Podlasie w badaniach naukowych – spotkanie z dr Anną Młynarczuk-Sokołowską

Data: 27.02.2024
Miejsce wydarzenia: Biblioteka Uniwersytecka przy ul. Ciołkowskiego 1R (sala konferencyjna)
Godzina: 10:00
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia zaprasza na spotkanie w ramach cyklu „Podlasie w badaniach naukowych”. Tym razem będzie można wysłuchać wykładu pt. Szkolna codzienność Innego. Słów kilka na temat wyników badań „uważniających” głos uczniów ze środowiska przymusowych migrantów, który wygłosi Anna Młynarczuk-Sokołowska z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Spotkanie odbędzie się 27 lutego (wtorek) w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Ciołkowskiego 1R. Początek – godz. 10.00.

Dr Anna-Młynarczuk Sokołowska o tematyce swojej prelekcji: celem wykładu jest ukazanie wybranych zagadnień dotyczących doświadczania codzienności polskiej szkoły przez dzieci i młodzież ze środowiska przymusowych migrantów. Podstawę treści prezentowanych w trakcie spotkania będą stanowić wyniki badań sytuujące w centrum procesu badawczego GŁOS uczniów oraz doświadczenia związane z wieloletnią pracą w środowisku zróżnicowanym kulturowo. Uczestnicy wykładu poznają: perspektywę uczniów z doświadczeniem uchodźstwa związaną z rozpoczęciem edukacji w polskich szkołach, relacjami nauczyciel-uczeń, rówieśniczymi, uczestnictwem w procesie edukacji, a także ich dylematy, trudności i mocne strony; metodologię badań, która stwarza przestrzeń do aktywnego udziału w procesie badawczym dzieciom i młodzieży; autorski Model Szkoły Wrażliwej na Innego/Obcego oraz innowacje pedagogiczne służące indywidualizacji procesu edukacji oraz nauczaniu języka polskiego jako obcego.

Dr Anna Młynarczuk-Sokołowska: pedagog-kulturoznawca, adiunkt w Katedrze Edukacji Międzykulturowej i Elementarnej Wydziału Nauk o Edukacji UwB. Od wielu lat realizuje inicjatywy badawcze oraz społeczne, które w centrum podejmowanych działań sytuują głos dzieci i młodzieży doświadczających migracji, a w szczególności uchodźstwa. Jest m.in. autorką monografii „Codzienność polskiej szkoły z perspektywy dzieci i młodzieży ze środowiska przymusowych migrantów” (2022), wyróżnionej w konkursie na wybitną monografię Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego.

Podlasie w badaniach naukowych to cykl wykładów pracowników naukowych Uniwersytetu w Białymstoku zainicjowany przez prof. dr. hab. Jerzego Nikitorowicza, rektora UwB w latach 2005-2012. Jest skierowany do studentów, nauczycieli akademickich oraz uczniów szkół średnich, a także wszystkich mieszkańców Białegostoku.

Cykl ma na celu popularyzację wśród społeczeństwa badań dotyczących naszego regionu, prowadzonych przez pracowników naukowych Uniwersytetu w Białymstoku. Ponadto umożliwia uczniom szkół średnich – przyszłym studentom – poznanie białostockich ludzi nauki i ich zainteresowań badawczych.

plakat27022024_pwbn.jpg