„Misja Bioróżnorodność” na UwB znów rekrutuje

Data: 16.06.2024
Miejsce wydarzenia: Wydział Biologii UwB
Godzina: 15:00
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Ruszyła rekrutacja do II tury projektu „Misja Bioróżnorodność”, jaki od ubiegłego roku realizuje Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Organizatorzy zapraszają uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych nie tylko z województwa podlaskiego. Zapisy potrwają do 16 czerwca – na młodych badaczy czeka 96 miejsc. Ciekawe interdyscyplinarne wykłady, warsztaty i zajęcia terenowe rozpoczną się we wrześniu.

Na realizację projektu „Misja Bioróżnorodność” największa podlaska uczelnia otrzymała rok temu dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – ponad 630 tys. zł. Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie pojęcia bioróżnorodności, ale też zaprezentowanie nowoczesnych technologii, które pozwalają ją badać, chronić, zapobiegać jej zubożeniu. Co ważne, pomysłodawcy projektu – naukowcy z Wydziału Biologii UwB - pokazują, że w działaniach na rzecz bioróżnorodności warto łączyć siły i osiągnięcia przedstawicieli różnych dyscyplin z dziedziny nauk przyrodniczych i ścisłych: biologii, chemii, fizyki i matematyki.

W zajęciach laboratoryjnych, terenowych i wykładach mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych (klasy 6-8) i ponadpodstawowych (klasy 1-3) z województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego, w tym uczniowie z niepełnosprawnościami oraz uczniowie o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Projekt został podzielony na dwie tury: pierwsza ruszyła we wrześniu 2023 r. i właśnie się kończy. Druga – rozpocznie się po wakacjach.

Uczniowie pracują w dwunastoosobowych grupach. Program „Misji Bioróżnorodność” obejmuje w sumie 52 godziny zajęć praktycznych oraz 10 wykładów. Wśród tematów znalazły się m.in.: bioróżnorodność roślin zakodowana w DNA, modelowanie matematyczne zjawisk przyrodniczych, badanie składu produktów spożywczych pochodzenia naturalnego czy wykorzystanie systemu informacji geograficznej do monitorowania bioróżnorodności.

Ideą „Misji Bioróżnorodność” jest to, by uczniowie nie tylko zdobywali wiedzę, ale też dzielili się nią z rodziną, rówieśnikami i lokalną społecznością. Mają w tym pomóc zaplanowane w projekcie pikniki naukowe i samodzielnie przygotowane przez uczestników kampanie informacyjno-edukacyjne.

Wszystkie informacje na temat projektu i zasad rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Biologii UwB.

Projekt „Misja Bioróżnorodność” uzyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 631 490 zł.