Jak struktura lasu wpływa na przemieszczanie się ptaków drapieżnych? Międzynarodowy projekt na UwB

grafika

Na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku realizowany będzie projekt pt. „Analiza przemieszczeń żyjących w lasach ptasich drapieżników: nowa metoda bioindykacji do oceny funkcjonalnej heterogeniczności ekosystemów leśnych” (Movement analysis of forest-dwelling avian predators: a novel bioindication method for evaluating functional heterogeneity in forest ecosystems). Badania poprowadzi dr Ülo Väli z Estońskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Tartu we współpracy z dr. Pawłem Mirskim z UwB.

Obaj naukowcy specjalizują się w badaniach ptaków drapieżnych i mają duże doświadczenie w śledzeniu ich ruchu za pomocą nadajników GPS. Projekt zdobył dofinansowanie – ponad 1,1 mln zł -  w konkursie Narodowego Centrum Nauki POLONEZ BIS 3.

Jak zapowiadają naukowcy, część terenowa badań będzie realizowana w modelowym ekosystemie leśnym - Puszczy Białowieskiej. Tam, za pomocą telemetrii GPS, badacze sprawdzą jak na przemieszczanie się ptaków drapieżnych wpływa struktura lasu, a co za tym idzie, czy dane o wykorzystaniu przestrzeni przez drapieżniki mogą być używane jako funkcjonalny indykator jakości lasów.

- Śledząc przemieszczanie się ptaków drapieżnych dowiemy się, jakie cechy struktury lasu są szczególnie cenne dla szerokiego grona ofiar, za którymi podążają te drapieżniki, a także czy obserwacja samych wzorców przemieszczania się niesie ze sobą informacje o jakości siedliska. Podobne badania prowadziliśmy już wspólnie z dr Väli kilka lat temu w krajobrazie rolniczym Estonii, gdzie śledząc ptaki szponiaste byliśmy w stanie wskazać „hotspoty” różnorodności biologicznej – wyjaśnia dr Paweł Mirski z Wydziału Biologii UwB.

Badania potrwają dwa lata, a rozpoczną się już pod koniec bieżącego roku. Budżet projektu wynosi 1 168 250 zł.

Jak można przeczytać na stronie NCN, konkurs POLONEZ BIS skierowany jest do zagranicznych naukowców, którzy chcą realizować ambitne projekty badawcze w najlepszych polskich ośrodkach.

Fot. Paweł Mirski/Paweł Średziński