Attaché ds. współpracy naukowej i uniwersyteckiej Ambasady Francuskiej w Polsce z wizytą na Uniwersytecie w Białymstoku

09.11.2023

7 listopada 2023 r. prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB, spotkała się z prof. Jeanem-Lucem Schneiderem, attaché ds. współpracy naukowej i uniwersyteckiej Ambasady Francuskiej. W spotkaniu uczestniczył też dr hab. Lech Jamróz z Wydziału Prawa, który jest członkiem sieci korespondentów Campus France, zajmującej się współpracą naukową i uniwersytecką Instytutu Francuskiego w Polsce i Ambasady Francji. Spotkanie z attaché Ambasady Francuskiej było okazją do dyskusji o możliwości dalszego rozwoju realizowanej od wielu lat współpracy naszej Uczelni z uniwersytetami i instytucjami naukowymi we Francji.

- Nasi badacze z sukcesem podejmują współpracę z naukowcami we Francji. Chemicy z powodzeniem współpracują z instytutami skupionymi w CNRS oraz z Uniwersytetem w Tuluzie. Dzięki tej współpracy nasi studenci, doktoranci i pracownicy odbywają staże naukowe i prowadzą badania w tych ośrodkach. Ale też goszczą u siebie chemików z partnerskich ośrodków. Natomiast biolodzy w 2002 i 2003 r. wspólnie z Uniwersytetem w Grenoble realizowali projekt w ramach Programu PHC Polonium. Atmosfera pracy, gościnność, ale przede wszystkim specjalistyczna infrastruktura badawcza w UwB przyciąga do nas badaczy z Francji – mówi prof. Izabela Święcicka.

- Kooperacja z jednostkami naukowymi we Francji ma na Wydziale Prawa długoletnią tradycję. Głównie dzięki osobistym kontaktom profesorów z naszego Wydziału udało się przed laty sfinalizować wiele ważnych przedsięwzięć, m.in. wspólnych konferencji naukowych, publikacji, czy staży. Francja i jej instytucje prawne stanowią nieprzerwanie przedmiot badań prowadzonych przez część pracowników, np. w obszarze prawa finansowego, karnego, ustrojowego oraz konstytucyjnego. W ostatnich latach z powodzeniem odbyło się kilka edycji Szkoły Prawa Francuskiego, w której zajęcia prowadzili naukowcy z Francji oraz pracownicy Wydziału Prawa. Dysponujemy więc potencjałem naukowym, który umożliwia kontynuowanie tradycji dobrej i efektywnej współpracy z francuskimi instytucjami naukowymi – dodaje dr hab. Lech Jamróz.

Oprócz wspólnych badań naukowych Uniwersytet w Białymstoku i uczelnie francuskie współpracują w ramach Programu Erasmus. W trzech ostatnich latach z możliwości wyjazdu na studia do Francji skorzystało pięcioro studentów filologii francuskiej oraz jeden student prawa. Natomiast w naszej uczelni gościliśmy w tym czasie dwoje studentów prawa.

- Zdecydowanie musimy poprawić te statystyki. Chcemy, aby więcej naszych studentów decydowało się na studia we Francji. Chcemy też więcej studentów francuskich gościć w murach naszej Uczelni. Wspólnie z Panem Profesorem Schneiderem zgadzamy się, że warunkiem zwiększenia zainteresowania studiowaniem naszych studentów we Francji i francuskich studentów w UwB jest rozszerzenie oferty programowej w języku angielskim  – podkreśla prof. Izabela Święcicka.

W trakcie spotkania omówiono też inne formy współpracy, takie jak wspólne projekty badawcze w ramach programów europejskich, m.in. Horyzont czy COST. Prof. Schneider zachęcał też do głębszego przyjrzenia się możliwościom pozyskiwania środków finansowych na wspólne badania w ramach Programu PHC Polonium. W tym zakresie możemy skorzystać z dobrych praktyk i doświadczeń biologów.

- Agencja Campus France kieruje oferty programów stypendialnych na każdym etapie nauki. Z perspektywy uniwersyteckiej bardzo istotne wsparcie zapewniają programy wymiany studenckiej oraz  programy stypendialne dla doktorantów i pracowników badawczych na każdym etapie kariery naukowej. Zaletą tych programów jest nie tylko finansowanie, ale też elastyczność okresów pobytów zagranicznych – zauważa dr hab. Lech Jamróz.

Uniwersytet w Białymstoku jest zainteresowany utworzeniem Uniwersytetu Europejskiego wspólnie z partnerem z Francji.

- Proces powoływania Uniwersytetu Europejskiego jest żmudny. Niemniej naszym celem jest jak najszybsze znalezienie partnerów z UE, przygotowanie wspólnego programu i złożenie aplikacji do Komisji Europejskiej. Działania zmierzające do powołania sojuszu już rozpoczęliśmy, a rozmowa na ten temat z Profesorem Schneiderem jedynie utwierdza nas w przekonaniu, że jest to bardzo dobry kierunek działań  – twierdzi prof. Izabela Święcicka.

Jak ocenia prorektor UwB, to była dobra, merytoryczna i bardzo potrzebna dyskusja, a internacjonalizacja kształcenia oraz współpraca w zakresie wspólnego prowadzenia badań są kluczowe dla rozwoju Uniwersytetu w Białymstoku.