Dziekan Wydziału Filozofii UwB w Radzie Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

04.07.2024
prof. Małgorzata Kowalska

Prof. dr hab. Małgorzata Kowalska, dziekan Wydział Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku oraz kierownik Katedry Filozofii i Etyki została powołana przez ministra nauki Dariusza Wieczorka do Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Kadencja Rady potrwa 4 lata, a do jej gremium weszło w sumie 11 naukowców.

Rada Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki to zespół doradczy Ministra Nauki, który składa się z przedstawicieli nauk humanistycznych. Do jej zadań należą m.in. ocena merytoryczna wniosków złożonych w ramach NPRH, wskazywanie kandydatów na ekspertów uczestniczących w procesie oceny wniosków oraz przedstawienie sprawozdań z przebiegu poszczególnych konkursów programu. Rada zajmuje się także identyfikowaniem potrzeb polskiej humanistyki.

Kadencja nowej Rady rozpoczęła się 3 lipca i potrwa 4 lata.

Zależy mi na tym, aby skład Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki był różnorodny. Gremium tworzą przedstawiciele różnych ośrodków akademickich ze wszystkich regionów naszego kraju. Reprezentują państwo też różne dyscypliny naukowe – humanistykę oraz nauki społeczne. Rada zróżnicowana jest także pod względem światopoglądowym. Jest to ogromna wartość, bo w nauce i na uniwersytetach jest miejsce dla ludzi o różnych poglądach, które się ścierają. Jestem przekonany, że to zróżnicowanie przełoży się na wsparcie różnorodnych projektów badawczych – mówił podczas wręczania nominacji podsekretarz stanu w MNiSW Maciej Gdula.