Białostocki dzień kopernikański na Wydziale Fizyki UwB

grafika Mikołaj Kopernik

W ramach obchodów roku kopernikańskiego, w najbliższy wtorek (7.11.23) Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza wszystkich chętnych na wykład, zwiedzanie Obserwatorium i pokaz filmowy w Planetarium.

O godzinie 13.15, w sali 2011 Wydziału Fizyki (kampus UwB przy ul. Ciołkowskiego) rozpocznie się wykład mgr. Andrzeja Branickiego z Katedry Astrofizyki i Fizyki Teoretycznej pt. „O możliwych przyczynach rewolucji kopernikańskiej i trudnościach jej akceptacji”. Jak przypominają organizatorzy, w 2023 roku obchodzimy Rok Mikołaja Kopernika - człowieka renesansu, uzdolnionego w naukach matematycznych, fizycznych, ekonomicznych, zaznajomionego z klasycznymi językami, dysponującego szeroką wiedzą medyczną, filologa. Seminarium jest związane z najbardziej znanym wkładem Uczonego w rozwój naszej cywilizacji: rewolucją kopernikańską. Wystąpienie będzie poświęcone omówieniu tych cech ptolemeuszowego modelu świata, które mogły prowokować Kopernika do pracy nad jego zmianą, a także przyczyn trudności w akceptacji modelu heliocentrycznego przez ówczesnych uczonych.

Uczestnicy białostockiego dnia kopernikańskiego będą też mogli wybrać się na filmową podróż po kosmosie - o 14:30 rozpocznie się seans w Planetarium UwB. Po filmie (ok. 15.15) zaplanowane jest natomiast zwiedzanie uniwersyteckiego Obserwatorium, o którym opowie mgr Branicki. Chętni do udziału w tych dwóch atrakcjach proszeni są o dokonanie mailowej rezerwacji miejsc pod adresem mailowym fizyka@uwb.edu.pl (w tytule proszę wpisać REZERWACJA).

grafika: Jan Matejko „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”
źródło: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/astronom-kopernik-czyli-rozmowa-z-bogiem-jan-matejko-w-londynie/