Atrakcje UwB podczas Nocy Muzeów 2024

grafika

Największa podlaska uczelnia tradycyjnie już zaprasza w swoje progi podczas Nocy Muzeów. Atrakcje na najbliższą sobotę, 18 maja, przygotowały Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy oraz Wydział Historii Uniwersytetu w Białymstoku.

UCP, mieszczące się w kampusie przy ul. Ciołkowskiego, zaprasza gości w godz. 18 - 22. Można będzie zwiedzić niezwykłe i unikalne ekspozycje. Z kolei o godz. 18:15 rozpocznie się wykład pt. „Zombie w świecie przyrody”, który poprowadzi mgr Wojciech Pszczółka. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. czy rzeczywiście istnieje szansa na to, że naszym ciałem zacznie sterować tajemnicza siła. Głównymi bohaterami wykładu będą pasożyty, które wpływają lub całkowicie przejmują kontrolę nad zachowaniem niektórych zwierząt. W przypadku tych zajęć konieczna jest wcześniejsza rejestracja zgłoszeń, które można wysyłać na adres mailowy: wojciech.pszczolka@uwb.edu.pl.

Przed zwiedzającymi swoje drzwi otworzy też – jak zwykle – tzw. Dom partii czyli dawna siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w której obecnie znajdują się Wydział Historii, Wydział Filologiczny, Wydział Socjologii i Wydział Filozofii UwB. To budynek z bogatą historią: stał się siedzibą Wydziału Humanistycznego filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku w 1990 r. po tym, jak studenci rozpoczęli w nim strajk. W czasie Nocy Muzeów będzie okazja, by zwiedzić potężny gmach, poczuć „ducha PZPR”, ale też zobaczyć jak wyglądają obecne sale wykładowe, które niegdyś służyły jako partyjne gabinety, m.in pierwszego sekretarza. Budynek będzie dostępny do zwiedzania od godziny 19.00 do 22.00. Organizatorzy (Wydział Historii we współpracy z Radą Samorządu Studenckiego Wydziału Historii i Wydziału Filozofii oraz Studenckim Kołem Naukowym Historyków) przygotowali wiele atrakcji, m.in. quest z nagrodami i patrole milicji.