Konferencja literaturoznawcza EUROPEAN BEAT STUDIES NETWORK 12th Annual Conference “The Beats: Wilderness and Wildness”

21.05.2024

W dniach 13-15 maja 2024 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia odbyła się dwunasta, coroczna konferencja European Beat Studies Network (EBSN), towarzystwa naukowego zajmującego się twórczością pisarek i pisarzy z tzw. pokolenia bitników. Tegoroczna edycja pt. „The Beats: Wilderness and Wildness” skupiła się na obliczach przyrodopisarstwa oraz wątkach eko-krytycznych w dorobku pisarzy takich, jak Allen Ginsberg, Diane di Prima czy Gary Snyder.

Dzięki staraniom współorganizatora, Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku - dla którego było to również czwarte wydarzenie w serii anglistycznych konferencji „Crossroads” - to cykliczne, międzynarodowe sympozjum odbyło się po raz pierwszy w środkowo-wschodniej Europie, gromadząc ponad czterdzieścioro badaczy reprezentujących ośrodki z Niemiec, Austrii, Francji, Hiszpanii, Norwegii, Holandii, Cypru, Belgii, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Japonii, Stanów Zjednoczonych, RPA czy Tajwanu.

Oprócz owocnych dyskusji, goście mogli również zapoznać się z pięknem lokalnej przyrody w trakcie wycieczki do Puszczy Białowieskiej.

Partnerem strategicznym wydarzenia było Województwo Podlaskie.