W Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym wybrano Pszczelarza Roku Województwa Podlaskiego

Pszczelarstwo to nie tylko hobby, ale też kultywowanie tradycji, która jest czymś pięknym, co warto pielęgnować i o co warto dbać – mówiła Katarzyna Judycka, która wraz z tatą, Alfredem Judyckim, zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Pszczelarz Roku Województwa Podlaskiego”. Jego laureaci zostali ogłoszeni w środę, 13 października w Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym w Białymstoku. Finałowi konkursu towarzyszyło otwarcie wystawy pt. „Bees and flowers”, którą do końca 2021 roku można oglądać w holu Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Wystawa jest elementem projektu BEES and FLOWERS, realizowanego przy wsparciu Województwa Małopolskiego. Jej pomysłodawcą jest Fundacja APIKULTURA, której głównym celem jest działalność na rzecz nauki, edukacji i oświaty oraz systematyczne upowszechnianie wiedzy na temat ochrony środowiska naturalnego oraz pszczelarstwa. Do współpracy przy tym projekcie Fundacja zaprosiła Beatę Bojdę  - makijażystkę, stylistkę oraz projektantkę. Efektem jej pracy jest 12 plansz, a na nich - artystyczne stylizacje z motywami kwiatów miododajnych. Na Wydział Biologii wystawa trafiła z inicjatywy UMWP jako wydarzenie towarzyszące finałowi konkursu "Pszczelarz Roku Województwa Podlaskiego", który został zorganizowany przez Samorząd Województwa Podlaskiego.

Pszczelarzem roku został Alfred Judycki, który przygodę z ulami rozpoczął 30 lat temu. Choć czasem jest ciężko, nie narzeka, bo kocha to, co robi. – Przy pszczołach jest bardzo dużo pracy, ale trzeba to lubić i wtedy robi się lekko – opowiadał właściciel Pasieki u Alfreda.

To firma rodzinna, bo na co dzień współpracuje z nim córka Katarzyna. Jak przyznała, opieka nad pszczołami to jej pasja.

Fizycznie jest ciężko, aczkolwiek samo otoczenie, dźwięk pszczół, zapach unoszący się nad polami – to wszystko rekompensuje i ładuje dodatkową energię – zapewniała.

Drugie miejsce ex aequo zajęli: Wojciech Tryzna i Mirosław Popow. Na trzecim uplasował się Mariusz Wiszniewski. Komisja konkursowa przy ocenie brała pod uwagę m.in. kompetencje pszczelarskie i technikę hodowli.

Konkurs „Pszczelarz Roku Województwa Podlaskiego” zorganizowany został po raz pierwszy i jest jednym z działań Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w obszarze pszczelarstwa.

O pszczołach wiemy już dużo, a ten konkurs miał pokazać sylwetki pszczelarzy – dlaczego wybrali taki zawód, co ich do tego motywowało i co się będzie działo z ich pasiekami w przyszłości – wyjaśniał Stanisław Derehajło. – Na pewno jest to ciekawa propozycja dla młodych ludzi, którzy szukają swojego miejsca na rynku pracy – dodał wicemarszałek.

Pszczelarskie zmagania to kolejna już inicjatywa samorządu województwa we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Przyrodniczym. Zwrócił na to uwagę prof. Piotr Zieliński, dziekan Wydziału Biologii UwB.

Każde działanie, które zmierza do podniesienia bioróżnorodności, do dbania o środowisko i przyrodę województwa będzie mocno wspierane przez naszą jednostkę. Bardzo się cieszę z tej współpracy – zapowiedział dziekan.

Z kolei Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich i członek komisji konkursowej, przyznał, że wyłonienie zwycięzcy nie było łatwym zadaniem.

Cieszę się niezmiernie, że mogliśmy wizytować gospodarstwa tak znamienitych pszczelarzy – mówił podczas ogłoszenia wyników. – Każde miejsce, które zwiedziliśmy, tworzy pewną historię – zarówno osób, jak i pasji.

W środowym spotkaniu uczestniczyli m.in. dr hab. Ada Wróblewska – Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku; Andrzej Czerniawski – Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii; Wojciech Mojkowski – dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Henryk Dębowski – wicedyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Wiesław Mikucki – kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

Źródło: Wrota Podlasia