Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy działa od 1999 roku. Jego patron, prof. Myrcha gromadzenie zbiorów rozpoczął w 1978 roku. Z wyprawy na Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego przywiózł do ówczesnego Zakładu Biologii w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku pierwsze eksponaty -  bezkręgowce morskie i ptaki antarktyczne. Dzisiaj Centrum szczyci się unikatową w światowej skali kolekcją Kości eoceńskich pingwinów z Wyspy Seymour z holotypami 5 gatunków.

W czerwcu 2015 roku Centrum przeniosło  się do nowego, przestronnego budynku w Kampusie przy ul. Ciołkowskiego 1J. W dziewięciu salach wystawowych na powierzchni 750 m2  prezentowane są ekspozycje stałe (zakładka Wystawy):  Przyroda północno-wschodniej Polski;  Skamieniałości z osadów polodowcowych; Rośliny chronione i charakterystyczne Podlasia; Fauna mórz podzwrotnikowych; Stawonogi tropikalne; Przyroda rejonów polarnych; Filogeneza zwierząt tkankowych; Ewolucja naczyniowych roślin lądowych; Minerały i skały; Życie na Ziemi - zarys dziejów; Hodowle terraryjne oraz dwie ekspozycje czasowe : Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie i Madagaskar - ginący świat (zakładka Wystawy czasowe).

Zapraszamy także do korzystania ze ścieżek edukacyjnych (zakładka Ścieżki edukacyjne): multimedialnej  - Ptaki Polski i terenowej - Lapidarium magmowych głazów narzutowych, zrealizowanych z dofinansowaniem Unii Europejskiej

Zapraszamy do zwiedzania naszych wystaw
 w dni powszednie w godzinach 9.00 - 15.00
w soboty od 10.00 do 14.00.
Wstęp bezpłatny.
16 i 17 czerwca 2017 roku
Centrum będzie nieczynne

„Puszcza za naszym progiem”
wystawa fotografii przyrodniczej

Od 30 maja na terenie Alfa Centrum oglądać można autorską wystawę fotografii profesora Marka Konarzewskiego z Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku i doktora Janusza Kupryjanowicza z Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy ukazujących bogactwo i różnorodność przyrody Puszczy Knyszyńskiej. Organizatorami wystawy są Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze i Alfa Centrum.

„Obok Warszawy, Białystok jest jedynym dużym polskim miastem bezpośrednio sąsiadującym z puszczą. Ów bardzo wyjątkowy kompleks leśny -  Puszcza Knyszyńska rozciąga się na obszarze ponad 1000 km2 i wśród lasów nizinnych nie ma sobie równych pod względem zróżnicowania rzeźby terenu, rozmaitości siedlisk oraz bogactwa roślin i zwierząt. Znajdziemy tu strumienie o górskim wręcz charakterze, lecz również bagienne mateczniki, jakby żywcem wyjęte z mickiewiczowskich strof „Pana Tadeusza” i żubry kojarzone z Puszczą Białowieską. A wszystko to w odległości do 40 km od centrum Białegostoku!
Wystawa jest częścią naszego projektu dokumentującego przyrodnicze bogactwo Puszczy Knyszyńskiej. Mamy nadzieję, że prezentowane zdjęcia zachęcą Państwa do zapoznania się z tym niezwykłym i nie do końca odkrytym skarbem przyrody Podlasia.

Autorzy

Wystawę „Puszcza za naszym progiem” można oglądać od 30 maja do 19 czerwca w Alfa Centrum, w pasażu naprzeciwko wejścia od ulicy Świętojańskiej. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

20 maja 2017 NOC MUZEÓW w naszym Centrum

(18.00 – 19.00, 19.15 ­– 20.15, 20.30 – 21.30, 21.45 – 22.45, 23.00 – 24.00)
Różnorodność przyrody
zwiedzanie z przewodnikiem wystaw:
- Środowiska przyrodnicze północno-wschodniej Polski

- Skamieniałości z plejstoceńskich osadów polodowcowych

- Rośliny chronione i charakterystyczne Podlasia

- Przyroda rejonów polarnych

- Fauna mórz podzwrotnikowych

- Stawonogi tropikalne

- Madagaskar – ginący świat

- Filogeneza tkankowców

- Ewolucja naczyniowych roślin lądowych

- Minerały i skały

- Życie na Ziemi – zarys dziejów

- Hodowle terraryjne (różne gatunki gadów i stawonogów)

oraz indywidualnie wystawy:
- Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego – ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie

(18.30 – 19.00, 19.30 – 20.00, 20.30 – 21.00)
Ptaki Polski
multimedialne warsztaty edukacyjne do nauki rozpoznawania gatunków krajowej awifauny przy pomocy programu komputerowego zakupionego z dofinansowaniem unijnym oraz eksponatów znajdujących się na wystawie „Środowiska przyrodnicze północno-wschodniej Polski”.

(19.00 – 20.00)
Nie taki pająk straszny…

warsztaty laboratoryjne mające na celu zapoznanie uczestników z przedstawicielami tej grupy stawonogów, których najczęściej się boimy lub brzydzimy. Pod mikroskopami można będzie obejrzeć zarówno pająki krajowe, jak i egzotyczne (w tym ptaszniki), a także dowiedzieć się jak one polują, zimują i czy są niebezpieczne dla ludzi.

(zapisy telefoniczne 85 7457322 pon. – pt. od 10.00 do 15.00  –  tylko 14 miejsc dla młodzieży szkolnej).

W dniach 18 - 20 maja 2017 roku zapraszamy
na Dni Otwarte Funduszy Europejskich.
Program imprez propoponowanych
przez nasze Centrum na stronie

ZAPRASZAMY!!!

Zapraszamy do obejrzenia wystawy
ZAJRZYJMY DO ŚRODKA,
której autorką jest dr Joanna Leśniewska, pracownik Instytutu Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, prezentująca mikroskopowe fotografie struktur komórkowych, tkanek i organów roślinnych wykonane z użyciem różnych technik: jasnego pola, kontrastu Nomarskiego (DIC) i fluorescencji.

Wystawę będzie można oglądać codziennie od 20 kwietnia do 15 maja  na pasażu przy "Zarze" w ALFA CENTRUM na ul. Świętojańskiej 15 w Białymstoku w dni powszednie w godzinach od 9.00 do 21.00, a w niedziele od 10.00 do 20.00.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Zapraszamy!