15 badaczek i badaczy z UwB w Komitetach Naukowych Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2024-2028

grafika

Zakończyły się wybory do Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk rozpoczynających swoją kadencję w 2024 roku. Zasiądzie w nich 15 naukowców i naukowczyń z Uniwersytetu w Białymstoku.

Członkiem Komitetu Astronomii został dr hab. Marek Nikołajuk, prof. UwB z Wydziału Fizyki.

Prof. dr hab. Mirosława Kupryjanowicz z Wydziału Biologii wybrana została do Komitetu Badań Czwartorzędu.

Do Komitetu Chemii Analitycznej wybrane zostały prof. dr hab. Joanna Karpińska oraz dr hab. Barbara Leśniewska, prof. UwB z Wydziału Chemii, natomiast w Komitecie Chemii zasiądzie prof. dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewicz (również Wydział Chemii).

Trzech naukowców z największej podlaskiej uczelni zostało wybranych do Komitetu Nauk Historycznych. To dr hab. Daniel Boćkowski, prof. UwB z Wydziału Stosunków Międzynarodowych, a także prof. dr hab. Cezary Kuklo i dr hab. Piotr Guzowski, prof. UwB z Wydziału Historii. Prof. Kuklo został także członkiem Komitetu Nauk Demograficznych.

W Komitecie Nauk o Kulturze zasiądzie prof. dr hab. Alicja Kisielewska z Wydziału Studiów Kulturowych.

Do Komitetu Nauk o Literaturze wybrany został prof. dr hab. Jarosław Ławski z Wydziału Filologicznego.

Prof. dr hab. Marek Konopczyński oraz prof. dr hab. Mirosław Sobecki z Wydziału Nauk o Edukacji zostali członkami Komitetu Nauk Pedagogicznych.

Trzyosobową reprezentację w Komitecie Nauk Prawnych będzie miał Wydział Prawa UwB. Wybrani do niego zostali prof. dr hab. Adam Doliwa, prof. dr hab. Agnieszka Malarewicz-Jakubów oraz prof. dr hab. Andrzej Sakowicz.

Łącznie wybory zostały przeprowadzone do 71 Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk. Informacje o ich wynikach dostępne są na stronie internetowej PAN.

Jak podaje PAN, Komitety Naukowe zajmują się konkretnymi dyscyplinami naukowymi (lub pokrewnymi dyscyplinami naukowymi). Ich członkowie są wyłaniani w wyborach tajnych. Kandydować i głosować mogą naukowcy z całego kraju, również spoza PAN (np. z uniwersytetów). W skład komitetu wchodzą też członkowie krajowi Akademii (zgodnie z ich specjalnościami), a także eksperci z różnych dziedzin życia gospodarczego i społecznego oraz praktycznego zastosowania nauki.