Badacze z UwB prezentowali lokalne dobre praktyki resocjalizacyjne na posiedzeniu Komisji ONZ

Badacze z UwB

Młodzi badacze związani z Uniwersytetem w Białymstoku uczestniczyli w 32. posiedzeniu Komisji ONZ ds. Zapobiegania Przestępczości i Wymiaru Sprawiedliwości, jakie odbyło się w dniach 22-26 maja 2033 r. w Wiedniu. Mieli okazję zaprezentować wyniki swoich badań, dotyczące pracy z nieletnimi z problemem uzależnienia w warunkach detencji oraz wysłuchać wystąpień delegacji z całego świata.

W programie posiedzenia znalazł się panel pt. „Używanie substancji psychoaktywnych przez młodzież w placówkach resocjalizacyjnych”, który został zorganizowany przez ONZ we współpracy z Youth Organisations for Drug Action. Wzięła w nim udział grupa badaczy związanych z Uniwersytetem w Białymstoku: dr hab. Krzysztof Sawicki, prof. UwB, doktoranci ze Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UwB - mgr Piotr Więcławski, mgr Anna Łukasiak oraz mgr Jessica Kristin Nowak, a także absolwentki Wydziału Nauk o Edukacji - mgr Natalia Szklanko oraz mgr Izabela Waszkiewicz. Towarzyszyła im dyrektor Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu w Białymstoku dr hab. Ewa Gruszewska, prof. UwB.

Podczas swojego wystąpienia młodzi badacze z Podlaskiego zaprezentowali wyzwania i metody w pracy z nieletnimi z problemem uzależnienia, którzy dopuszczają się czynów karalnych. Przybliżyli uczestnikom panelu model terapeutyczno-resocjalizacyjny Zakładu Poprawczego w Białymstoku. Odbiorcami wystąpienia byli m.in. przedstawiciele krajów Ameryki Północnej oraz Afryki.

Jak mówią przedstawiciele UwB, udział w panelu był okazją do przekraczającej granice Europy wymiany doświadczeń i zawarcia­ nowych znajomości, które mogą zaowocować przyszłą współpracą.

- Udział w obradach Komisji w charakterze obserwatora czy gościa jest niezwykłym doświadczeniem, które uczy pokory wobec ludzi oraz poczucia współodpowiedzialności. Uświadamia namacalnie, co to znaczy być obywatelem świata, członkiem globalnej ludzkiej wspólnoty, w której podejmujemy działania na rzecz przeciwdziałania złu, ale też i poprawy dobrostanu. Pomimo geograficznego oddalenia czy najrozmaitszych różnic, te problemy i działania splatają się w nieprawdopodobną sieć wspólnych spraw i zależności: społecznych, kulturowych czy ekonomicznych - komentuje dr hab. Krzysztof Sawicki, prof. UwB, który kierował zespołem badaczy z Wydziału Nauk o Edukacji UwB.

Komisja ds. Zapobiegania Przestępczości i Wymiaru Sprawiedliwości (Commission on Crime Prevention and Criminal Justice) to jedna z komisji funkcjonalnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Komisja pełni rolę głównego organu ds. polityki ONZ w dziedzinie zapobiegania przestępczości i sprawiedliwości karno-prawnej. Priorytetami w działalności komisji jest poprawa międzynarodowej walki z przestępczością narodową i transgraniczną oraz zwiększenie efektywności i sprawiedliwości systemów administracji sprawiedliwości karno-prawnej. CCPCJ oferuje również państwom członkowskim forum do wymiany wiedzy, doświadczeń i informacji w celu opracowania krajowych i międzynarodowych strategii oraz identyfikacji priorytetów w zwalczaniu przestępczości.

Efekty badań białostockich pedagogów prezentowane w Wiedniu, zostały wcześniej zawarte w publikacji, która w formie cyfrowej dostępna jest nieodpłatnie w Repozytorium Uniwersytetu w Białymstoku. O doświadczeniach i wyzwaniach, jakie wiązały się z badaniami, autorzy opowiadali w audycji Akademickiego Zacisza, prowadzonej przez prof. dr hab. Romana Lepperta.