Jubileusz 50-lecia pracy naukowej emerytowanego prof. UwB Adama Dobrońskiego

Data: 27.04.2023
Miejsce wydarzenia: Aula Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych
Godzina: 13:00
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na jubileusz 50-lecia pracy naukowej emerytowanego prof. UwB Adama Czesława Dobrońskiego. Uroczystość odbędzie się 27 kwietnia 2023 r. o godzinie 13.00 w Auli WHiSM przy pl. NZS. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Podczas uroczystości głos zabiorą Dziekan Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB, uczniowie Profesora, przedstawiciele środowiska historycznego, zaproszeni goście jak i sam Jubilat. Ponadto zaprezentowane zostaną trzy publikacje:
– najnowsza praca profesora Dobrońskiego pt. "Szkice i gawędy o białostockim Podlasiu"
– okolicznościowy 30. numer „Studiów Podlaskich” oraz
– książka pt. "Drogi do dojrzałości. Uniwersytet w Białymstoku między nauką, kulturą a życiem społecznym".

Profesor Adam Czesław Dobroński jest popularyzatorem historii Białegostoku i regionu. Jego zainteresowania badawcze to: historia ziem północno-wschodnich Polski XIX-XX w. oraz historia wojskowości, a także losy Polaków poza granicami Polski.

Jest członkiem wielu towarzystw naukowych. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999) oraz izraelskim Medalem 60-lecia zakończenia II Wojny Światowej (2005). W 2011 otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Ostrów Mazowiecka z którego pochodzi.

Z największą podlaską uczelnią był związany od 1972 roku. Pełnił m.in. funkcję dyrektora i przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Historii oraz dziekana i prodziekana Wydziału Humanistycznego (w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku). Dzięki jego staraniom w Bibliotece Uniwersyteckiej powstała ekspozycja Gabinetu Prezydenta Kaczorowskiego. Profesor Dobroński jest honorowym kustoszem tego Gabinetu.