„Drogi do dojrzałości. Uniwersytet w Białymstoku między nauką, kulturą a życiem społecznym”. Publikacja nawiązująca do jubileuszu UwB

02.06.2023

Ukazanie początków Uniwersytetu w szerokim kontekście społeczno-kulturowym, ale też próba odpowiedzi na pytanie o jego obecną rolę i możliwe kierunki rozwoju – takie zadanie postawili sobie twórcy książki „Drogi do dojrzałości. Uniwersytet w Białymstoku między nauką, kulturą a życiem społecznym”. Publikacja ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa UwB.

Jak pisze w słowie wstępnym redaktor, dr hab. Tomasz Mojsik prof. UwB, w tomie znalazły się eseje i wywiady (w tym jeden fikcyjny): „Książka niniejsza stanowiła w zamyśle swoiste uzupełnienie tomu jubileuszowego na 25-lecie Uczelni. Nie wytyczyliśmy jej precyzyjnie określonych celów – nie miała być ani tomem stricte naukowym, ani stricte jubileuszowym. Sądzę, że ta swoboda wyboru drogi nam posłużyła. Autorzy mieli możliwość poszukiwania formy wypowiedzi, która, porzucając żargon naukowy, wyjdzie naprzeciw Czytelnikowi”.

Wśród autorów znaleźli się głównie – choć nie tylko – pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku. Za kolejne rozdziały odpowiadają: dr hab. Krzysztof Boroda (Między nauczaniem a nauką – (r)ewolucje uniwersyteckie), Andrzej Lechowski oraz Wiesław Wróbel (Dorastanie do ośrodka akademickiego. Szkolnictwo średnie i wyższe w Białymstoku na przestrzeni ponad dwóch stuleci), emerytowany prof. UwB dr hab. Adam Czesław Dobroński (Droga do samodzielności białostockiej Filii Uniwersytetu Warszawskiego), dr hab. Katarzyna Sawicka-Mierzyńska (Uniwersytet w Białymstoku jako uniwersytet regionalny (tak, jak go widzę)), dr Radosław Poniat (O pożytkach płynących z pojęcia uniwersytet regionalny), prof. dr hab. Małgorzata Kowalska (Pogranicze jako uniwersalny konkret. Między Orlą i Orly), prof. dr hab. Jolanta Sztachelska oraz Andrzej Kalinowski (O studiowaniu, pracy, inteligencji i potrzebie nauki (od Filii UW do Uniwersytetu w Białymstoku)), dr hab. Bartosz Kuźniarz, prof. UwB (Wrogi duchowi jest podział na pracę i rozrywkę. Nieautoryzowany wywiad z Karlem Jaspersem na temat kondycji i przyszłości uniwersytetu).

Tak o książce pisze jeden z jej recenzentów, dr. hab. Bogumił Szady, prof. KUL:

„Całość tomu, mimo różnego charakteru tekstów i zróżnicowanych form narracji, stanowi ciekawą propozycję, która może być alternatywą dla klasycznej monografii historycznej na temat historii uniwersytetu. Autorzy patrzą na Uniwersytet i jego rolę w dziejach z różnych perspektyw, czasem przez osobiste doświadczenie, co sprawia, że lektura jest interesująca, a autorzy wciągają niejako czytelnika w swój świat, a tym samym w świat, o którym piszą. Czytelnik uzyskuje obraz Uniwersytetu żywego i zaangażowanego, i to zaangażowanego w dwóch wymiarach – przez ludzi, którzy najpierw przygotowali grunt pod powstanie Uczelni, tworzyli i tworzą to środowisko przez ostatnie kilkadziesiąt lat, oraz przez społeczność lokalną i otoczenie, któremu tenże Uniwersytet służył i służy.”

Książka dostępna jest na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku.