Dr hab. Artur Olechno, prof. UwB konsulem honorowym Republiki Łotewskiej

prof. UwB Artur Olechno

Dr hab. Artur Olechno, prof. UwB z Wydziału Prawa, został konsulem honorowym Republiki Łotewskiej. Konsulat Łotwy będzie 12. konsulatem honorowym w Białymstoku, a jego siedziba mieści się przy ul. Choroszczańskiej.

Uroczystość z okazji otwarcia Konsulatu Republiki Łotewskiej w Białymstoku odbyła się 23 listopada 2023 r. w Pałacu Branickich. Wziął w niej udział Juris Poikāns, ambasador Republiki Łotewskiej w Polsce. W swoim wystąpieniu powiedział m.in.:

- Dla Łotwy jesteście najbliżej położonym województwem w Polsce. I każdy Łotysz, który chce pojechać, czy w głąb Polski, czy do Niemiec, pojedzie przez województwo podlaskie. Podróżujący często potrzebują pomocy w nagłych sprawach i w takim miejscu ją znajdą.

- Wierzę, że otrzymana nominacja jest kolejnym ważnym krokiem w rozwoju wzajemnych relacji polsko-łotewskich. Tych o charakterze naukowym, ale też gospodarczym, turystycznym czy kulturalnym – deklarował dr hab. Artur Olechno, prof. UwB.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz regionu i Białegostoku, Korpusu Konsularnego, a także wielu pracowników Uniwersytetu w Białymstoku. W imieniu rektora największej podlaskiej uczelni gratulacje przekazała nowemu konsulowi honorowemu prof. Izabela Święcicka - prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej. Z kolei w imieniu dziekana Wydziału Prawa głos zabrała dr hab. Izabela Kraśnicka, prof. UwB - prodziekan ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju.

Dr hab. Artur Olechno, prof. UwB jest zatrudniony w Katedrze Prawa Konstytucyjnego. Specjalizuje się w prawie konstytucyjnym i ustrojowym. Do jego zainteresowań badawczych należą systemy rządów, ze szczególnym uwzględnieniem państw Europy Wschodniej. Jest m.in. autorem opinii prawnej dotyczącej projektu zmian konstytucji i systemu rządów Republiki Łotewskiej.

Prof. Olechno jest trzecim konsulem honorowym w stolicy regionu związanym z Uniwersytetem w Białymstoku. Konsul Honorową Estonii jest dr hab. Iwona Wrońska, prof. UwB z Wydziału Prawa, natomiast Andrzej Parafiniuk, przewodniczący Rady Uczelni – pełni funkcję Konsula Honorowego Republiki Finlandii.

Fot. Dawid Gromadzki, UM Białystok (źródło) oraz K. Dziedzik