Kolejne przeszklone powierzchnie w kampusie UwB przyjazne ptakom

10.07.2024
Przeszklone powierzchnie w kampusie UwB przyjazne ptakom

Ok. 120 m² szklanej fasady kolejnego budynku w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku zostanie zabezpieczonych przed kolizjami z ptakami. Prace przy wyklejaniu ochronnej folii z kropkami rozpoczęły się we wtorek (9 lipca) i potrwają do jutra. To inicjatywa Koła Naukowego Biologów działającego na Wydziale Biologii UwB, realizowana przy wsparciu Fundacji Szklane Pułapki. Działanie jest możliwe dzięki dotacji, jaką studenci otrzymali z Akademii Fundacji Banku Ochrony Środowiska.

Tym razem paski foli z wzorem białych kropek wyklejane są na fasadowych oknach biblioteki w budynku Wydziału Matematyki i Wydziału Informatyki. Jak mówią biolodzy, ich rozmieszczenie sprawia, że ptaki traktują zabezpieczoną w ten sposób powierzchnię jako przeszkodę i omijają ją.

- Okna są dość duże, mają ok. 4,5 m wysokości. Niżej położone fragmenty tafli oklejają nasi studenci z Koła Naukowego, którzy mają już doświadczenie w zabezpieczaniu szyb z wykorzystaniem tej metody. Zabezpieczeniem górnej części fasady zajmują się przedstawiciele Fundacji Szklane Pułapki, która ma uprawnienia do prowadzenia prac na wysokości – relacjonuje dr Krzysztof Deoniziak z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, opiekun sekcji ornitologicznej KNB.

Przypomnijmy, że dr Krzysztof Deoniziak wraz z Kołem Naukowym Biologów UwB od kilku lat na terenie kampusu prowadzi systematyczny monitoring śmiertelności ptaków na skutek zderzenia ze szklanymi powierzchniami. Jego wyniki pozwoliły wytypować miejsca szczególnie niebezpieczne, a potem zabezpieczyć znaczną część z nich. Dzięki współpracy z partnerami - Fundacją Szklane Pułapki, austriacką organizacją BirdShades oraz deweloperem mieszkaniowym Unidevelopment SA – rok temu ponad 300 m² szklanej ściany jednego z kampusowych budynków zostało zabezpieczonych specjalną folią. Dodatkowo, dzięki środkom z Akademii Fundacji BOŚ i wsparciu Wydziału Biologii UwB, studenci samodzielnie zabezpieczyli okna o łącznej powierzchni ok. 100 m² białymi kropkami. Do tego działania wytypowali szyby nie tylko na terenie kampusu, ale też na jednej ze ścian budynku rektoratu, sąsiadującej z zadrzewionym terenem.

Najnowsza inicjatywa pozwoli na oklejenie kolejnych 150 m² (łącznie) szklanych powierzchni - większość zakupionej folii z kropkami trafi na zabezpieczaną właśnie fasadę biblioteki. Reszta zostanie wykorzystana w niedalekiej przyszłości. Na ten etap prac studenci także uzyskali środki z Fundacji BOŚ.