Grant z Narodowego Centrum Nauki dla matematyka z UwB na polsko-czeski projekt badawczy

grafika

Prof. dr hab. Tomasz Brzeziński z Wydziału Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku otrzyma ponad 900 tys. zł z Narodowego Centrum Nauki na realizację międzynarodowego projektu pt. „Kwantowa geometryczna teoria reprezentacji i rozwłóknienia nieprzemienne”. Pieniądze zostały przyznane w ramach konkursu Weave-UNISONO. Projekt będzie realizowany we współpracy z Uniwersytetem Karola w Pradze.

Najnowsza lista rankingowa projektów zakwalifikowanych do finansowania w ramach międzynarodowego konkursu Weave-UNISONO została opublikowana 14 grudnia 2023 r. Granty otrzymali badacze z pięciu ośrodków naukowych, wśród których jest kierownik Katedry Algebry i Geometrii na Wydziale Matematyki UwB prof. Tomasz Brzeziński.

Wspólnie z Reamonnem Ó Buachalla z Uniwersytetu Karola w Pradze będzie realizował projekt pt. „Kwantowa geometryczna teoria reprezentacji i rozwłóknienia nieprzemienne”.

- Mieści się on w tej części matematyki teoretycznej, której przedmiotem jest próba zrozumienia natury przestrzeni, czasu i ruchu ciał materialnych. Jednym z podstawowych narzędzi umożliwiających to rozumienie jest doświadczanie symetrii. W języku matematycznym, symetrie opisywane są przez grupy. W ten sposób ocieramy się o teorię reprezentacji. Ruch obiektu fizycznego najczęściej opisujemy, podając jego położenie i prędkość w danym momencie czasu. Aby opisać ruch wszystkich możliwych punktów materialnych w danej przestrzeni lub na powierzchni (takiej jak powierzchnia kuli, która w przybliżeniu oddaje kształt powierzchni Ziemi) musimy rozważać wszystkie prędkości, jakie punkt może osiągnąć. To prowadzi do pojęcia wiązki włóknistej lub prościej: rozwłóknienia – wyjaśnia prof. Tomasz Brzeziński.

Dodaje, że celem projektu jest badanie własności szczególnej klasy rozwłóknień - których włókna mają bogatą symetrię - i w ten sposób podjęcie próby rozwiązania istotnych problemów w teorii reprezentacji, topologii i geometrii grup kwantowych.

Realizacja projektu rozpocznie się w przyszłym roku i potrwa trzy lata.

Jak można przeczytać na stronie NCN konkurs Weave-UNISONO jest skierowany do zespołów badawczych z Polski, które planują współpracę z zespołami badawczymi z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga lub Belgii. Projekty mogą obejmować badania podstawowe we wszystkich dyscyplinach nauk.

Wyniki konkursu Weave-UNISONO