„Inspirowani naturą” – wyjątkowa wystawa Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego i Galerii im. Sleńdzińskich

25.06.2026

25 czerwca 2026 r. odbył się uroczysty wernisaż wystawy plastycznej „Inspirowani naturą”. Ekspozycja powstała w ramach współpracy Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego z Galerią im. Sleńdzińskich. Prezentuje efekty pracy uczestników warsztatów „Czarno-białe”, dla których inspiracją stały się eksponaty znajdujące się w zasobach Centrum Przyrodniczego UwB. Powstałe obrazy opowiadają różnorodne historie, wprowadzając odbiorców w niezwykle piękny i fascynujący świat zwierząt.

Wystawa będzie prezentowana od 26 czerwca do 9 października 2026 roku w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, w holu głównym na Wydziale Biologii (na parterze).

To właśnie tutaj odbył się w czwartek wernisaż, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele uczelni, Galerii im. Sleńdzińskich, Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz autorzy niezwykłych obrazów.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. władze dziekańskie Wydziału Biologii, dr Anna Matwiejuk – dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego, Jolanta Szczygieł-Rogowska – dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Edyta Mozyrska – dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Sportu w Urzędzie Miejskim w Białymstoku, dr hab. Tomasz Dubowski, prof. UwB – prodziekan Wydziału Prawa, Agnieszka Jabłońska-Perkowska – kierownik Działu Promocji.

Prace – powstałe w ramach zajęć plastycznych, które odbywały się przez rok w Galerii im. Sleńdzińskich przy ulicy Wiktorii 5 – są nie tylko malarskimi dokumentacjami gatunków; każda opowiada swoją własną historię.

W ramach zajęć uczestnicy mogli wysłuchać dr Anny Matwiejuk, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego, która opowiedziała historię powstania jednostki oraz wprowadziła uczestników w fascynujący świat zwierząt będących niezwykłymi eksponatami UCP.

Powstał też film promujący wydarzenie na kanale YouTube oraz katalog wystawy.

Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim autorom prac, uczestnikom i uczestniczkom warsztatów plastycznych „Czarno-białe”. Dzięki Państwa kreatywności i artystycznej wrażliwości powstały niepowtarzalne prace inspirowane naturą -bogactwem zasobów Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego. Dziękuję za pasję, kreatywność i zaangażowanie. Życzę dalszych sukcesów, niegasnącej inspiracji do tworzenia oraz kolejnych wspaniałych prac. Dziękuję również Pani Jolancie Szczygieł – Rogowskiej dyrektor Galerii Sleńdzińkich w Białymstoku oraz Pani Joannie Popko – specjalistce ds. edukacji, prowadzącej warsztaty za wyjątkową możliwość współpracy, która stanowi doskonały przykład synergii nauki ze sztuką. Mam nadzieję, że będziemy miały okazję współpracować również przy innych projektach w przyszłości – mówiła dr Anna Matwiejuk, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego, pomysłodawczyni projektu.

Pracownikom Galerii, szczególnie tym odpowiedzialnym za edukację, dziękowała też Jolanta Szczygieł-Rogowska, dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

Widzę, ile serca, ile pracy i ile pasji wkładają moi koledzy w pracę nie tylko z tymi najmłodszymi, ale też z tymi nieco starszymi. Gorąco polecam naszą Galerię – naprawdę sztuka jest tu na każdym kroku – młodzieży i dorosłym, bo nagle okazuje się, że gdy jesteśmy już tacy trochę niezależni, to odkrywamy nowe pasje – mówiła Jolanta Szczygieł-Rogowska.

W imieniu swoim i prezydenta Białegostoku chciałabym pogratulować przede wszystkim odwagi wchodzenia na nowe obszary, w nowe projekty. Gratuluję i dziękuję gospodarzom miejsca i cieszę się, że padła deklaracja dalszej współpracy. To pokazuje, że dobre pomysły, dobre projekty owocują i przynoszą kolejne inicjatywy – mówiła Edyta Mozyrska, dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Sportu w Urzędzie Miejskim w Białymstoku.

Galeria zdjęć

W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności Uniwersytetu w Białymstoku. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.