Centralny Ośrodek Sportu w Białymstoku

16.09.2024
Konferencja w UMWP
Jest wola i chęć współdziałania w sprawie utworzenia w stolicy województwa bazy sportowej z prawdziwego zdarzenia. W poniedziałek (16.09) przedstawiciele największych białostockich uczelni i reprezentanci samorządów miasta i województwa podpisali list intencyjny dotyczący utworzenia Centralnego Ośrodka Sportu w Białymstoku. W spotkaniu uczestniczył m.in. marszałek Łukasz Prokorym, a Uniwersytet w Białymstoku reprezentował kanclerz uczelni Tomasz Zalewski.

Pomysł utworzenia COS-ów wyszedł od ministra sportu i turystyki. Na początku września podczas Konwentu Marszałków Województw RP w Przelewicach Sławomir Nitras mówił o planach resortu dotyczącym organizowania bazy sportowej w dużych ośrodkach akademickich. Ma to m.in. poprawić dostępność do infrastruktury sportowej, a także ułatwić sportowcom jednoczesne trenowanie i kształcenie się.

Z entuzjazmem do projektu ministerstwa sportu odniósł się marszałek Prokorym upatrując szansę na inwestycje w stolicy województwa.

– Dlatego tuż po spotkaniu porozumiałem się z prezydentem Białegostoku i z władzami naszych uczelni: Politechniki Białostockiej, Uniwersytetuw Białymstoku i Uniwersytetu Medycznego. Wszyscy podeszli bardzo pozytywnie do tego projektu. Stąd to dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego, którego sygnatariuszami są uczelnie i samorządy – wyjaśniał marszałek. – Jestem pewien, że skoro jest wspólny cel i wola współpracy, to zrealizujemy ten projekt– dodał.

Prezydent Truskolaski zaznaczył, że w plany ministerstwa sportu i turystyki wpisują się inwestycje sportowe prowadzone przez Białystok. Chodzi o halę widowiskowo-sportową i realizację koncepcji budowy pływalni z basenem o wymiarach olimpijskich.

Profesjonalna baza treningowa mogłaby zachęcać do studiowania w Białymstoku – uważają rektorzy uczelni. Prof. Marta Kosior-Kazberuk zauważyła, że to bardzo ważne dla studiujących sportowców, dla których łączenie treningów i nauki byłoby dużo łatwiejsze. Natomiast rektor UMB prof. Marcin Moniuszko zaznaczył, że każde działanie na rzecz rozwijania aktywności fizycznej jest warte wsparcia i współpracy. A jednym z celów COS-ów jest właśnie promowanie aktywności fizycznej.

– Baza sportowa może być także zachętą dla młodzieży do wybierania studiów właśnie na białostockich uczelniach – podkreślał Tomasz Zalewski, kanclerz UwB.

Również według posła Krzysztofa Truskolaskiego Centralny Ośrodek Sportu to szansa na rozwój regionu, miasta i uczelni.

List intencyjny został podpisany przez pięć podmiotów: Województwo Podlaskie, Miasto Białystok, Uniwersytet w Białymstoku, Politechnikę Białostocką i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

W poniedziałkowym spotkaniu wziął udział również zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Żródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.