IX Ogólnopolska Konferencja Naukowa „DZIECKO W HISTORII – MIĘDZY GODNOŚCIĄ A ZNIEWOLENIEM. Wychowanie od Bolesława Chrobrego do współczesności”

Data: 21 - 22.10.2024
Miejsce wydarzenia: Wydział Nauk o Edukacji UwB
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Katedra Historii i Teorii Wychowania Wydziału Nauk o Edukacji zaprasza do udziału w IX Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „DZIECKO W HISTORII – MIĘDZY GODNOŚCIĄ A ZNIEWOLENIEM. Wychowanie od Bolesława Chrobrego do współczesności”, organizowanej w dniach 21-22 października 2024 r.

Cel konferencji: Upamiętniając 1000-lecie pierwszej polskiej koronacji Katedra Historii i Teorii Wychowania Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku w ramach organizowanego cyklu konferencji pt. ,,Dziecko w historii” zamierza w 2024 roku podjąć próbę refleksji nad wychowaniem dziecka w kontekście godności i zniewolenia od czasów Bolesława Chrobrego do współczesności.

Organizatorzy zamierzają odwołać się do polskich tradycji oświatowych, które – mamy nadzieję – będą inspiracją do podjęcia dyskusji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością dziecka z uwzględnieniem jego potrzeb i przemian społeczno-kulturowych. Uważamy, że dokonanie przeglądu polskich tradycji w zakresie podmiotowego traktowania dziecka jest pożądane zwłaszcza w dobie transformacji struktur społecznych Europy i rozwijającego się neoliberalizmu. Odwołanie się do wielowiekowych doświadczeń pedagogiki polskiej jest skutecznym sposobem kształtowania własnej tożsamości i przeciwstawienia się unifikacji kulturowej.

Więcej informacji oraz karta zgłoszeniowa znajdują się w załącznikach.

Karta zgłoszeniowa 105.07KB [ .docx ]
Zaproszenie 360.98KB [ .pdf ]