"Fizjonomika jako sztuka obserwacji i portretu". Prof. Ewa Skorupa z mistrzowską prelekcją na UwB

plakat

Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na prelekcję prof. dr hab. Ewy Skorupy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zatytułowaną "Fizjonomika jako sztuka obserwacji i portretu". Spotkanie odbędzie się 23 maja 2023 r. (wtorek) o godz. 11.30 w auli wydziału, w budynku przy Placu NZS 1.

Prof. dr hab. Ewa Skorupa – literaturoznawca, edytor; profesor tytularny zwyczajny na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się historią literatury pozytywizmu i Młodej Polski, historią książki XIX i XX stulecia, dziejami cenzuralnymi polskich symboli kulturowych, polsko-niemiecką kulturą, sposobami portretowania bohaterów literackich (fizjonomiką, frenologią, patognomiką) oraz ekspresją twarzy i ciała w literaturze pięknej. Stypendystka DAAD oraz stypendystka i zapraszany wykładowca uniwersytetów w Salzburgu, Monachium, Trewirze, Greifswaldzie, Nordost-Institut w Lüneburgu. Długoletni lektor języka polskiego i polskiej kultury w uniwersytecie w Salzburgu (1992–1995) i w Getyndze (1997–2002). Założycielka i kierownik Podyplomowych Studiów Edytorskich na Wydziale Polonistyki UJ w latach 2005–2022.

Autorka m.in. wielu książek, m.in. „Lwowska satyra polityczna na łamach czasopism humorystyczno-satyrycznych epoki pozytywizmu” (Kraków 1992), „Twarze–emocje–charaktery. Literacka przygoda z wiedzą o wyglądzie człowieka” (Kraków 2013), „Zaułki literatury. Interpretacje tekstów kultury XIX i XX wieku” (Kraków 2015), „Eliza Orzeszkowa. Fizjonomiczne studia portretowe” (Kraków 2019).