KOLEKCJA PAJĄKÓW (ARANEAE) POLSKI W ZBIORACH UNIWERSYTETU W BIAŁYMSTOKU

W zbiorach naukowych Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy  znajduje się KOLEKCJA PAJĄKÓW (ARANEAE) POLSKI W ZBIORACH UNIWERSYTETU W BIAŁYMSTOKU, która została zdigitalizowana w ramach projektu Integracja i mobilizacja danych o różnorodności biotycznej Eukaryota w zasobach polskich instytucji naukowychIMBIO. Kolekcja obejmuje łącznie około 10 000 rekordów danych z około 80 000 okazów pająków. Pająki w zbiorze reprezentują prawie wszystkie z 38 rodzin znanych dotychczas w faunie krajowej. Brak tylko przedstawiciela rodziny Trachelidae. Zdeponowane w kolekcji okazy należą do ponad 600 spośród 819 gatunków wykazanych z Polski. Stanowi to ponad 70% gatunków fauny krajowej.

Założycielem i opiekunem kolekcji jest dr Janusz Kupryjanowicz, pracownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.