Maturalna pomoc. Studenci UwB przygotowali kolejne opracowania tematów na egzamin ustny z języka polskiego

książka

Opracowania 20 tematów dotyczących literatury epok dawnych znalazły się w kolejnym tomie z cyklu „Nowa matura ustna z języka polskiego”, przygotowanym przez studentów filologii polskiej oraz filologii polskiej nauczycielskiej z Uniwersytetu w Białymstoku. Publikacja trafiła już do podlaskich szkół średnich. Jej cyfrowa wersja dostępna jest w Repozytorium UwB.

Nad stworzeniem opracowań czuwały pracownice Wydziału Filologicznego: dr Elżbieta Jurkowska oraz dr Ewa Gorlewska. To kontynuacja projektu rozpoczętego wiosną 2023 roku, gdy ukazał się pierwszy tomik z maturalnymi omówieniami.

- Tamten tomik miał charakter pilotażowy, dlatego znalazły się w nim rozmaite tematy z różnych epok literackich. Zachęcone pozytywnym odbiorem uczniów i nauczycieli postanowiłyśmy usystematyzować kolejne wydawnictwa chronologicznie, zgodnie ze szkolnym podziałem na okresy literackie – wyjaśnia dr Ewa Gorlewska.

Wydana właśnie publikacja poświęcona jest literaturze epok dawnych, od antyku do oświecenia włącznie. Opracowania dotyczą na przykład labiryntu jako metafory ludzkiego losu (na podstawie „Mitologii” Jana Parandowskiego), obrazu idealnego rycerza i władcy w utworze literackim (na podstawie fragmentów Kroniki polskiej Galla Anonima), czy relacji rodzinnych w krzywym zwierciadle (na podstawie „Skąpca” Moliera). Tematy wybrali sami studenci, z puli przygotowanej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na maturę 2024.

- Struktura kompozycyjna omówień w naszym tomiku nawiązuje do przykładów zamieszczonych w Informatorze o egzaminie maturalnym z języka polskiego. Przyjęta kompozycja − wprowadzenie, rozwinięcie zagadnienia (teza i argumentacja), odniesienie do wybranego kontekstu, podsumowanie − pozwala maturzyście uporządkować problemy i zagadnienia związane z poszczególnymi utworami oraz okresami w historii literatury – deklaruje dr Elżbieta Jurkowska.

Jak dodają redaktorki tomu, wydane właśnie opracowania mogą pomóc w przygotowaniu się do matury nie tylko uczniom liceów ogólnokształcących, ale też techników – ci ostatni bowiem po raz pierwszy będą przystępowali do egzaminu w nowej formule.

Wersja papierowa i cyfrowa publikacji została już rozesłana do podlaskich szkół średnich. Mogą z niej jednak skorzystać wszyscy zainteresowani - dostępna jest na stronie Repozytorium UwB.

- Warto dodać, że także wcześniejsze opublikowane przez nas opracowania, przygotowane na maturę 2023, są nadal aktualne, ponieważ CKE wprowadza tylko niewielkie modyfikacje tych tematów – zapewnia dr Ewa Gorlewska.

Jak informują autorzy, na druk oczekuje już kolejny tomik, poświęcony literaturze XIX stulecia. W planach jest przygotowanie dwóch kolejnych: dotyczącego literatury współczesnej oraz tak zwanego „drugiego niejawnego zadania” w części ustnej egzaminu maturalnego – literatura, sztuka, język.

Najnowsze opracowanie zostało opublikowane w nowej, powołanej na Wydziale Filologicznym UwB serii. Białostocka Seria Metodyczno-Edukacyjna powstała z myślą o nauczycielach polonistach, studentach filologii polskiej i uczniach (głównie szkół ponadpodstawowych). W jej ramach publikowane są pomoce dydaktyczne i materiały naukowe, poświęcone problematyce kształcenia literackiego i językowego. Seria ma nie tylko spajać białostockie środowisko polonistyczne, ale też stwarzać studentom, którzy włączają się w prace redakcyjne, okazję do rozwijania umiejętności przydatnych w zawodzie polonisty.