IX Ogólnopolska Konferencja Naukowa DZIECKO W HISTORII – MIĘDZY GODNOŚCIĄ A ZNIEWOLENIEM. Wychowanie od Bolesława Chrobrego do współczesności

grafika

W dniach 21-22 października 2024 roku na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku będzie miała miejsce IX już edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej z cyklu DZIECKO W HISTORII, która w tym roku, z okazji zbliżającego się jubileuszu tysiąclecia koronacji pierwszego króla Polski, odbywać się będzie pod hasłem „Między godnością a zniewoleniem. Wychowanie od Bolesława Chrobrego do współczesności”.

Partnerem Konferencji jest Województwo Podlaskie oraz Miasto Białystok. Patronat honorowy nad Konferencją objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego – Łukasz Prokorym, Prezydent Miasta Białegostoku – prof. UwB dr hab. Tadeusz Truskolaski, Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu w Białymstoku – prof. dr hab. Mariusz Popławski i Prezes Towarzystwa Historii Edukacji – prof. UKEN dr hab. Katarzyna Dormus. Współorganizatorem konferencji jest Akademickie Koło Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy Uniwersytecie w Białymstoku, zaś sponsorami Parlament Studencki UwB oraz Kramstok.

Konferencja to cykliczne przedsięwzięcie naukowe, odwołujące się do polskich tradycji oświatowych, którego głównym organizatorem jest Katedra Historii i Teorii Wychowania Wydziału Nauk o Edukacji UwB. Od początku swojego istnienia sympozjum stanowi platformę wymiany wiedzy nt. praw dziecka, a udział w sesji jest doskonałą okazją do szerokiej dyskusji naukowej nad dobrostanem każdej niepełnoletniej osoby i pogłębionej refleksji nad jej przeszłością, teraźniejszością i przyszłością w obliczu przemian społeczno-kulturowych w Polsce i na świecie.

- Tegoroczne spotkanie w ramach Konferencji DZIECKO W HISTORII to wyjątkowe wydarzenie naukowe, umożliwiające jego uczestnikom prezentację wyników badań nad sytuacją dziecka na przestrzeni dziejów, a w szczególności jego godnością osobową, osobowościową i osobistą w sytuacji zniewolenia, utraty wolności, swobody – całkowitej zależności od innych. Udział w wydarzeniu sprzyja zacieśnieniu dotychczasowych relacji między badaczami historii oświaty i wychowania, a także nawiązaniu nowych kontaktów naukowych, owocujących przygotowaniem wspólnych publikacji i realizacją ponadjednostkowych projektów badawczych – mówi prof. dr hab. Elwira Kryńska, Kierownik Katedry Historii i Teorii Wychowania Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Sympozjum, którego celem będzie w tym roku wymiana poglądów oraz doświadczeń jego uczestników na temat, rozpatrywanego w szerokim kontekście historycznym, wychowania dziecka w wartościach i do wartości godności oraz wolności, będzie gościło znakomite grono badaczy historii edukacji i wychowania. W obradach uczestniczyć będą zarówno przedstawiciele zagranicznych środowisk naukowych, w tym Uniwersytetu Cambridge (Wielkiej Brytania), Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie (Litwa), ale również uniwersytetów w Albanii, Włoszech, Hiszpanii, Turcji i Słowacji, jak też liczni naukowcy z ponad dwudziestu ośrodków badawczych w Polsce, reprezentujący (poza Uniwersytetem w Białymstoku) uniwersytety w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Krakowie, Olsztynie, Słupsku, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

W ramach paneli tematycznych swoje referaty wygłoszą także studenci Wydziału NoE UwB, Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu, Uniwersytetu Śląskiego, a także studenci programu Erasmus+.

Obrady każdego dnia Konferencji rozpoczynać się będą sesją plenarną, podczas której uczestnicy będą mogli wysłuchać wystąpień wybitnych profesorów, specjalistów w dziedzinie historii oświaty i wychowania. Następnie będą toczyły się rozważania i dyskusje w ramach sześciu tematycznych sesji panelowych poświęconych dziedzictwu i przemianom w poszczególnych obszarach wychowania progodnościowego.

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa „Kobietom, dzieciom, społeczeństwu. Inicjatywy Związku Pracy Obywatelskiej Kobiet w Polsce między wojnami” autorstwa dr Agnieszki Suplickiej z Katedry Historii i Teorii Wychowania, zorganizowanej przez Białostocki Oddział Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego w Galerii Nowe Skrzydło na Wydziale Nauk o Edukacji UwB.

Wszystkie szczegóły dotyczące sympozjum znajdują się na stronie https://dzieckowhistorii.uwb.edu.pl

dziecko_w_historii_-_plakat.jpg

Program konferencji 16.91MB [ .pdf ]

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.