Dialogi zakodowane, czyli rozmowy studentów ponad naukowymi podziałami

26.04.2024

W czwartek, 25 kwietnia 2024 r. odbyło się Forum Kół Naukowych UwB pod nazwą „Dialogi zakodowane”.  W tym roku wydarzenie miało zmienioną formę, miejsce oraz charakter. Koła, które zgłosiły się do udziału w przedsięwzięciu połączyły siły, pracując interdyscyplinarnie nad wspólnie wybranym tematem. Od kilku miesięcy studenci rozważali zagadnienie dotyczące komunikacji.

Młodzi ludzie zaprezentowali efekty swojej pracy oraz współpracy naukowej i międzywydziałowej na spotkaniu, które odbyło się w kawiarni Cofix przy ul. Sienkiewicza 4.

- Serdecznie witam na Forum Kół Naukowych w nieco nietypowym wydaniu. Są cztery koła: Koło Naukowe Biologów, Koło Naukowe Zastosowań Matematyki, Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych oraz Koło Naukowe Kognitywistów, jest więc bardzo interdyscyplinarnie. Nawiązując do tytułu „Dialogi zakodowane” uważam, że uda nam się odkodować te wszystkie dialogi i rzeczywiście wyjść z taką świadomością, że mimo różnic w dyscyplinach jesteśmy w stanie dość do wspólnych konsensusów – podkreślała, witając uczestników Forum, prorektor ds. studenckich dr hab. Jolanta Muszyńska, prof. UwB.

Każde koło zaprezentowało pojęcie komunikacji w odniesieniu do swojej dziedziny naukowej. Pojawiły się różne formy prezentacji, m.in. pogadanki, filmy, działania interaktywne, ukazujące proces kodowania informacji, czy też skuteczne sposoby przekazywania informacji do nadawcy.

Studenci z Koła Naukowego Biologów zaprezentowali komunikację w świecie zwierząt, a przykładem były m.in. pająki.

Koło Naukowe Zastosowań Matematyki przybliżyło zagadnienie dotyczące szyfrów, kodowania informacji. Uczestnicy wydarzenia otrzymali narzędzie wraz z instrukcją do samodzielnego szyfrowania wiadomości.

Z kolei Koło Stosunków Międzynarodowych opowiedziało o błędach w komunikacji w świecie dyplomacji. Studenci przeprowadzili też działanie interaktywne, polegające na treningu precyzyjnego przekazywania informacji do konkretnego odbiorcy.

Wydarzenie prowadzili Christian Skowron z Koła Naukowego Kognitywistów oraz Piotr Gawrycki z Koła Stosunków Międzynarodowych.

Wydarzenie jest nową inicjatywą Kół Naukowych Uniwersytetu w Białymstoku w ramach Forum Kół Naukowych, którym opiekuje się prorektor ds. studenckich dr hab. Jolanta Muszyńska, prof. UwB. Za pomysł i koordynację odpowiada Katarzyna Zagłoba z Działu Promocji UwB.