„Między wierszami” - spotkanie z Wojciechem Kassem

28.03.2017

Wydział Filologiczny UwB zaprasza na spotkanie z cyklu „Między wierszami” z Wojciechem Kassem, poetą, znawcą poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, kustoszem (od 1997 r.) Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach.

Spotkanie jest otwarte, odbędzie się w piątek, 31 marca, o godz. 11.30 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, Plac Uniwersytecki 1, aula główna I p. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza szkoły.

Wojciech Kass - poeta i eseista. Autor tomików: Do światła (1999), Jeleń Thorwaldsena (2000), Prószenie i pranie (2002), 10 Gedichte aus Masurenland (2003, wybór wierszy w języku polskim i niemieckim), Przypływ cieni (2004), Gwiazda Głóg (2005), Pieśń miłości, Pieśń doświadczenia (z Krzysztofem Kuczkowskim) (2006), Wiry i sny (2008) oraz 41 (2010). W 2012 ukazała się publikacja Czterdzieści jeden. Wiersze i glosy. W 2014 kolejny tomik Ba! Dwadzieścia jeden wierszy, w 2015 Przestwór. Godziny.
W 2016  ukazał się wybór poezji Pocałuj światło. 89 wierszy. Jest autorem opracowania o związkach Czesława Miłosza i jego krewnych z Sopotem Aj, moi dawno umarli (1996) oraz książki eseistycznej Pęknięte struny  pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (2004).

Był stypendystą Ministerstwa Kultury  i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2008). Wchodzi w skład redakcji dwumiesięcznika literackiego ,,Topos". Uhonorowany nagrodą ,,Nowej Okolicy Poetów" za dorobek poetycki (2004), nagrodą ,,Otoczaka" za tomik wierszy Wiry i sny (2009), ,,Sopocką muzą" – nagrodą prezydenta Sopotu (2011),  srebrnym medalem Zasłużony Kulturze ,,Gloria Artis" (2015).

Jego wiersze tłumaczone są na język niemiecki, angielski, włoski, francuski, hiszpański, litewski, czeski, słoweński, serbski, chorwacki, bułgarski, rosyjski.