Duże zainteresowanie Nocą Anglistów na UwB

Noc Anglistów - grafika

Warsztaty i wykłady dotyczące języka, literatury i kultury – taką ofertę na tegoroczną Noc Anglistów przygotowali anglistki i angliści z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Na większość wydarzeń miejsc już nie ma, ale chętni nadal mogą dołączyć do wieczornej prelekcji filmowej online.

Noc Anglistów to ogólnopolska akcja przygotowana przez ośrodki anglistyczne z całej Polski, zaplanowana w tym roku na 24 listopada (piątek). W jej programie znalazło się ponad 150 wydarzeń przygotowanych przez 17 uczelni. Uniwersytet w Białymstoku bierze w niej udział po raz drugi.

- W tym roku przygotowaliśmy znacznie bogatszy program. Po sygnałach, które dotarły do nas podczas ubiegłorocznej akcji, zdecydowaliśmy się przenieść większość wydarzeń na nieco wcześniejsze godziny w ciągu dnia, tak by mogły w nich uczestniczyć zorganizowane grupy szkolne. Podobnie zresztą postąpili organizatorzy z innych ośrodków w Polsce. Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę: miejsca na poszczególne wykłady i warsztaty zostały zarezerwowane błyskawicznie – relacjonuje dr Sylwia Borowska-Szerszun z Wydziału Filologicznego UwB.

W sumie do udziału w wydarzeniach Nocy Anglistów na UwB zgłosiło się ponad 150 uczniów z białostockich szkół ponadpodstawowych, m.in. XI LO im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku, w którym są klasy objęte patronatem Wydziału Filologicznego.

Uczniowie mieli do wyboru pięć propozycji – wykładów i warsztatów – zorganizowanych w murach uczelni. Uczestnicy Nocy Anglistów będą mogli dowiedzieć się więcej o losach rdzennej ludności Kanady, historii i micie Pabla Escobara, a także wziąć udział w warsztatach dotyczących transformacji poezji w inne formy sztuki, metody Global Englishes Language Teaching (GELT), czy metafory.

Wszyscy chętni mogą zobaczyć prezentację online autorstwa Stefana Kubiaka pt. „The Grand Tour or journeys of English aristocrats to Italy”, w której opowie on o oddziaływaniu kultury włoskiej na kulturę angielską. Premiera 24 listopada o godz. 20:00 na kanale YouTube Nocy Anglistów.

Więcej szczegółów i informacji dotyczących Nocy Anglistów 2023 można znaleźć na stronie internetowej https://nocanglistow.pl/.