Badacze z Uniwersytetu w Białymstoku w międzynarodowym gronie najbardziej wpływowych naukowców

17.10.2024
grafika - zdjęcia naukowców UwB

W tym zestawieniu największa podlaska uczelnia reprezentowana jest od początku. Pięciu badaczy z Uniwersytetu w Białymstoku znalazło się w gronie najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności ich prac naukowych. Ranking Top 2%, który został opublikowany przez firmę Elsevier, obejmuje ponad 200 tys. naukowców z całego świata, reprezentujących różne dyscypliny.

W zestawieniu obejmującym dorobek naukowy za cały okres pracy zawodowej figuruje 5 pracowników największej podlaskiej uczelni: prof. dr hab. Piotr Jaranowski – astrofizyk z Wydziału Fizyki UwB, dr hab. Andrzej Bajguz, prof UwB – biochemik z Wydziału Biologii, a także troje badaczy z Wydziału Chemii: prof. dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewicz zajmująca się chemią analityczną, prof. dr hab. Joanna Karpińska kierująca Pracownią Chemii Środowiska oraz prof. dr hab. Krzysztof Winkler specjalizujący się w chemii materiałów.

Warto dodać, że profesorowie Jaranowski i Bajguz zostali sklasyfikowani najwyżej spośród wszystkich białostockich naukowców uwzględnionych w rankingu.

W wykazie uwzględniającym tylko cytowania z roku 2023 znaleźli się: prof. UwB Andrzej Bajguz, prof. dr hab. Piotr Jaranowski oraz prof. dr hab. Joanna Karpińska.

- Udział naszych naukowców w gronie najlepiej cytowanych badaczy na świecie nie tylko podnosi prestiż i uznanie dla indywidualnych badaczy, ale także wpływa na rozwój naszego Uniwersytetu, gospodarki oraz buduje silniejszą pozycję UwB zarówno w kraju, jak i w globalnym krajobrazie naukowym. Obecność w prestiżowych zestawieniach działa również inspirująco na młodsze pokolenie badaczy, którzy, widząc sukces swoich mentorów i kolegów, mogą być bardziej zmotywowani do intensywnej pracy naukowej, starając się osiągnąć podobne wyniki. Dzięki temu tworzy się trwała kultura dążenia do doskonałości w badaniach - podkreśla prof. dr hab. Agnieszka Z. Wilczewska, prorektor Uczelni ds. nauki i współpracy międzynarodowej. - Serdecznie gratuluję naukowcom z naszego Uniwersytetu, którzy w tym roku znaleźli się na tej prestiżowej liście. Chcę również podkreślić, że nasi badacze po raz kolejny, a niektórzy już od wielu lat, utrzymują swoją pozycję w światowej czołówce - dodaje prof. Agnieszka Z. Wilczewska.

Ranking Top 2% opracowany został przez analityków z Uniwersytetu Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier. Ocenia dorobek naukowy badaczy według indeksu bibliometrycznego, uwzględniając m.in. takie kryteria jak indeks Hirscha, liczba cytowań czy miejsce na liście autorów.

Więcej informacji: elsevier.digitalcommonsdata.com

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.