszcze - niebezpieczne pajęczaki

UCP - Wystawa: Śladami naszych przodków

UCP - Wystawa: Grzyby - Piąte królestwo kleszcze_wystawa_modele.jpg

Spotkanie z praprzodkami

Świat grzybów  Uważaj na kleszcze!

Wystawa składa się z muralu, który przedstawia sceny z życia wybranych przodków człowieka, replik czaszek, grafik oraz opisów, które pozwalają poznać charakterystyczne cechy naszych przodków.

Na wystawie można zobaczyć naturalne okazy wielu gatunków grzybów i porostów, modele grzybów w skali 1:1 oraz plansze z fotografiami grzybów autorstwa doktora Janusza Kupryjanowicza. Zwiedzający poznają najbardziej cenione i popularne, rzadkie i chronione, pasożytnicze, saprofityczne i symbiotyczne grzyby, a także różnice i podobieństwa w gatunkach trujących oraz jadalnych. Wystawa czynna do 30.09.2024 r.

Na wystawie w holu Wydziału Biologii można zobaczyć powiększone modele kleszcza pospolitego (Ixodes ricinus) i kleszcza łąkowego (Dermacentor reticulatus), a także naturalne okazy kleszczy, grafiki przedstawiające cykl rozwojowy tych pajęczaków oraz narzędzia do ich usuwania. Wystawa czynna do 24.03.2024 r.