Dr szt. Dorota Świdzińska ze stypendium artystycznym

Dr szt. Dorota Świdzińska

Dr szt. Dorota Świdzińska z Wydziału Nauk o Edukacji UwB otrzymała roczne stypendium artystyczne przyznane przez Zarząd Województwa Podlaskiego. Zostanie ono przeznaczone na realizację autorskiego projektu malarskiego pt. "Trwanie" (cyklu wielkoformatowych obrazów w technice olejnej), ich prezentację w formie wystawy indywidualnej w lokalnej instytucji sztuki oraz wydanie katalogu do wystawy.

Dr szt. Dorota Świdzińska jest zatrudniona w Zakładzie Edukacji Artystycznej (Katedra Pedagogiki Specjalnej i Działań Twórczych). Jej twórczość obejmuje działania w zakresie sztuk wizualnych: malarstwo, instalacje, zapisy wideo oraz akcje artystyczne.

Od kilku lat artystka realizuje projekt artystyczny, którego treścią jest schyłek życia człowieka. Jak zapowiada, do tej tematyki nawiązywać będzie też treść obrazów, które powstaną w ramach stypendium. Powstaną portrety samotności, oblicza wykluczenia społecznego. Celem działania jest przywrócenie w społeczeństwie szacunku wobec starości, wzbudzenie empatii wobec ludzi opuszczonych i samotnych. Na wernisaż wystawy zostaną zaproszone m.in. osoby wykluczone społecznie, które na co dzień nie mają możliwości uczestnictwa w tego typu wydarzeniach.

Stypendium Zarządu Województwa Podlaskiego jest przyznawane na wykonanie określonego przedsięwzięcia w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. W tym roku przyznanych zostało 10 półrocznych i 35 rocznych stypendiów.
Uroczystość ich wręczenia miała miejsce 20.02.2023 r. w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Fot. archiwum prywatne