Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na konferencję pt. Lingwistyka w Dobie AI

07.10.2024
Data: 17.10.2024
Miejsce wydarzenia: CEN przy ul. Złotej 4
Godzina: 10:00 - 15:00
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku przy współpracy z Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku zaprasza nauczycieli, naukowców oraz osoby zainteresowane rozwojem nowoczesnych technologii w edukacji językowej na konferencję pt. Lingwistyka w dobie AI. Wydarzenie odbędzie się 17 października 2024 r. w siedzibie CEN, przy ul. Złotej 4. Początek o godz. 10.

W programie konferencji przewidziane są wystąpienia ekspertów, panele dyskusyjne oraz praktyczne warsztaty, które przybliżą uczestnikom najnowsze zastosowania sztucznej inteligencji w edukacji językowej. Gościem specjalnym będzie dr hab. Joanna Kuć, prof. UwB, która zaprezentuje innowacyjną aplikację AI stworzoną w celu rozpoznawania symptomów emocjonalnych u dzieci.

Prof. UwB Joanna Kuć jest pracownikiem badawczo-dydaktycznym Zakładu Językoznawstwa Polonistycznego i Komparatystyki Uniwersytetu w Białymstoku. Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół historii i socjologii języka, glottodydaktyki, bilingwizmu oraz aspektów związanych z zagadnieniami neurologopedii klinicznej. Jest autorką publikacji z zakresu językoznawstwa historycznego: Polszczyzna łukowskich aktów notarialnych z początku XIX wieku (2013), genologii lingwistycznej: Historyczne inwentarze notarialne jako źródła do badań językoznawczych (2022) oraz logopedii: Bilingwizm i mutyzm w kontekście opóźnionego rozwoju mowy (2018) oraz Nowe trendy w teorii i praktyce logopedycznej (2022). Jest też autorką podręcznika do nauczania języka polskiego jako obcego, wykorzystującego europejskie teksty lingwokulturowe: Legendy Starego Kontynentu. Teksty i ćwiczenia dla obcokrajowców (2021).

Program konferencji:

• 10.00 – 10.05  POWITANIE GOŚCI - Ryszard Chodyniecki - Dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku
  • 10.05-10.30   „Rola lingwisty w procesie przygotowania aplikacji opartej na AI” (na przykładzie aplikacji „I am to be”) - dr hab. Joanna Kuć, prof. UwB. Badaczka podczas wystąpienia przedstawi projekt konsultowanej przez Siebie aplikacji stworzonej w Wielkiej Brytanii, USA i Polsce przy pomocy sztucznej inteligencji. Aplikacja ma za zadanie rozpoznawanie językowych i emocjonalnych symptomów samobójstw u dzieci. Aplikację konsultują językoznawcy, kognitywiści, psychiatrzy i psychologowie. Prototyp został zaprezentowany w sierpniu br.
  • 10.30 – 11.00  PANEL DYSKUSYJNY „Lingwistyka Przyszłości: Wykorzystanie AI w Edukacji Językowej”

Panelistki:
mgr Eliza Krotke - absolwentka filologii polskiej, filologii angielskiej i studiów podyplomowych dla tłumaczy przysięgłych. Nauczyciel języka angielskiego z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, pracownik Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku,
dr Anna Sańczyk-Cruz jest adiunktem na Uniwersytecie w Białymstoku na Wydziale Filologicznym w Katedrze Językoznawstwa Porównawczego i Stosowanego w Zakładzie Translatoryki i Dydaktyki Języków Obcych. Jej zainteresowania zawodowe i badawcze obejmują obszary językoznawstwa stosowanego, glottodydaktyki oraz edukacji interkulturowej,
dr Agnieszka Dzięcioł-Pędich pracuje w Studium Języków Obcych Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia z języka angielskiego specjalistycznego. Związana jest też z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia na filologii angielskiej m.in. z nauczania języka angielskiego u uczniów ze specyficznymi różnicami w uczeniu się. Współpracuje też z Oxford University Press, szkoląc nauczycieli m.in. z Hiszpanii i Chile z zakresu specjalnych potrzeb edukacyjnych. Jest członkiem IP SEN SIG (Inclusive Practices and Special Educational Needs Special Interest Group) – organizacji promującej praktyki włączające w nauczaniu języka angielskiego. Jej zainteresowania naukowe obejmują: nauczanie języka angielskiego do celów specjalistycznych, rozwój zawodowy nauczycieli języka angielskiego oraz specjalne potrzeby edukacyjne.

• 11.20 – 11.40  "Sztuczna inteligencja a nauczanie języka angielskiego: Przygotowanie na przyszłość" - Karolina Kasperska, Head of English and School Education, British Counci

Karolina Kasperska to nauczycielka języka angielskiego i niemieckiego z bogatym doświadczeniem w zarządzaniu organizacjami i projektami. Jej obszary specjalizacji obejmują szkolenie nauczycieli, nauczanie języka angielskiego (ELT) oraz edukację w sytuacjach kryzysowych. Szczególnie interesuje się badaniami nad nauczaniem języka angielskiego, koncentrującymi się na integracji technologii, umiejętnościach językowych i potrzebach nauczycieli. Karolina Kasperska podzieli się kluczowymi wnioskami z najnowszego raportu British Council na temat sztucznej inteligencji w nauczaniu języka angielskiego. Raport uwzględnia trzy perspektywy: wyniki badań literaturowych, opinie nauczycieli oraz poglądy ekspertów. Omówię obecne wyzwania i obawy nauczycieli związane z integracją AI oraz przeanalizuję praktyczne implikacje dla nauczania języka angielskiego i języków obcych. Podczas wystąpienia zostaną zaprezentowane wyniki badań British Council nad sposobami wykorzystania AI w warsztacie nauczyciela języków obcych.

• Po części merytorycznej konferencji planowane są warsztaty:

„AI w Pisaniu Prac: Narzędzia, Korzyści i Pułapki” - Dominika Romaniuk-Cholewska - godz. 12:00-13:30, sala 203,

„Narzędzia AI w pracy nauczyciela – praktyczne przykłady ćwiczeń językowych na lekcjach języka obcego wygenerowanych przy pomocy sztucznej inteligencji” - Marta Cichosz (język angielski), Emilia Perkowska (język niemiecki) - godz. 13:30-15:00, sala 203.

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.