Drugie Święto Ulicy Warszawskiej z udziałem przedstawicieli Uniwersytetu w Białymstoku

29.08.2024

Kiermasz książek, rozmowy o dawnej Warszawskiej i o czytaniu, a nawet mini spacer przyrodniczy – m.in. takie wydarzenia z udziałem przedstawicieli UwB znalazły się w programie Drugiego Święta Ulicy Warszawskiej, które odbędzie się w sobotę, 7 września. Wśród jego współorganizatorów jest Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia.

Już po raz drugi, w ramach Święta Ulicy Warszawskiej, uczelniana biblioteka zaprasza wszystkich zainteresowanych na kiermasz książek. To jedna z atrakcji świątecznego wydarzenia pt. „Podwórze całe w literaturze”, które odbędzie się na zapleczu gmachu przy ul. Warszawskiej 14, będącego dziś własnością Kancelarii Radców Prawnych Bieluk i Partnerzy. Kiermasz potrwa od godz. 10 do 17.30.

- Podstawowe założenie kiermaszu, tak jak i wszystkich dotychczasowych tego typu akcji, to sprzedaż książek wycofanych z różnych powodów ze zbiorów bibliotecznych (zaczytane, wieloegzemplarzowe, zdezaktualizowane itp.), którym chcemy dać drugie życie. Książki będą sprzedawane za symboliczne kwoty zaczynające się już od 1 zł, choć nie zabraknie też tytułów do wzięcia za darmo. Za pozyskane środki kupimy nowe publikacje do uniwersyteckiej biblioteki – mówi Wiesław Wróbel, zastępca dyrektora BU.

W strefie książek pojawi się też stoisko Wydawnictwa Uniwersytetu w Białymstoku. Tu również zainteresowani będą mogli kupić wiele publikacji w promocyjnych cenach. Na pewno nie zabraknie książek o regionie i Białymstoku.

Akcja „Podwórze całe w literaturze” to także ciekawe rozmowy, a wśród gości będą przedstawiciele największej podlaskiej uczelni. O godz. 12 o tajemnicach fauny i flory opowie doktorant UwB Adam Zbyryt. Poprowadzi on także mini spacer przyrodniczy pt. „Co się kryje w miejskiej dżungli”. O godz. 13.30 Katarzyna Zadykowicz-Sokół porozmawia o czytaniu z dr. hab. Markiem Kochanowskim, prof. UwB z Wydziału Filologicznego. Godzinę późnej (14.30) o tym, ile z dawnej Warszawskiej przetrwało do dziś, Piotr Niziołek porozmawia z Wiesławem Wróblem.

Na literackim podwórzu zostanie też kwesta na rzecz Stowarzyszenia My dla innych.

Organizatorem Święta Ulicy Warszawskiej jest Stowarzyszenie Przyjaciół Ulicy Warszawskiej.

plakat_warszawska.jpg

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.