Dwoje prawników z UwB wśród stypendystów Ministra Nauki

grafika ze zdjeciami stypendystów

Dr Maria Cudowska oraz dr Michał Ożóg z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku otrzymali stypendia Ministra Nauki dla wybitnych młodych naukowców. Na tegorocznej, stypendialnej liście MNiSW znalazło się w sumie 228 osób, reprezentujących 53 dyscypliny naukowe i artystyczne.

Minister Nauki wyróżnia młodych naukowców, którzy wykazują się znaczącymi osiągnięciami np. publikują w prestiżowych czasopismach, są autorami lub współautorami monografii naukowych, kierują projektem badawczym o wysokim poziomie innowacyjności, wyniki ich badań mają zastosowanie praktyczne, czy odbywają staże zagraniczne w podmiocie o wysokim prestiżu.

Na tegorocznej liście stypendystów znalazło się dwoje prawników z Uniwersytetu w Białymstoku.

Dr Maria Cudowska jest adiunktem w Katedrze Prawa Handlowego. Uzyskała stopień doktora oraz ukończyła studia podyplomowe w zakresie tłumaczeń prawniczych na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, a także studia z zakresu amerykańskiego systemu prawnego na Michigan State University College of Law. W 2021 r. była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej na tej amerykańskiej uczelni. Jest również licencjonowanym mediatorem w stanie Michigan, gdzie zajmuje się rozwiązywaniem sporów we współpracy z Southeastern Dispute Resolution Services. Obecnie dr Cudowska jest Faculty Fellow (na bazie stypendium) Syracuse University College of Law.

Dr Michał Ożóg jest adiunktem w Katedrze Prawa Konstytucyjnego i autorem ponad 50 publikacji naukowych, w tym artykułów, glos, ekspertyz, sprawozdań i recenzji. W swojej pracy badawczej zajmuje się zagadnieniami z zakresu prawa konstytucyjnego i wyznaniowego w ujęciu interdyscyplinarnym. Jest kierownikiem zespołu badawczego w projekcie realizowanym w ramach programu Nauka dla Społeczeństwa, a także wykonawcą w innych projektach naukowych. Jest także członkiem zarządu i Sekretarzem Polskiego Towarzystwa Prawa Wyznaniowego, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego. W 2006 roku był stypendystą Prezesa Rady Ministrów.

Stypendia Ministra będą wypłacane przez 3 lata, a ich miesięczna wysokość to 5.390 zł.