Poetyckie spotkanie na Skwerze Anny Markowej w Białymstoku

Data: 26.07.2024
Miejsce wydarzenia: Skwer Anny Markowej przy gmachu Wydziału Filologicznego UwB
Godzina: 18:00
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Już po raz szósty w dniu imienin Anny (26 lipca), poezja Anny Markowej zabrzmi na miejskim skwerze, któremu patronuje poetka - tuż obok gmachu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Do udziału w tych poetyckich imieninach zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Białegostoku i turyści. Organizatorzy zapewniają jabłko za wiersz.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 na Skwerze Anny Markowej, który łączy ul. Kalinowskiego i św. Mikołaja. Podczas poetyckich imienin czytane będą wiersze autorki wybrane i wydrukowane przez syna i synową pisarki - Lecha Marka i jego żony Elżbiety. Każdy z uczestników spotkania wylosuje wiersz i będzie miał okazję go przeczytać. W nagrodę otrzyma jabłko.

- Spontaniczny pomysł sprzed lat ma się dobrze. Dzięki temu utrwalamy pamięć o Annie Markowej w gronie przyjaciół, poetów, miłośników twórczości pisarki oraz mieszkańców Białegostoku i województwa podlaskiego – przypomina Stowarzyszenie Szukamy Polski, które organizuje lipcowe spotkanie w partnerstwie z  Wydziałem Filologicznym UwB, Stowarzyszeniem 100-lecie Kobiet oraz nowo powstałą Fundacją im. Anny Markowej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły TVP Białystok, Polskie Radio Białystok oraz portale: poeciwsieci.pl i podlaskisenior.pl.

Anna Zofia Markowa - ur. 8 stycznia 1932 w Lublinie, zm. 18 sierpnia 2008 w Białymstoku. Ukończyła filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Współczesna polska pisarka, poetka, autorka tekstów piosenek, dziennikarka radiowa, autorka wielu nagrodzonych słuchowisk, reportaży, felietonów, działaczka społeczna - zasiadała w Radzie Miejskiej Białegostoku z ramienia Unii Wolności. Od 2014 roku organizowany jest ogólnopolski Konkurs Literacki im. Anny Markowej, kierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Organizatorem konkursu są: przez Studenckie Koło Naukowe Klub Humanistów przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Schola Humana.

Filmowe zaproszenie na poetyckie imieniny Anny Markowej.