Doktorantka Uniwersytetu w Białymstoku w zarządzie Europejskiej Rady Doktorantów i Młodych Naukowców

Aleksandra Lewandowska

Mgr Aleksandra Lewandowska, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu w Białymstoku, weszła do zarządu Europejskiej Rady Doktorantów i Młodych Naukowców (Eurodoc) na kadencję 2023–2024. To Rada, która reprezentuje interesy młodych badaczy na forum europejskim.

Walne Zgromadzenie Europejskiej Rady Doktorantów i Młodych Naukowców odbyło się w Szwecji (Uppsala) w dniach 9-10 czerwca 2023 r. Podczas spotkania wybrano nowy Zarząd Administracyjny, w skład którego weszła doktorantka IV roku Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UwB w dyscyplinie: pedagogika – Aleksandra Lewandowska.

- Główną misją Eurodoc jest przede wszystkim opowiadanie się za pozytywnymi zmianami w polityce, kulturze i środowisku, które wpływają na jakość kształcenia, warunki zatrudnienia, ale także zdrowie psychiczne początkujących naukowców. Idea jaka temu przyświeca to wspieranie takiej kultury w nauce, która jest zrównoważona i w której badacze rozpoczynający karierę są traktowani z szacunkiem oraz mają dostęp do długoterminowych i przede wszystkim stabilnych ścieżek kariery – mówi Aleksandra Lewandowska.

Dodaje, że jako reprezentantka Eurodoc – będzie należeć do grupy Bologna Follow-Up Group, która monitoruje Proces Boloński.

Aleksandra Lewandowska jest absolwentką kierunku kryminologia na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Pełni funkcję pełnomocniczki ds. współpracy międzynarodowej Krajowej Reprezentacji Doktorantów oraz Rzeczniczki Praw Doktoranta UwB. Związana jest z działalnością Studenckiej Poradni Prawnej – Pracowni Wydziału Prawa UwB. Była członkiem sekcji Biopsychosocial Criminology Amerykańskiego Towarzystwa Kryminologicznego w latach 2017-2020.

Obecnie jest również studentką psychologii (specjalność neurokognitywistyka) na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Naukowo zajmuje się tematyką neuronalnych korelatów agresji, neuroterapii w procesie resocjalizacji oraz różnic płciowych w empatii i procesie przetwarzania bólu.

Jak można przeczytać na stronie Europejskiej Rady Doktorantów i Młodych Naukowców, ta międzynarodowa federacja zrzesza młodych naukowców z 24 krajów Unii Europejskiej i Rady Europy. Główne cele Eurodoc to m.in.: reprezentowanie doktorantów i młodych naukowców na poziomie europejskim w sprawach edukacji, badań i rozwoju zawodowego ich karier, podnoszenie jakości programów doktoranckich i standardów działalności badawczej w Europie, czy nawiązywanie i promowanie współpracy między krajowymi stowarzyszeniami reprezentującymi doktorantów i młodych naukowców w Europie.