Koalicja na rzecz e-bezpieczeństwa z udziałem Uniwersytetu w Białymstoku

19.04.2024

Uniwersytet w Białymstoku jest jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie powołania Koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa. Dokument podpisał w czwartek (18.04) rektor największej podlaskiej uczelni, prof. dr hab. Robert Ciborowski w obecności wicepremiera, ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Celem wspólnych działań jest poprawa cyberbezpieczeństwa mieszkańców województwa podlaskiego. Koalicja została powołana z inicjatywy wojewody Jacka Brzozowskiego.

Wśród członków koalicji są także Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku, Politechnika Białostocka, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy oraz Polskie Radio Białystok i TVP3 Białystok.

Rozpoczynamy kompleksowe działania, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w wymiarze cyfrowym mieszkańcom naszego regionu. To poważny problem – według danych NASK w roku 2023 mieliśmy 80 tys. cyberprzestępstw w kraju – niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej – podkreślał wojewoda podlaski.

Każda współpraca na rzecz cyberbezpieczeństwa wpływa także na wzrost bezpieczeństwa państwa, dlatego dziękuję wojewodzie i koalicjantom za inicjatywę – mówił minister cyfryzacji.

Pierwszą inicjatywą w ramach Koalicji była konferencja „Bezpieczna szkoła w cyfrowym świecie”, skierowana do dyrektorów szkół i nauczycieli. W planach jest organizacja spotkań dla samorządowców i seniorów.

Źródło: https://www.gov.pl/web/uw-podlaski
Zdjęcia: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku