Lustro. Wernisaż wystawy malarstwa dr szt. Doroty Świdzińskiej na Uniwersytecie w Białymstoku

Dr Dorota Świdzińska na tle obrazu
Data: 22.01 - 11.02.2024
Miejsce wydarzenia: Wydział Nauk o Edukacji, ul. Świerkowa 20 C Białystok

Schyłek życia kobiety na wielkoformatowych płótnach autorstwa dr szt. Doroty Świdzińskiej będzie można zobaczyć na wystawie malarstwa pt. „Lustro” na Wydziale Nauk o Edukacji UwB przy ul. Świerkowej 20 C. Jej wernisaż odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 22 stycznia, o godz. 12 w sali C02 oraz w Galerii Nowe Skrzydło. Na wydarzenie zapraszają wszystkich zainteresowanych dziekan wydziału i autorka. W trakcie wernisażu zostanie zaprezentowany film nawiązujący do tematyki wystawy.

Dr szt. Dorota Świdzińska jest zatrudniona w Zakładzie Edukacji Artystycznej (Katedra Pedagogiki Specjalnej i Działań Twórczych) na Wydziale Nauk o Edukacji UwB. Jej twórczość obejmuje działania w zakresie sztuk wizualnych: malarstwo, instalacje, zapisy wideo oraz akcje artystyczne.

- Od 2010 roku realizuję projekt artystyczny, którego treścią jest schyłek życia kobiety. W sposób twórczy analizuję różne aspekty wieku sędziwego. Stworzyłam wiele prac, w których ukazuję problemy osób starych, ich zmaganie ze stale pogarszającym się zdrowiem, zanikającą pamięcią, niezrozumieniem społecznym oraz bolesną samotnością. W tym celu stosowałam dostępne artystom multimedia, technologie cyfrowe, instalacje, wystąpienia performance. W obecnej odsłonie powróciłam do klasycznego medium artystycznego. Wykonałam cykl wielkoformatowych płócien w technice olejnej i akrylowej. Treścią obrazów jest wizerunek mojej mamy, jej sędziwe oblicze, w którym przeglądam się jak w lustrze, widząc siebie w nieokreślonej przyszłości – opisuje wystawę dr szt. Dorota Świdzińska.

Dodaje, że na wystawie zaprezentowanych zostanie 7 obrazów, które są zwieńczeniem Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego za rok 2023.

Wystawę będzie można oglądać do 11 lutego 2024 r.

Stypendium Zarządu Województwa Podlaskiego jest przyznawane na wykonanie określonego przedsięwzięcia w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. W 2023 roku przyznanych zostało 10 półrocznych i 35 rocznych stypendiów.

zaproszenie_lustro.jpg