Konferencja naukowa ,,XLI Workshop on Geometric Methods in Physics” na Wydziale Matematyki UwB

26.07.2024
uczestnicy konferencji

W dniach 1-7 lipca 2024 r. na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się XLI Konferencja Metod Geometrycznych w Fizyce (XLI Workshop on Geometric Methods in Physics), która zgromadziła 47 naukowców z 14 krajów, w tym 7 uczestników online.

Wydarzenie stanowiło wyjątkową okazję do prezentacji i dyskusji nad najnowszymi wynikami badań z zakresu klasycznej i kwantowej teorii pola, nieprzemiennej geometrii, nieskończenie wymiarowych grup, grup kwantowych, geometrii poissonowskiejsymplektycznej, kwantyzacji, grupoidów i algebroidów Liego, układów całkowalnych, algebr operatorowych oraz teorii reprezentacji.

Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać 32 wykładów, które prezentowały aktualne osiągnięcia i kierunki badań w wyżej wymienionych dziedzinach. Wśród wykładowców znalazło się 20 przedstawicieli zagranicznych ośrodków naukowych oraz 12 przedstawicieli krajowych ośrodków naukowych. Konferencję uświetniła sesja posterowa.

Wśród znakomitych wykładowców plenarnych znaleźli się:

• Edwin Beggs (Swansea University, Wielka Brytania),
  • Alexei Bolsinov (Loughborough University, Wielka Brytania),
  • David J. Fernández (CINVESTAV, Mexico City),
  • Noriaki Ikeda (Ritsumeikan University, Japonia),
  • Marek Kuś (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Warszawa),
  • Jacek Miękisz (Uniwersytet Warszawski),
  • Nicolai Reshetikhin (Yau Mathematical Sciences Center oraz Tsinghua University, Chiny),
  • Karen Strung (Czech Academy of Sciences, Praga),
  • Daniele Valeri (University of Rome La Sapienza, Włochy),
  • Tilmann Wurzbacher (Universite de Lorraine, Francja).

Konferencja była organizowana przez Katedrę Fizyki Matematycznej Wydziału Matematyki UwB, pod przewodnictwem dr hab. Aliny Dobrogowskiej, prof. UwB. Funkcję sekretarza naukowego pełnił dr Tomasz Goliński, a w skład zespołu organizacyjnego weszli także dr Aneta Sliżewska i dr Tomasz Czyżycki. Komitet Organizacyjny wspierali również naukowcy z innych ośrodków, m.in. Daniel Beltita (Bukareszt), Gerald Goldin (New Brunswick), Piotr Kielanowski (Meksyk) oraz Tudor Ratiu (Szanghaj).

W skład Komitetu Doradczego wchodziły następujące osoby: E. Andruchow (Buenos Aires), M. Bertola (Montreal/Trieste), I. Białynicki-Birula (Warsaw), A. Bolsinov (Loughborough), T. Brzeziński (Swansea/Białystok), G. Corach (Buenos Aires), A. Doikou (Edinburgh), A. Doliwa (Olsztyn), S. Dragomir (Potenza), V. Dragović (Richardson), L. Feher (Szeged), D.J. Fernandez (Mexico City), J.-P. Gazeau (Paris), K. Grabowska (Warsaw), J. Grabowski (Warsaw), N. Hounkonnou (Cotonou), J. Hrivnák (Prague), J. Kijowski (Warsaw), B. Kwaśniewski (Białystok), G. Larotonda (Buenos Aires), G. Lechner (Erlangen), D. Lundholm (Uppsala), J.-P. Magnot (Angers), I. Mladenov (Sofia), K.-H. Neeb (Erlangen), Yu. Neretin (Vienna), G. Olafsson (Baton Rouge), F. Pelletier (Le Bourget du Lac), A. Prykarpatski (Kraków), M. Przanowski (Łódź), S. Rauch (Linköping), M. Rotkiewicz (Warsaw), J. Sipe (Toronto), D. Sternheimer (Tokyo/Dijon), J. Szmigielski (Saskatoon), A.-B. Tumpach (Vienna/Lille), L. Vendramin (Brussels), A. Veselov (Loughborough), S.L. Woronowicz (Warsaw), A. Yoshioka (Tokyo), H. Żołądek (Warsaw), K. Życzkowski (Kraków).

Wykłady odbywały się w auli Wydziału Matematyki UwB, a program był podzielony na sesje poranne trwające od 9:00 do 12:00 oraz sesje popołudniowe od 15:00 do 17:00. W czasie wolnym uczestnicy brali udział w wydarzeniach towarzyszących: kolacja konferencyjna, ognisko oraz wycieczka po Białymstoku z przewodnikiem.

Abstrakty wykładów można znaleźć na stronie https://wgmp.uwb.edu.pl/.

Konferencja była objęta patronatem Rektora Uniwersytetu w Białymstoku i sponsorowana przez Wydział Matematyki UwB.

Z okazji 40-lecia konferencji została wydana książka. Autorami publikacji są pracownicy Wydziału Matematyki: dr hab. Alina Dobrogowska, prof. UwB, dr Tomasz Goliński oraz dr Aneta Sliżewska. Ta unikalna publikacja to cenne źródło wiedzy o początkach, ewolucji oraz całej historii naszej konferencji. Szczególnym elementem tej książki są rozdział II oraz rozdział III, którego autorem jest Pan dr Wojciech Lisiecki, poświęcone pamięci i wspomnieniom o wieloletnim Dziekanie naszego Wydziału prof. dr hab. Anatolu Odzijewiczu. Profesor Odzijewicz był nie tylko wybitnym naukowcem, ale także pomysłodawcą i organizatorem naszej konferencji. Jego wizja i zaangażowanie umożliwiły nam stworzenie platformy do wymiany matematycznej wiedzy i inspiracji, która rozwija się już od czterech dekad. okladka_ksiazki-1.jpg

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z książką, która jest hołdem dla przeszłości, celebracją teraźniejszości i inspiracją na przyszłość.

©2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.