Kosmiczne przyciąganie Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku

Planetarium UwB - wewnątrz

14 i pół tysiąca widzów i ponad 640 seansów – taki był 2023 rok w Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku. Najchętniej odwiedzali je uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz przedszkolaki, z kolei najczęściej wybieranym filmem była produkcja 3D „Na skrzydłach marzeń”. Do uniwersyteckiego Planetarium zapraszamy niezmiennie wszystkich miłośników komicznych podróży - i tych młodszych, i tych starszych.

Planetarium Uniwersytetu w Białymstoku swoje funkcjonowanie rozpoczęło w czerwcu 2022 roku i od samego początku budzi ogromne zainteresowanie.

W 2023 roku odwiedziło je ponad 14 i pół tysiąca widzów i pasjonatów astronomii. Najwięcej osób pojawiło się w marcu (ponad 2000) i kwietniu (prawie 1900). Łącznie 14501 gości uczestniczyło w 641 seansach.  Najchętniej wybieranym filmem była produkcja 3D „Na skrzydłach marzeń” (180 seansów). Dużą popularnością cieszyły się też filmy „Myszki i księżyc” (prawie 150 seansów) oraz „Wszechświat i cała reszta” (ponad 130 projekcji).

- Planetarium najchętniej odwiedzali uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz przedszkolaki. Specjalne wyjścia na seanse do planetarium organizują także różne organizacje oraz firmy. Coraz częściej to także pomysł na urodzinowe atrakcje dla dzieci – mówi Dorota Sawicka kierownik Centrum Popularyzacji Nauki UwB.

W Planetarium i Obserwatorium UwB odbywają się również seanse specjalne, połączone z naukową podróżą po układzie słonecznym – to dzięki zaangażowaniu i wiedzy astrofizyka dr hab. Marka Nikołajuka, prof. UwB  z Wydziału Fizyki. Tutaj także organizowane są wydarzenia Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, Kosmicznego Kampusu czy inne, służące popularyzacji nauki.

Obecnie w ofercie Planetarium znajduje się 6 filmów:

„Halo Ziemia” 2D | 30 min. | wiek 7+ | - nowość!

|Tematyka: odkrywanie kosmosu, astronautyka, ludzkość|

„Na skrzydłach marzeń” 3D | 35 min. | wiek 9+ |

|Tematyka: historia lotnictwa, podróże kosmiczne, marzenie o lataniu, astronautyka|

„Wszechświat i cała reszta” 2D | 32 min. | wiek 10+ |

|Tematyka: budowa wszechświata, Układ Słoneczny, obserwacje astronomiczne, teleskopy, historia astronomii|

„Explore” 3D | 27 min. | wiek 8+ |

|Tematyka: historia astronomii, podróż na Marsa, prawa Keplera, astronautyka, podróże kosmiczne|

„Nieziemskie księżyce” 2D | 17 min. | wiek 7+ |

|Tematyka: planety, księżyce, naturalne satelity, Układ Słoneczny|

„Myszki i księżyc” 2D | 16 min. | wiek 3+ |

|Tematyka: astronomia, legendy, bajki księżycowe, księżyc|

Więcej informacji o wolnych terminach można znaleźć na stronie: bilety.uwb.edu.pl/

W budynku Planetarium i Obserwatorium na terenie uniwersyteckiego kampusu przy ul. Ciołkowskiego 1P oglądać można wystawę astrofotografii członków białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii – „Niebo na końcu świata”.

Zapraszamy serdecznie.