Zwierzęta we frazeologii. Międzynarodowa konferencja językoznawcza na UwB

Data: 07.06.2024
Miejsce wydarzenia: Wydział Filologiczny UwB
Godzina: 10:00 - 15:45
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

7 czerwca (piątek) na Uniwersytecie w Białymstoku odbędzie się XIII Międzynarodowe Sympozjum z cyklu „Intercontinental Dialogue on Phraseology”. Jego głównym tematem jest leksyka i frazeologia animalistyczna – prelegenci przybliżą kulturowe uwarunkowania stałych połączeń wyrazowych motywowanych postrzeganiem zwierząt.

- W referatach omówione zostaną między innymi frazeologicznie utrwalone wizerunki wybranych zwierząt, na przykład kota („zwinny jak kot”, „łasić się jak kot”), potencjał leksemów zwierzęcych (np. słowa „róg”; por. „rogata dusza”; „pokazać różki”; „wziąć byka za rogi”) oraz przysłowia zawierające nazwy ptaków i innych stworzeń („Każdy dudek ma swój czubek”; „Lepszy gołąb w garści niż wróbel na dachu”). Przybliżone zostaną afektonimy zwierzęce, czyli wyrazy o funkcji adresatywów używane przy zwracaniu do osób, które darzymy uczuciem („myszko”, „kotku”, „żabciu”) – zapowiada dr hab. Joanna Szerszunowicz, prof. UwB z Zakładu Językoznawstwa Polonistycznego i Komparatystyki.

Niektóre prezentacje poświęcone będą związkom frazeologicznym i przysłowiom w ujęciu porównawczym, w tym kontrastom gruzińsko-angielskim czy chorwacko-bułgarskim.

Wydarzenie, zatytułowane „The World of Fauna from a Phraseological and Paremiological Perspective”, organizowane jest przez Międzynarodowy Ośrodek Badań Frazeologicznych i Paremiologicznych działający na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Weźmie w nim udział blisko 50 uczestników z 6 krajów (Chorwacja, Filipiny, Grecja, Gruzja, Polska, Słowenia).

Sympozjum będzie miało formułę hybrydową – za pośrednictwem platformy Teams obradom mogą przysłuchiwać się wszyscy zainteresowani.

Szczegółowy program można znaleźć tu: filologia.uwb.edu.pl/aktualnosci/sympozjum.